Aby trávení nebylo trápení

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Trávicí problémy doprovází lidstvo odedávna. Někdo je může nazvat banalitami, ale nedá se nad nimi mávnout rukou. Jistě, rakovina či epilepsie jsou strašné nemoci a budí respekt. Na druhou stranu člověk trpící chronickou nadýmavostí či náhlým průjmem je vděčná figurka zábavných seriálů. To ano, pokud nejste v jeho kůži. I celá řada slavných si stěžovala na nadýmání, pálení žáhy, zácpu či špatné trávení. Mohou to být jen přechodné potíže, ale mohou mít také chronický průběh. Značnou roli hraje psychika, řada z nich se dá označit za psychosomatické nemoci – například dráždivý tračník či žaludeční neuróza. Mohou ale skrývat vážné problémy – například Crohnovu chorobu či velmi nebezpečné rakoviny jednotlivých orgánů trávicího traktu.

Jak je zmírnit?

Čím dál více pacientů hledá šetrnější řešení a snaží se, alespoň pro začátek vyhnout chemickým lékům. Velmi nepříjemný problém je plynatost, čili nadýmání (odborně flatulence). Tvorba plynů v žaludku a střevě dokáže nejen zhoršit prožívání dne, ale může dělat i problémy ve společnosti.

Co na špatné trávení?

K dispozici je řada bylinek, které navíc podporují i trávení, takže se jejich užíváním dá zmírnit více zdravotních potíží. Bylinkou číslo jedna je bezpochyby fenykl obecný (Foeniculum vulgaris). Dokáže velmi účinně zmírnit projevy nadýmání, ale navíc podpoří také trávení. Je bezpečný – objevuje se už v dětských čajových směsích (děti mívají velké problémy), ale i v čajích pro kojící matky, protože navíc podporuje vylučování mateřského mléka. Fenykl je vhodné doplnit mátou pernou (Menthae piperiteae), která pomáhá také při nadýmání. Jako bonus u ní můžeme uvést, že pomáhá mírnit křeče, zvyšuje vylučování žaludečních šťáv – a navíc hezky voní….

Dalšími dvěma bylinkami, které se zároveň řadí v kuchyni ke koření, je kmín kořenný (Carum carvi) a anýz vonný (Pimpinella anisum). Kmín kořenný velmi dobře pomáhá proti nadýmání, mírní křeče a podporuje vylučování žaludečních šťáv a tím i trávení. Anýz vonný také pomáhá při nadýmání a uvolňuje křeče. Se snížením tvorby plynů a zlepšením vylučování žaludečních šťáv pomáhá také mateřídouška (Thymus serpyllum). Při trávení také pomáhají dva proteolytické (štěpí bílkoviny v potravě) enzymy z ananasu (bromelain) a papáji (papain).

Co pomáhá na zácpu?

Dalším chronickým problémem je zácpa. Velmi dobře se osvědčilo semeno lnu setého (Linum usitatissimum). Díky vysokému obsahu slizu velmi dobře pomáhá změkčovat stolici a tím docílit vyprázdnění. Ze lněného semínka se připravuje odvar, který se nechá vyluhovat, zamíchá a vypije. Ale pozor – stačí 1 šálek denně!

Podobným principem působí i velmi oblíbené psyllium, je to osemení jitrocele indického (Plantago psyllium). Jeho semena obsahují vlákninu, ve střevě nabobtnají a tlakem stěnu střevní stimulují vyprázdnění.

Komplexně působí zeměžluč lékařská (Centaurium erythrae). Zlepšuje trávení, peristaltiku a vylučovací činnost žaludečního traktu. Což podtrženo a sečteno – jsou velmi užitečné vlastnosti při léčbě zácpy. Méně známá, ale rovněž výborná bylinka při zácpě je červená řepa (Beta vulgaris). Obsahuje velké množství vlákniny, které podporuje vyprazdňování a napomáhá odstraňovat toxické látky ze střeva.

K dispozici jsou i rostlinná projímadla. Nejznámější a velmi oblíbenou bylinkou je Senna (Cassia senna). Z ní se používají listy či lusky. Důležité je vědět, že čaj z lusků je silnější než čaj z listů. I list senny je velmi silné projímadlo, takže čaj je třeba užívat pouze příležitostně, Jedná se o tzv. kontaktní projímadlo (působí tak, že dráždí stěnu střevní a dojde k vyprázdnění), a tudíž při častém užívání dojde ke snižování účinku a vytvoření návyku na toto projímadlo. Takže zde neplatí – je to přírodní, nemůže to ublížit!

Jak zastavit průjem?

Na opačném pólu než zácpa stojí průjem. Zde pomáhají léčivé rostliny, které zpomalují činnost střev, mají antiseptické (lidově dezinfekční) účinky a navíc by měly zabránit vstřebání škodlivých látek. Z nich je možno jmenovat sušený plod brusnice borůvky (Vaccinium myrtillis), anýz vonný nebo květ červeného jetele (Trifolium pratense). Pomoci může i ostružiník maliník (Rubus idaeus) a ostružiník křovitý (Rubus fruticosus). Nikoliv ovšem jejich plody, ale listy. Odvar z nich pomáhá při střevních katarech a kolikách. Navíc podporuje vylučování žluči a zlepšuje trávení. Je také velmi šetrný a listy obou bylinek se objevují i v dětských čajových směsích.

Čím zklidnit podrážděný žlučník?

Na závěr je dobré zmínit bylinky a další přírodní prostředky pomáhající u žlučníkových potíží. Činnost žlučníku podporuje čaj z řepíku lékařského (Agrimonia eupatoria). Při nízké tvorbě žluči a při žlučníkových potížích pomáhá jablečník obecný (Marrubium vulgare). Vylučování žluči a trávení podporuje oman pravý (Inula helenium). Andělika lékařská (Archangelica officinalis) také podporuje tvorbu a vylučování žluči, stejně jako čekanka obecná (Cichorium intybus), černucha setá (Nigella sativa), dobromysl obecná (Origanum vulgare), Hořec žlutý (Gentiana lutea) a samozřejmě velmi osvědčená zeměžluč lékařská (Centerium erythrae).

Takže teď zbývá namíchat tu správnou směs a budete připraveni na úskoky a záludnosti vašeho trávicího traktu!