Adenoidní vegetace (zbytnělá nosní mandle)

cm zena bez vrasek

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Tento pojem budeme znát spíše pod názvem zbytnělá nosní mandle. Ta je významnou součástí lymfatického systému vstupní brány nosohltanu. Podstatou adenoidní vegetace je nahromadění lymfoidní tkáně. Největšího rozměru dosahuje u batolat a v pubertě se začíná vytrácet. Ale někdy se s ní setkáváme ještě také u mladých dospělých lidí.

V některých případech dochází k nahromadění lymfoidní tkáně v oblasti ústí Eustachovy trubice, a to pak souvisí s opakujícími se záněty středního ucha, protože hlen s infekcí se snadno dostává do ucha. Ke zbytnění této mandle často dochází po recidivách zánětů horních cest dýchacích. Naprosto typickou situací dnešního věku je období, kdy dítě nastoupí do dětského kolektivu a jeho imunitní systém ještě není dokonale vyvinut. Podle epidemiologických studií se dá říci, že zbytnění postihuje více děti žijící v městských průmyslových oblastech než děti žijící na venkově.

Nosní mandle je v klidové fázi růžová a bez patologického sekretu. Při aktivaci je kryta větším či menším množstvím hlenu či hlenohnisu a její povrch je zarudlý a výrazněji členitý.

Zbytnění mandle způsobuje ucpávání nosního průduchu, které se zvětšuje hlavně v noci. Dítě pak dýchá otevřenými ústy a chrápe. Tím jsou samozřejmě porušeny fyziologické poměry v nose a ve vedlejších dutinách a zvyšuje se sklon k jejich zánětům. Hlas bývá huhňavý, objevuje se chrapot a pokašlávání. Když tento stav trvá dlouho, špatně se vyvíjí hrudníček a postavení páteře. Hovoříme o vadném držení těla, které může dospět až do skoliózy. Další nepříjemností jsou opakované záněty středního ucha spojené s nedoslýchavostí.

Infekce se může projevovat zvýšenými teplotami jindy z dráždění infikovaným sekretem z nosohltanu vznikají chronické rýmy, angíny, laryngitidy či bronchitidy. Z nervových a psychických změn se uvádí souvislost s nočním pomočováním, opožděným vývojem řeči a vývoje duševního, nesoustředěností a zhoršením školního prospěchu.

Metodou volby je chirurgické odstranění této „překážky“. Často dostávám otázky zda mandli odstranit nebo nechat. Odpověď není jednoduchá, je to komplexní problém. Zbytnění nosní mandle je obrazem nedobrého vnitřního prostředí v těle (jako celku). Tento proces nevznikl najednou, ale tělo se na něj postupně připravovalo, naplňovala se hladina a nyní již přetekla. Všechny výše uvedené příznaky jsou následkem.

V takovém případě se v celostní medicíně snažíme redukovat faktory, které organismus stresují, posilovat obranný systém, doplňovat do těla vše, co organismus potřebuje (stopové prvky, minerály enzymy atd., a to nejdůležitější – „odlehčovat“ detoxikačnim orgánům, jako jsou játra, ledviny a střevo). Tam bývá nejčastěji dysbióza, nesprávné střevní osídlení střevní mikroflórou. Je to způsobeno častým podáváním antibiotik, pojídáním přemíry sladkostí, pitím chemicky upravovaných limonád apod. Svůj vliv má prostředí, kde dítě žije. Panelák, suchý vzduch, kouření rodičů, vaření na plynu, prašné prostředí. Málo pohybu, sledování televize, videa. Odstraníme-li nosní mandli, a přitom bude dítě přetrvávat ve svých návycích, je otázkou času, kdy znovu nosní mandle zbytní a nebo se problém přenese na jiný orgán. Často slýchávám tuto větu: „Rýma se nám zlepšila, ale objevily se záněty průdušek“. Jestliže je nosní mandle anatomickou překážkou, pak je nutné a často osvobozující řešení chirurgické. Ale také musí nastat již uvedená změna celkového životního stylu. To není jenom otázka dítěte. Je to otázka celé rodiny a dá se říci, že celé společnosti. Je žádoucí, aby rodiče změnili prostředí, přístup k dítěti. Aby s ním často chodili do přírody, na hory, do lesa, k moři. Věnovali se sportu. Změnili jídelníček, který má obsahovat více zeleniny, ovoce, omezovat sladkosti. Když je to nutné, nedávat dítě do školky.

Z pomocných prostředků používáme homeopatika: Kalium bichromicum, Sulfur Iodatum, Pulsatilu, Tuberculinum.

Nebo drenážní prostředky jako jsou Lymphomyosot, Galium, Euphorbium nosní spray. Vhodná je metoda Endogenního dýchání (Frolovův dýchací trenažér), které zvyšuje buněčnou energetiku, příznivě působí v první etapě na krev, cévy mozek, štítnou žlázu, ledviny, v další etapě i na střeva, játra, slezinu atd. Cílevědomě nacvičujeme nosní dýchání, jsou vhodné všechny foukací hry. Báječná je hra na flétnu.