Rádi vám upravujeme nabídku na míru, ale abychom to zvládli, používáme k tomu soubory cookie.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
OK
prozdravi.cz
Vše pro vaše zdraví
krasa.cz
Vše pro vaši krásu
parfemy.cz
Značková parfumerie
hodinky.cz
Značkové hodinářství
sperky.cz
Značkové klenotnictví
vivantis.cz
Být sám sebou
logo  
lékařská poradnakatalog stránekobchod pro zdraví
Zdravá výživa


Ryze ženská přitažlivost

7 dobrých důvodů, proč vyzkoušet skupinovou psychoterapii

10.10.2014
Skupinová terapie
Někdy je to dřina. Šáhnete si až na dno. Chce to pořádnou odvahu mluvit před druhými o své největší bolesti. Sdílet své nejtemnější stránky. Mít psychologa jen pro sebe má své výhody, terapie ve skupině nabízí někdy ještě mnohem více.

Možná jste prožili něco, za co se stydíte nebo se o čem se bojíte mluvit s ostatními. Svěřit to na skupině úplně „cizím“ lidem? „Nikdy!“ řeknete si.

 

Možná právě proto může být skupinová psychoterapie pro vás tím nejlepším. Ve skupině (obvykle 6-14 účastníků) pod vedením terapeuta (dvojice terapeutů) můžete zažít tyto léčebné efekty: (Pozn.: O účincích skupinové psychoterapie existuje spousta výzkumů a odborných publikací. V článku vycházím z vlastní zkušenosti psychologa se skupinovou terapií v psychiatrické léčebně a z knihy I. Yaloma, M. Leszcze: Teorie a praxe skupinové psychoterapie. Léčebných faktorů je ve skutečnosti více – pro zjednodušení jmenuji v tomto článku ty, které můžete zažívat ve skupině na vlastní kůži.

 

1. Dlouho potlačovaná bolest může jít ven

Jakoby někdo odšpuntoval zátku a z vás mohl vyjít potlačovaný smutek, vztek i hněv. Konečně můžete plakat. Ve skupině vás za to nikdo neodsoudí. Naopak – kde jinde už byste si měli své slzy dovolit. Procházíte velkou očistou – je to jako když se po bouřce uvolní napětí, vzduch začne více vonět a znovu vysvitne slunce.

 

2. Úleva, že nejsem na světě jediný, kdo má problém

Často nás naše osobní tajemství izoluje od ostatních. Jak píše Yalom, zjišťujeme, že „nejsme jediný ztroskotanec.“ Je velmi osvobozující a překvapivé zjistit, že to, co prožívám já, někdy v životě řešili – nebo dokonce právě řeší – i ostatní.

 

3. Lepší sebepoznání

Ve skupině se o sobě dozvíte nové informace. Získáte větší znalosti o svých psychických procesech a jste si více vědomí sami sebe. Některé skupiny (anonymní alkoholici, skupiny pro nemocné AIDS apod.) mají navíc přímo i edukační charakter – tj. poskytují členům konkrétní, praktické informace.

 

4. Superpocit, že mohu být prospěšný pro druhé

Obzvláště, pokud máte snížené sebevědomí, což po prožitém traumatu nebo nemoci bývá běžné, rozkvetete už jen tím, že na vlastní kůži zažijete, že máte velkou hodnotu, že jste pro členy skupiny velkým přínosem (i když si to na začátku nemyslíte). Štěstím je dělat něco pro druhé – ve skupině se to děje přirozeně.

 

5. Rozvoj a zlepšení komunikačních dovedností

Členové skupiny vám nastavují zrcadlo, dostáváte neustále zpětnou vazbu. Učíte se od terapeuta (tzv. učení nápodobou, aniž jste si toho vědomi), učíte se od ostatních členů skupiny a učíte se, kdykoliv něco řeknete sami. Postupně se zvyšuje vaše citlivost, empatie a učíte se nastolovat vlastní hranice.

 

6. Odpuštění a narovnání vztahů se svými rodiči

Skupina je jako mikrosvět. V mnohém připomíná rodinu. A vám, aniž si to zprvu uvědomujete, se začnou ve skupině dít někdy podobné věci, na jaké jste zvyklí ze života nebo přímo ze svého dětství. Např. pokud vás druzí běžně ignorují, můžete si i na začátku ve skupině připadat trochu „stranou“. To, o čem byste v individuální terapii jenom povídali, zde zažíváte přímo na vlastní kůži. A za pomoci terapeuta a skupiny to můžete v reálném čase začít měnit.

 

7. Dodání nové naděje

Už jen to, že se do skupinové psychoterapie přihlásíte, má podle výzkumů pozitivní dopad. Podvědomě začnete očekávat zlepšení a otevírat se změně. Už to samo o sobě znamená hrozně moc.


Související články:
Strach z psychologů
Individuální psychoterapie - jak a v čem pomůže návštěva u psychologa
Proč se lidé bojí psychoterapie?
Zablokovaná páteř nebo problém ve vztahu – byli jste už na rodinných konstelacích?
Překvapivý způsob, jak se dostat z krize: Staňte se dobrovolníkem!
Kdy jít spíše za psychologem a kdy za psychiatrem?


10.10.2014
autor: Mgr. Jiří Hamerský
další články v rubrice: Psychologie


 
Priessnitzův obklad
Správně dávkovaný chlad může snížit nemocnost o více jak 90 % (rozhovor s Liborem Mattušem)
Cukrovka - příznaky a hodnoty glykemie
Nejčastější příčiny bolestí na hrudníku
Hemoroidy - léčba, která zabírá
Jak vyčistit ucpané cévy?
Zdravé nepečené vánoční cukroví
Hemofilové nákazy
Proč je dobré vystavovat se nepohodlí a diskomfortu
Zdravé vánoční cukroví
Warfarin - co vám u lékaře neřeknou
Štítná žláza – jak se přestat „léčit“ a raději se svépomocně uzdravovat - 1. část
Červený čaj neboli Pu-Erh
Serotonin - osm přirozených způsobů, jak posílit jeho produkci a tím i dobrou náladu
Přetrhejte mentální vazby s nemocí. A uzdravte se…

234,- Kč
(c) 2004-2019 www.celostnimedicina.cz
O násRSS