Rádi vám upravujeme nabídku na míru, ale abychom to zvládli, používáme k tomu soubory cookie.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
OK
prozdravi.cz
Vše pro vaše zdraví
krasa.cz
Vše pro vaši krásu
parfemy.cz
Značková parfumerie
hodinky.cz
Značkové hodinářství
sperky.cz
Značkové klenotnictví
vivantis.cz
Být sám sebou
logo  
lékařská poradnakatalog stránekobchod pro zdraví


Adhatoda vasica

28.12.2014
Bylinky
Adhatoda vasica, česky uváděn pod půvabným názvem nesměna cévnatá, patří k léčivým bylinám používaným v tradiční indické přírodní medicíně, ayurvédě. Roste jako keř po celé Indii a vůbec tropických oblastech jihovýchodní Asie. Obsahuje řadu důležitých přírodních látek, mezi které patří alkaloidy, zejména vasicin, dále je uváděn vitamin C, karotenoidy a silice.

Tento keř je právě pro některé přírodní látky, které obsahuje, zdrojem velkého zájmu vědců. Již zmíněný, vasicin, je součástí molekul, které, odborně řečeno, inhibují degranulaci žírných buněk. Zjednodušeně řečeno, díky obsahu vasicinu působí adhatoda vasica jako přírodní antihistaminikum, pomáhá mírnit příznaky alergických reakcí.

 

Z tohoto důvodu je někdy doporučována jako vhodný přípravek u astmatiků. Adhatoda má i další příznivé účinky. Pomáhá tlumit kašel, což vědci ověřili experimentálně i na zvířatech. Je užitečný k užívání i v případě chronického kašle. V ajurvédě, tradiční indické přírodní medicíně, je doporučován všeobecně u problémů s dýchacím systémem.

 

Navíc obsahuje i vitamin C, který mimo jiné přispívá k podpoře imunity a jehož nedostatek vede k celkové slabosti, únavě. Spotřeba vitamínu C rovněž několikanásobně stoupá při oslabení organismu (nemoc, regenerace, stres a podobně). Z těchto důvodů je tato léčivá rostlina vhodná i při různých projevech nachlazení a viróz.

 

Svoji roli hraje i obsah antioxidantů - kromě již zmíněného vitaminu C (kyseliny askorbové) obsahuje i karotenoidy. Antioxidanty jsou látky, které neutralizují účinek volných radikálů, a proto přispívají k ochraně imunitního systému.

 

Vědci také v některých studiích uvádějí, že A.vasica působí jako induktor enzymů účinných při metabolismu xenobiotik. Co z toho vyplývá? Xenobiotika jsou látky tělu cizí a tedy i léky a je možné, že užívání může ovlivnit jejich působení v organismu a jejich odbourávání.

 

V neposlední řadě lze také uvést, že A. vasica pomáhá zlepšovat celkovou duševní pohodu a odstraňovat negativní účinky stresu. Důležité je na závěr zdůraznit, že účinné látky z této rostliny byly již zkoumány v řadě studií a vědeckých prací, takže i do budoucna je možné, že se dozvíme něco nového o této u nás neznámé, ale užitečné, exotické léčivé rostlině.


Související články:
Bylinky a imunita
Astma a alergie
Bylinky a kašel


28.12.2014
autor: PharmDr.Tomáš Arndt
další články v rubrice: Ostatní


 
Cukrovka - příznaky a hodnoty glykemie
Extrasystoly aneb bouchání či vynechávání srdce
Priessnitzův obklad
Nejčastější příčiny bolestí na hrudníku
Jak vyčistit ucpané cévy?
Hemoroidy - léčba, která zabírá
Štítná žláza – jak se přestat „léčit“ a raději se svépomocně uzdravovat - 1. část
Serotonin - osm přirozených způsobů, jak posílit jeho produkci a tím i dobrou náladu
Nízký krevní tlak
Warfarin - co vám u lékaře neřeknou
Správně dávkovaný chlad může snížit nemocnost o více jak 90 % (rozhovor s Liborem Mattušem)
Hemofilové nákazy
Hemoroidy - příznaky a fotky
Zvětšené uzliny na krku
Dornova metoda
(c) 2004-2019 www.celostnimedicina.cz
O násRSS