A co když nám děti nechtějí jíst zdravě

deti strava

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Možná to znáte, jste mámou a tátou dětí, které odmalička vyrůstaly na klasické běžné stravě, tolik typické pro naši zemi. Těstoviny a knedlíky, rýže a rohlíky, omáčky či těžké koláče, sladkosti, které se nakonec stanou pravidelným zpestřením běžného dne. Uznávám, že pokud jednou učiníme pevný zářez, bude se nám jen stěží zarovnávat a brousit, nicméně, obestřeme-li se trpělivostí a optimistickým zítřkem, ke svému cíli si pomalu dojdeme.

Naše země tolikrát zmítaná válkou a nepokoji, nevolnictvím, nemocí, ale i dobami, kdy sahal člověk hluboko do kapsy, si zvykla využívat několikero náhražek, které v sobě nesly sytící charakter. Vzpomenu-li též na těžkou práci, která si vyžádala vyšší energetický příjem, spatřuji kořeny oné spousty sacharidů, bez kterým by našim předkům došel brzy dech. Jenže, doba se změnila, zpohodlněla, šetříce časem, ale též kroky. Již nám netřeba denně spořádat kolem 300 g sacharidů, pokud je naše zaměstnání sedavé, nepracujeme manuálně se sekyrou v lese, nemícháme-li do úmoru smolincovou rudu 😊 Nyní nastala doba, během které můžeme odlehčit.

Ale teď, vraťme se opět k našim dětem. Jak to tedy udělat, abychom jejich jídelníček pozvolna vyšperkovali? Jak do něj pozvolna propašovat něco, co by jim zachutnalo, z čeho by profitovaly, co by upevnilo jejich střevo, posílilo tak imunitní systém? Lze to vůbec? Lze. A jdeme na to.

V prvé řadě, snažme se být přátelští, tolerantní a chápaví, děti určitě nenuťme, nezdůrazňujme, aby jedly, protože je to zdravé. Tím je totiž nadobro odradíme. Jednotlivé změny zavádějme pomalu. A začněme u sebe. Těžko budou naše děti holdovat zdravějšímu životnímu stylu, když onu změnu neuvidí u nás. Představa, že někde v rožku snídám bílé pečivo, abych své dítě vedla k tomu celozrnnému, nebude zrovna moudrá. Začněme u sebe, děti se přidají. A zkusme to například s oblíbenou snídaní. Snídají vaše děti rády lívance? Udělejte jim je zdravěji. Část bílé mouky nahraďte špaldovou, případně, ze špaldy se tak dobře peče, že jí lze bílou mouku nahradit úplně.

Zelenina, obvyklé téma maminek. Sama vím, že chutě dětí se velmi často střídají. To, co preferovaly před necelým měsícem, mohou dnes s klidem jim vlastním odmítnout. Bohužel, je to tak. Pokud si ještě děti loni posbíraly na zahrádce rajčata, aby se do nich s chutí zakously, dnes je vše jinak. Zelenina je opravdu kamenem úrazu. Zjistili jste však, že ji dokážou přijmout ve vařené podobě? Že si dovedou pochutnat na brokolicové polévce, kaši, či bramboráku, do kterého jsme část tohoto zeleného skvostu schovali? Že si dovedou užít hrášek v polévce, nadchnout se pro domácí rajčatovou omáčku, která je zahuštěna samotnými plody? Někdy stačí jen nastrouhat trošku mrkve či cukety do buchty. Zeleninu naložit na způsob pickles. Znám děti, co by se po kyselé chuti dokázaly utlouci. Případně, postupovat opět pomalu, ale jistě. Jeden plátek okurky, jen tak během dne. Oloupaná mrkev, případně, zahrádka, kde si děti samy vypěstují hrášek, který též ochutnají, zakusí, jaké to je, pečovat a sklízet.

Sladkosti a babičky. Byť doma nehromadíte vůbec žádné mlsky, může se stát, že to, čím děti krátíte, násobí pak babičky. A ještě navíc, když onen okamžik korunují mlsotou v líbivém obalu. Zde se musím pousmát, neboť náš syn má očko straky. To, co má hezký šustivý obal, je obarveno na zeleno, případně nese malůvku pistácií, po tom by skočil jako medvěd po medu. Můžu péci o sto šest, vymýšlet sušenky, sladkosti či cukroví, ale, pokud je nezabalím do hezkého obalu, většinou syn ochutná a nechá být. Jak to tedy udělat? Existuje nespočet líbivých tvořítek, válečků a vykrajovátek. A existují také možnosti, jak sladkost dochutit. Pokud vyloženě potřebujete stáhnout množství přijatého cukru, zkuste to s xylitolem anebo erythritolem, tedy alkoholovými cukry. Případně, zkuste sladkosti jemně vyměnit za ovoce. Borůvky, maliny, ale také meloun, to je to, co děti milují. Konzumací ovoce uspokojíme potřebu sladké chuti, což nám určitě cestu opět usnadní. Výše jsem též zmínila ozdobné válečky. Pokud jimi přejedete těsto, například to ze špaldy, rázem získáte sušenky s dekorem včel, květinek, srdíček domečků, pejsků či koček. A babičky poproste, naučte je, že dětské střevo je vůči cukru opravdu citlivé, že mu ubírá na síle, decimuje imunitní systém a není pak divu, že v průběhu zimy dítko častěji pokašlává, ulehá s horečkou, pobíhá s rýmou. Je to jen na nás, na naší trpělivosti, schopnosti komunikovat, být laskaví, milí, opravdoví a sví.

Co když děti vyžadují jen hrstku jídel, které servírujme dokolečka dokola, ať už se jedná o kuře s bramborovou kaší, špagety s rajskou omáčkou, rýži se sladkým přelivem, tvarohový koláček z nedaleké pekárny. Opět mám radu, buďte trpěliví, ke kuřeti s bramborovou kaší servírujte jeden plátek čerstvé okurky, špagety s rajskou doplňte o dobrý kvalitní olej, sladkou rýži uvařte v kokosovém mléce a onen přeliv doslaďte zdravějším xylitolem, případně pak kokosovým cukrem, který má, oproti klasickému cukru, mnohem lepší glykemický index. A onen koláček? Tak s tím si vyhrajte. Použijte špaldu, dobré máslo, domácí vejce, rozinky a tvaroh, z nichž koláček upečete taky. 

Když ty mé děti vůbec nechtějí jíst luštěniny. Zde vás uklidním, v dětském světě existují opravdu jen výjimky, které si pochutnají na hrachové kaši. U nás mám jeden fígl, který opět funguje. Pokud vaše dítko miluje rýži, zkuste to s rýží Basmati, která je velmi chutná a dětem nevadí a zakomponujte do ní trošku mungo fazolí. Ty jsou velmi stravitelné a vaří se stejně dlouho, jako zmíněná rýže Basmati. Co to znamená? Když budete chystat zeleninové rizoto, k rýži přidejte 10 % munga. Vše duste v jednom hrnci a následně servírujte. Příště, pokud projde, namísto 10 % přidejte 20 %. A třeba, jednoho dne, docílíte poměru 1:1. Takto si vyhrajte také s červenou čočkou či čočkou beluga. I ta je velmi chutná, lehce stravitelná a v rýží se velmi dobře ztratí.

Děti odmítají ryby. Jak do nich jinak mohu dostat jód? Ačkoli jsou ryby velmi dobrým zdrojem jódu, nejsou zdrojem jediným. Věděli jste, že dostatečné množství jódu zabezpečí také strava, která v sezóně pamatuje na třešně, dále pak žloutek (jeden jediný žloutek pokryje 16 % doporučené denní dávky tohoto prvku), jogurty, tvaroh, sýr, sušené švestky (domácí povidla, kdy sušené švestky namočíme a následně umixujeme na výtečnou marmeládu), ale i mořské řasy. Odmítají-li vaše děti ryby, zkuste jim do jídla přisypat Nori. A zcela postačí její jeden gram. Ať už polévka, slaná příloha, pomazánka či omáčka, zde všude se tato cenná potravina naplněná zdravím zcela rozmělní a ztratí.

Mé děti jsou vybíravé a nesnesou novinky. I zde mám radu. Děti milují obrázky. Se synem často listujeme v kuchařkách, koukáme na video recepty, inspirujeme se světoznámými kuchtíky. Někdy narazíme na recept, který syna vyloženě nadchne. A pak, stačí v kuchyni rozprostřít náčiní, vytáhnout všechny zajímavé ingredience, nahodit přístroje, abychom vařili, pekli či hnětli, míchali, formovali, vykrajovali a slepovali. Je to jako s tou zahrádkou, pokud si zasadí hrášek, pokud jej sklidí, zajisté budou též potřebovat ochutnat. Zkusme je zapojit, nemysleme na nepořádek, který po našem slavném výkonu určitě zůstane. Nepořádek je jen podpisem dobře odvedené práce. My takto například chystali muffiny, z borůvek, které jsme natrhali v lese. S čokoládou, kterou jsme do každého muffinu vložili. A vzniklo něco, co chutnalo a vonělo a navíc, nepotřebovalo líbivý obal.

Milujme své děti. Užijme si společný čas, buďme tvůrčí, naslouchejme, nebojme se nastavit pevné hranice. Buďme tu pro sebe, trpěliví, v lásce, tvůrčí, bez tendencí vše okamžitě vzdát.