Aby léto stálo za to!

Chcete prožít bezstarostné léto? Potom nezapomeňte včas zarezervovat dovolenou, naladit se na správnou letní vlnu, ale také vyladit svůj organismus. A vyvarovat se nejčastějším letním chybám, které škodí zdraví…

K nim zdaleka nepatří pouze nadměrné slunění a s ním spojené riziko spálení pokožky, úpalu nebo úžehu, ale i věci tak obyčejné, jako je náhlá změna denního či nočního režimu, méně spánku, konzumace nekvalitní stravy, posun časového pásma,… To vše má na náš organismus vliv, a pokud jej dobře nepřipravíme a dostatečně nezregenerujeme, mohou nám letní radovánky poněkud zhořknout.

Strava

Pobyt v novém prostředí, mnohdy exotickém, nebo dovolená „all inclusive“ samozřejmě svádějí k hříchům. Ty jsou povoleny, ovšem v rozumné míře. Většinu jídelníčku by však měla tvořit jídla lehká a dobře stravitelná – tedy co nejméně smaženého a tučného. Ideální jsou zeleninové saláty, které lze v létě obměňovat prakticky do nekonečna, ryby a libové drůbeží maso, ovoce s vysokým podílem vody.

 • Ovoce a zelenina navíc dodají tělu také antioxidanty a vitaminy, především vitamin C, E nebo v létě tolik potřebný betakaroten.
 • Zaměřte svou pozornost k pokrmům, které organismus ochladí: meloun, rajčata, okurky nebo třeba kiwi. Ledové drinky a zmrzliny sice chladivé jsou, avšak organismu nic dobrého nepřinesou.
 • Buďte nároční, jezte jídla kvalitní a z dobrých zdrojů, vybírejte si vysoce hodnocené restaurace, případně si vždy dejte jídlo, které neobsahuje potraviny, jež se rychle kazí.
 • Preventivně nasaďte ještě před dovolenou probiotika, která upraví střevní mikroflóru a pomohou lépe trávit.

Pitný režim

Když pít, tak vodu. V jakém množství? Kolik si tělo žádá! V letním horku, při sportu nebo po prohýřené noci daleko více než při dni zamračeném, který trávíme ve stínu stromů, třeba s pěknou knihou. A proč obyčejnou vodu? Má totiž v organismu celou řadu klíčových funkcí, pomáhá regulovat tělesnou teplotu, a tudíž chrání organismus proti přehřátí (potit se je více než žádoucí, obzvlášť v létě). Pomáhá nám také s trávením, změkčuje stolici, dodává energii.

 • Vodu z kohoutku (vždy si ověřte, zda je v dané lokalitě pitná, nebo s sebou pro jistotu vozte filtrační konev) ochuďte třeba bylinkami, okurkou, pár kostkami ledu nebo trochou čerstvého ovoce. Takto připravená „voda“ zachutná i jejím zarputilým odpůrcům.
 • 80 % denního příjmu tekutin by měly tvořit nápoje. Hodně vody obsahuje také ovoce a zelenina nebo polévky.
 • Pitný režim skvěle doplní také slabé zelené či ovocné a bylinkové čaje, melta a ředěné ovocné a zeleninové šťávy.
 • Zcela výjimečně volte k doplnění tekutin slazené limonády. Ty žízeň nezaženou, zato dodají spoustu prázdných kalorií.

Vyvětrejte se!

Pohyb k létu zkrátka patří, zejména chůze. Je tělu nejpřirozenější a tento druh sportu si může dovolit opravdu každý. Pravidelný pohyb zlepšuje trávení, bystří mysl, rozpohybuje metabolismus i lymfu a výrazně podporuje detoxikaci. Má také tu schopnost zlepšit náladu a z dlouhodobého hlediska účinně předchází vzniku depresí a dalších duševních poruch.

Letní detox tipy pro zdraví:

 • V rámci detoxikace si nechte terapeutem zkontrolovat zátěže v ledvinovém i slezinovém okruhu, zaměřte pozornost na metabolické poruchy a střevní mikroflóru.
 • Pokud vás čeká očkování, sáhněte po speciální detoxikační kúře, která pomůže organismu zbavit jej zátěží způsobených vakcínami.
 • Léto a především pobyt v bazénech nahrává do karet rozvoji kožních plísní. Podpořte prostřednictvím detoxikace okruh plic, který úzce souvisí také se stavem kůže.
Zpět nahoru