Adenosin

Adenosin je zajímavá, i když málo známá látka, se kterou se můžeme setkat v doplňcích stravy nebo v kosmetice. Oč se vlastně jedná?

Adenosin je nukleosid složený z molekuly nukleové báze adeninu a cukru ribózy. Podílí se na stavbě nukleových kyselin. Ovlivňuje řadu fyziologických procesů a působí jako neuromodulátor a homeostatický regulátor. Je součástí takzvaného adenosintrifosfátu, známého pod zkratkou ATP (kromě něj obsahuje tato sloučenina ještě trojici fosfátů, jak napovídá název).

Její zásadní význam spočívá v tom, že pokud se rozloží, dojde k uvolnění velkého množství energie. Ta se využívá téměř ve všech typech buněčných pochodů, jako je namátkou celá řada biosyntetických drah, vnitrobuněčný transport a membránový transport, výroba proteinů či syntéza RNA (ribonukleové kyseliny). V medicíně se používá adenosin v injekčním podání jako antiarytmikum na přerušení záchvatovitých arytmií.

Největší uplatnění mimo medicínu našel adenosin v kosmetice. Jeho účinek je označen jako dermorelaxační. V přípravcích příznivě působí na unavenou pleť, významně podporuje tvorbu nových buněk. Využívá toho, že při rozkladu adenosintrifosfátu (ATP) dojde k uvolnění většího množství energie.

Toho je využito k regeneraci a zlepšení vzhledu pleti, protože výrazně snižuje její oxidaci, a tím pomáhá předcházet tvorbě vrásek. Podporuje rovněž vstřebávání vlhkosti, což přispívá, zejména u zralé pleti, ke zlepšení její pružnosti. Je přítomen v cytoplazmě, kde významně ovlivňuje fyziologické mechanismy související s ukládáním energie.

Současné studie také ukázaly, že adenosin posiluje tvorbu takzvaného prokolagenu 1 (látka z rodiny kolagenu). Tato látka je klíčová pro dobrý stav dermis, což je česky řečeno škára. To je vrstva kůže, která se skládá z pojivové tkáně a chrání tělo před poškozením. Škára je pevně připojena k pokožce (epidermis). Tím adenosin přispívá ke zpomalování vzniku projevů stárnutí pokožky.

Některé studie také uvedly, že kosmetické přípravky s obsahem adenosinu zvyšují hebkost pokožky a po dvouměsíční aplikaci dvakrát denně zlepšují glabelární (svislé) vrásky a vrásky kolem očí.

Zpět nahoru