Aby se netvořily ledvinové kameny

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Ledvinové kameny vznikají při nahromadění minerálních solí, které vykrystalizují v močových cestách. Mají různou velikost – od drobounkých částeček k velkým kamenům – a ty pak mohou zablokovat odchod moče. Nejobvyklejší jsou kaménky ze šťavelanu vápníku. Další typy se vytvářejí z kyseliny močové, cystinu a fosfátů. Typ kamenů je nutné znát, aby bylo možno určit nejvhodnější způsob přírodní léčby.

Varovné příznaky jsou:

  • nevolnost až zvracení,
  • ztráta chuti k jídlu,
  • bolest v bederní krajině, v dolní polovině břicha a tříslech,
  • hnis nebo krev v moči.

Nejběžnějším klinickým projevem je akutní ledvinová kolika, vznikající při průchodu kamene močovým traktem. Pro ledvinovou koliku je typická velmi silná bolest v boku, vyzařující do třísla, a vlnovité kolísání intenzity bolesti.

Hlavní příčinou ledvinových kamenů je chybně volená strava. Způsob života je také jedním z důležitých činitelů uplatňujících se při vzniku a růstu močových kamenů. Pracovní vypětí, rozčilování, strach a jiné stavy zvýšené nervové aktivity vedou ke sníženému vylučování moči, a tím napomáhají vzniku infekce močových cest i tvorbě močových kamenů. Dochází-li přitom k nedostatečnému příjmu tekutin, může nadměrné pocení a dehydratace způsobit vyšší koncentraci moči a krystalizaci močových solí.

Kameny ze solí kyseliny šťavelové (oxalátové kameny) se vyskytují nejvíce u lidí kolem 35 – 40 let se sedavým způsobem života. Tito lidé nemají sklon k obezitě. Oxalát je silná dikarboxylová kyselina, která reaguje s vápníkem a tvoří nerozpustné soli. Ty pak mohou v ledvinách formovat ledvinové kameny. Oxalátové kameny jsou RTG-kontrastní.

Z diety se vylučují potraviny obsahující větší množství oxalátů. Jedná se zejména o špenát, reveň (rebarboru), červenou řepu, fazole. Méně časté má být i podávání brambor (3 – 4x týdně). Brambory sice neobsahují velké množství kyseliny šťavelové, ale protože se konzumují ve velkém množství, může tak výrazně stoupnout příjem oxalátů.

Nápoje vhodné pro tuto dietu jsou následující: čaj šípkový, čaj z lipového květu, čaj z jeřabin. Mohou se podávat minerální vody. Pozor si dejme na ledový čaj, tolik komerčně populární. Je nejen bohatý na cukry, takže špatně v horku tiší žízeň, ale obsahuje vysokou koncentraci oxalátu, který způsobuje ledvinové kameny. I horký čaj obsahuje oxalát, ovšem člověk ho nevypije tolik, co čaje ledového. Ten se teď navíc plní do lahví a prodává jako nápoj ke každodenní konzumaci. I u tohoto nápoje stejně jako u minerálních vod tedy platí, že neškodí jen mírná konzumace. Větším objemům než pár decilitrů denně by se lidé měli vyhýbat.

„U osob náchylných na ledvinové kameny je to nejhorší nápoj, jaký si mohou dopřávat,“ varuje docent John Milner z katedry urologie na Loyola University v Chicagu. Nejlepším nápojem v horkém létě je podle Milnera voda s trochou citrónové šťávy, ta totiž obsahuje citráty, jež tvorbu kamenů naopak omezují.

Naproti tomu kameny ze solí kyseliny močové (urátové kameny) postihují převážně lidi mezi 40. – 50. rokem věku a jsou častější u lidí otylých a pohodlných. Ledvinové kameny z kyseliny močové se tvoří při nedostatečném vylučování moči, nebo je-li v krvi nadměrné množství kyseliny močové. To může být i příčinou dny. Urátové kameny nejsou RTG-kontrastní.

V dietě se omezují potraviny s vyšším obsahem metabolitů nukleových kyselin, tzv. purinů. Je nutné vynechat vnitřnosti, mozeček, zvěřinu a tmavá masa vůbec. Podáváme především bílkoviny mléčné (tvarohy, sýry), vaječné a rostlinné. Lze podat i menší množství bílého masa, např. kuřecího, krůtího či králičího. Nepodávají se silné masové vývary, polévky, masa smažená, pečená a pikantní jídla vůbec.

Nejvhodnější úpravou je vaření, případně dušení. Protože nemocní mají často sklon k obezitě, má být jejich strava energeticky méně bohatá. Nápoje vhodné pro tuto dietu jsou následující: šípkový čaj, čaj z listů jahodníku, lipového květu, přesličky, dále mléko a podmáslí. Z minerálních vod především Bílinská, Korunní a Mattoni, Poděbradka a Mlýnský pramen.

Prevence ledvinových kamenů
Základ představuje dostatečný příjem tekutin. Denně bychom měli vypít alespoň dva litry vody. Nejlepší je čistá voda. Doporučuje se také vypít jeden pohár domácí ovocné, nejlépe citrónové šťávy. Pokud jste již jednou močové kameny měli a víte, jakého druhu byly, doporučuje se jako prevence opakovaného výskytu kamenů držet speciální diety.

Dodatek z pohledu celostní medicíny
U lidí užívajících hořčík a vitamin B6 bylo zjištěno mnohem menší množství vylučovaných oxalátů, proto mohou být tyto doplňky prospěšné v prevenci i léčení oxalátových kamenů. Tvoří-li se ledvinové kameny z kyseliny močové, může podpořit jejich vylučování močí čaj z listů pampelišky.