Aby jaro nebolelo aneb tipy pro pevné zdraví

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Konečně jsme se dočkali! Ačkoli to v mnohých krajích tak nevypadá, u nás se chopilo moci jaro. Období rozpuku, prudkého růstu a také intenzivního spojení člověka s přírodou. Právě o něj bychom se měli na jaře nejvíce zasadit…

Jaro, to je období nového biologického roku. Děti narozené na jaře bývají průbojnější, vitálnější a tvrdohlavější než děti narozené například uprostřed podzimu. Nový životní cyklus se odehrává i v přírodě: typické jsou prudké změny počasí, rašící pupeny a půda, o níž je třeba se úzkostlivě starat a zásobovat ji živinami. Stejně tak jako náš organismus, který se probouzí ze zimního spánku a o slovo se nemusí přihlásit jen příjemnými způsoby.

O slovo se hlásí…

Játra a žlučník, ty nejvíce. Kdo trpí na zažívací a trávicí těžkosti, začíná mu možná období větších potíží a bolestí, které jej mohou provázet až do konce června – začátku léta. Jaro má neskutečnou energii. Dere se sem element dřeva, spojený právě s játry a žlučníkem, a všechno kolem rozdmýchává vítr. Právě na něj bychom si měli dát pozor.

  • Jarní chlad je zrádný, proto bychom neměli zapomínat na vrstvu teplého oblečení. Na rozdíl od prvních nesmělých chladných dní, které přicházejí po létě, je na jaře půda ještě velmi studená a spolu s ní i energie země.
  • Vítr rozdmýchává energii, bohužel však všemi směry. Citliví jedinci, jejichž emocionální hladina je nevyrovnaná, mohou tento stav pociťovat zesílením obtíží: stresu, nervozity, melancholii. Tyto emoce však není dobré si udržovat, jelikož poškozují energii jater: nejsilnějšího orgánu právě během jara.
  • Játra společně se žlučníkem mají na starost nekomplikovaný tok krve naším organismem a spolu s ním po celém těle rozvážejí energii. Zodpovídají tudíž i za míru napětí, uvolnění, mají vliv na klouby, vazivo i šlachy i na pohodu psychickou (poškozující emocí jater je agrese a hněv).

Jarní únavě nepodléhejte!

Je to paradox: zatímco v přírodě se všechno probouzí, ostatně i uvnitř nás, my se často můžeme cítit zcela opačně. Únava nás doslova zalehne. Věděli jste ale, že zvýšenou únavu může způsobit právě oslabení orgánového okruhu jater? Využijte jaro k jeho detoxikaci a naordinujte si také pozvolný režim: naučte se naslouchat svému tělu, pozorovat přírodu a naučit se být v souladu s jejím režimem.

Potřebujete jarní detox?

Disharmonie a toxické zátěže v jaterním okruhu mohou nejvíce zlobit právě na jaře. Nejčastěji se projevují:

  • bolestmi hlavy, problémy s očima, hučením či pískotem v uších
  • bolestmi pod žebry (bolest bývá palčivá)
  • zácpou, menstruačními potížemi
  • nervozitou, agresí a nadměrnou únavou
  • kožními potížemi, zejména ekzémy

Oslabení tohoto okruhu mohou ještě více umocňovat některé z našich běžných povahových vlastností: nerozhodnost, netrpělivost, neschopnost prosadit se, nebo naopak přílišná horlivost a vznětlivost.

Na kyselo

Na jaře bychom také měli změnit jídelníček. Zatímco v zimě jsme si dopřávali hutné vývary, krémovité polévky, zázvor a obecně stravu, která organismus prohřívá, nyní bychom svou pozornost měli stočit ke všemu, co je zelené a kyselé. Kyselá chuť prospívá trávicímu systému a podle tradiční čínské medicíny navíc podporuje energii jater. Vyhnout bychom se měli těžce stravitelným jídlům (tím pádem také syrovým potravinám!) a typicky letním pokrmům, které by v našem organismu zbytečně vyvolali chlad.

Vsaďte na:

  • petržel, pažitku, pórek
  • kopřivy, sedmikrásky, pampelišky
  • medvědí česnek, chřest, růžičkovou kapustu

K pokrmům si dopřávejte malou porci klíčků nebo výhonků, kvašenou zeleninu a přílohy z podušené nebo na páře udělané zeleniny (lilek, pórek, špenát). Z obilovin jsou vhodné žito, oves, ječmen, kuskus nebo oblíbený bulgur.

Nezapomínejte také na duševní rozvoj a zapracujte zejména na uvolňování emocí: na posilování těch, které schází, a umírňování těch, kterých je tak moc, že začínají v našem organismu působit patologicky.