Aby klouby fungovaly aneb jak působí přírodní látky z oblasti kloubní výživy

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

V předvánoční době (ale nejen během ní) se na trhu s přírodními přípravky objevuje velké množství doplňků stravy z oblasti kloubní výživy, často v lákavých obalech (či s neméně lákavými dárky) doprovázené velkou reklamou výrobce. Zákazník je však často na rozpacích, protože tyto přípravky obvykle (jsou i výjimky) obsahují více složek, v kterých se špatně orientuje a neví, čím se liší. V tomto článku uvedu charakteristiky několika nejvíce používaných přírodních látek z oblasti kloubní výživy.

Glukosamin sulfát

Glukosamin sulfát je látka tělu vlastní – což znamená, že si ho umí naše tělo vytvořit. Je odvozen od glukózy a je součástí sloučenin, pojmenovaných jako polysacharidy (složené cukry) nebo také glykosaminglykany. Tyto sloučeniny jsou v našich kloubech a vazivu, kde vážou vodu a tím umožňují zvýšit pružnost chrupavky, což zlepší i pohyblivost kloubu. Právě to, že je ve formě sulfátu (síranu) umožňuje zabudovat molekulu glukosaminu do prostorových struktur chrupavky a také se lépe vstřebává ze střeva. Glukosamin sulfát můžete najít v přípravcích pro lidské klouby.

Chondroitin sulfát

Chondroitin sulfát působí podobně jako glukosamin sulfát, proto je často můžeme najít v jednom přípravku zastoupené oba dva. Jedná se složený cukr, polysacharid (též označovaný jako glykosaminoglykan. Má silný záporný náboj a tím pomáhá osmoticky zadržovat vodu, čímž dává chrupavce pružnost. Způsob použití je stejně, jako u glukosaminsulfátu při bolestivých zánětlivých stavech pohybového aparátu. Tyto stavy obvykle doprovázejí artrózu kloubů, při které se stává kolagenní síť stává následkem patologické produkce jiných typů kolagenu méně odolnou a pevnou vůči působení proteolytických enzymů, které ji poškozují.

Chondroitin sulfát by bez předchozí porady s lékařem neměli užívat pacienti léčící se na poruchu krevní srážlivosti, a tedy užívající Warfarin.

MSM

Pod zkratkou MSM se skrývá organická sloučenina síry methylsulfonylmethan (nebo též správněji dimethylsulfon). Princip jeho působení není zatím ještě úplně objasněn, ale odborníci předpokládají, že funguje jako antioxidant a brání tomu, aby volné peroxidové radikály poškozovaly chrupavkové, ale i kostní buňky a tkáně. Dobře se vstřebává v organismu.

Často ho můžeme najít v doplňcích stravy v kombinaci s chondroitin sulfátem nebo glukosamin sulfátem. MSM se nesmí užívat, pokud máme od lékaře předepsaný léky ze skupiny nesteroidních antiflogistik – antirevmatik (známých pod zkratkou NSAID, jako je například ibuprofen či diklofenak sodný) vzhledem k mírnému antikoagulačnímu účinku MSM. Ze stejných důvodů by se neměl kombinovat s vysloveně antikoagulačními léky jako je Warfarin.

Kolagen

Kolagen je ve vodě rozpustná bílkovina, odborně označovaná jako skleroprotein. Je základní stavební hmotou pojivových tkání, nejen u člověka, ale u všech savců obecně. Ve formě kolagenních vláken je složkou mezi-buněčné hmoty. Nyní známe celkem 27 rozdílných typů kolagenů – některé jsou vhodnější jako doplněk stravy, jiné méně – ale tento fakt osvětluje, proč někdy výrobci uvádějí, že jejich přípravek obsahuje více typů kolagenu. Kolagen rovněž také odpovídá za pružnost, pevnost, správné navlhčení kůže a soustavné ponoření jejích buněk. Následkem stárnutí dochází ke ztrátě kolagenu, což stojí (mimo jiné) za tvorbou obávaných vrásek.

Doplňky stravy obsahují často kolagen ve formě hydrolyzátu nebo ve formě tzv. kolagenních peptidů, ale vždy slouží jako přírodní přípravek ke zlepšení omlazování a regeneraci pojivových tkání.

Kadidlovník pilovitý, boswellie (Boswellia serrata)

Boswellie, česky kadidlovník pilovitý je strom rostoucí v Indii, severní Africe a na Středním východě. Pro výrobu extraktu se používá kůra stromu a jeho pryskyřice. Ty obsahují boswelové kyseliny, které působí v případě kloubních onemocnění protizánětlivě, a pro tuto svoji vlastnost se také často objevují v různých doplňcích stravy. Princip jejich účinku je označován jako epigenetický (vědní podobor genetiky, který zkoumá, velmi zjednodušeně řečeno, změny v našich genech) – tyto kyseliny totiž prostřednictvím chemických reakcí (metylace genů, acetylace histonů, regulace mikroRNA) přímo ovlivňují aktivaci genů zodpovědných za zánětlivé procesy. Působí tlumivě na aktivitu interleukinů a leukotrienů, tedy látek, které podporují a udržují zánětlivé procesy. Nejvíce se boswelie využívá jako doplněk prevence a léčby artrózy. Extrakt z kadidlovníku pilovitého můžeme například najít v přípravcích Priessnitz Péče o klouby Kolageny + Boswellie.

Vitamin C

Často se setkáváme, pro někoho překvapivě v přípravcích z oblasti kloubní výživy i v jeho složení s vitamínem C. Pominu v tomto případě jeho hlavní vlastnosti (antioxidační působení, posílení imunity atd.) a stručně vysvětlím, proč se s ním setkáváme i zde. Vitamín C má totiž jako jediná látka schváleno tzv. zdravotní tvrzení (podle bruselské legislativy v oblasti doplňků stravy), že přispívá k normální tvorbě kolagenu pro normální funkci kůže, chrupavek a kostí. To právě umožňuje uvádět výrobci deklarovat výrobek jako doplněk stravy vhodný při problémech s klouby, aniž by mu hrozil postih ze strany úřadů.