Achyrant dvouzubý (Achyranthes bidentata)

Achyranthes bidentata (v čínštině niu xi, Achyrant dvouzubý) je druh rostlin z čeledi Amaranthaceae.

Roste zejména v Indii, Nepálu, Číně a Japonsku. Jako rostlinná droga se z ní využívá kořen. Je s oblibou využívána v tradiční lidové medicíně těchto zemí. Je to vytrvalá, až 100 centimetrů vysoká rostlina.

Tradiční čínská medicína

V tradiční čínské medicíně se všestranně využívá, nejen pro její protizánětlivé působení. Užívá se ve formě čaje nebo tablet. Sušený extrakt z ní bývá součástí různých směsí. V Nepálu se v lidovém léčitelství používá při bolestech zubů. Dále se používá při různých typech kardiovaskulárních, cerebrovaskulárních a gynekologických nemocí.

Obsahové látky

Hlavními obsaženými látkami jsou triterpenoidních saponiny (včetně oleanolové kyseliny), steroidní sloučeniny (ekdysteron, inokosterone a rubrosterone), různé polysacharidy, 12 druhů aminokyselin, (například glycin) alkaloidy, kumariny a stopové prvky, jako je železo, měď a další.

Achyrant dvouzubý (Achyranthes bidentata)

Účinek obsahových látek

Obsažené látky v této rostlině, tedy přesněji řečeno v jejím kořeni, jsou nadále předmětem výzkumu hlavně čínských vědců. Saponiny mohou ovlivňovat hladkou děložní svalovinu. V pokusech na laboratorních zvířatech se zkoumal její vliv na kardiovaskulární systém, zejména na srdce. Odvar a lihový extrakt z kořene rostliny mohou snižovat hladinu krevního cukru, vysokého krevního tlaku a působí mírně močopudně. Mohou též ovlivňovat proces srážlivosti krve a obsažená látka ekdysteron může podpořit snížení hladiny cholesterolu v krvi. Dále jsou zmiňovány účinky protizánětlivé, analgetické a imunostimulační. V tradiční čínské medicíně byla tato rostlina podávána při výskytu kamenů – ať už ve žlučníku, ledvinách či celkově močových cestách.

Nesmí se zaměnit s podobnými rostlinami jako Cyathula officinalis (Kuan Chuan) a Achyranthes aspera (Tu Niu xi). Dá se tedy na závěr říci, že tato rostlina má rozsáhlé využití v tradiční asijské medicíně a je potenciálně zajímavá i pro vědce a výzkumníky v oblasti přírodní farmacie.

Zpět nahoru

NOVÉ ČLÁNKY KAŽDÝ TÝDEN ZDARMA NA VÁŠ E-MAIL?

Přihlaste se zdarma k odběru novinek z webu Celostnimedicina.cz a už Vám neunikne ani jedna zajímavost ze světa celostní a alternativní medicíny.