7 dobrých důvodů, proč vyzkoušet skupinovou psychoterapii

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Někdy je to dřina. Sáhnete si až na dno. Chce to pořádnou odvahu mluvit před druhými o své největší bolesti. Sdílet své nejtemnější stránky. Mít psychologa jen pro sebe má své výhody, terapie ve skupině nabízí někdy ještě mnohem více.

Možná jste prožili něco, za co se stydíte nebo se o čem se bojíte mluvit s ostatními. Svěřit to na skupině úplně „cizím“ lidem? „Nikdy!“ řeknete si.

Možná právě proto může být skupinová psychoterapie pro vás tím nejlepším. Ve skupině (obvykle 6-14 účastníků) pod vedením terapeuta (dvojice terapeutů) můžete zažít tyto léčebné efekty: (Pozn.: O účincích skupinové psychoterapie existuje spousta výzkumů a odborných publikací. V článku vycházím z vlastní zkušenosti psychologa se skupinovou terapií v psychiatrické léčebně a z knihy I. Yaloma, M. Leszcze: Teorie a praxe skupinové psychoterapie. Léčebných faktorů je ve skutečnosti více – pro zjednodušení jmenuji v tomto článku ty, které můžete zažívat ve skupině na vlastní kůži.

1. Dlouho potlačovaná bolest může jít ven

Jakoby někdo odšpuntoval zátku a z vás mohl vyjít potlačovaný smutek, vztek i hněv. Konečně můžete plakat. Ve skupině vás za to nikdo neodsoudí. Naopak – kde jinde už byste si měli své slzy dovolit. Procházíte velkou očistou – je to jako když se po bouřce uvolní napětí, vzduch začne více vonět a znovu vysvitne slunce.

2. Úleva, že nejsem na světě jediný, kdo má problém

Často nás naše osobní tajemství izoluje od ostatních. Jak píše Yalom, zjišťujeme, že „nejsme jediný ztroskotanec.“ Je velmi osvobozující a překvapivé zjistit, že to, co prožívám já, někdy v životě řešili – nebo dokonce právě řeší – i ostatní.

3. Lepší sebepoznání

Ve skupině se o sobě dozvíte nové informace. Získáte větší znalosti o svých psychických procesech a jste si více vědomí sami sebe. Některé skupiny (anonymní alkoholici, skupiny pro nemocné AIDS apod.) mají navíc přímo i edukační charakter – tj. poskytují členům konkrétní, praktické informace.

4. Super-pocit, že mohu být prospěšný pro druhé

Obzvláště, pokud máte snížené sebevědomí, což po prožitém traumatu nebo nemoci bývá běžné, rozkvetete už jen tím, že na vlastní kůži zažijete, že máte velkou hodnotu, že jste pro členy skupiny velkým přínosem (i když si to na začátku nemyslíte). Štěstím je dělat něco pro druhé – ve skupině se to děje přirozeně.

5. Rozvoj a zlepšení komunikačních dovedností

Členové skupiny vám nastavují zrcadlo, dostáváte neustále zpětnou vazbu. Učíte se od terapeuta (tzv. učení nápodobou, aniž jste si toho vědomi), učíte se od ostatních členů skupiny a učíte se, kdykoliv něco řeknete sami. Postupně se zvyšuje vaše citlivost, empatie a učíte se nastolovat vlastní hranice.

6. Odpuštění a narovnání vztahů se svými rodiči

Skupina je jako mikrosvět. V mnohém připomíná rodinu. A vám, aniž si to zprvu uvědomujete, se začnou ve skupině dít někdy podobné věci, na jaké jste zvyklí ze života nebo přímo ze svého dětství. Např. pokud vás druzí běžně ignorují, můžete si i na začátku ve skupině připadat trochu „stranou“. To, o čem byste v individuální terapii jenom povídali, zde zažíváte přímo na vlastní kůži. A za pomoci terapeuta a skupiny to můžete v reálném čase začít měnit.

7. Dodání nové naděje

Už jen to, že se do skupinové psychoterapie přihlásíte, má podle výzkumů pozitivní dopad. Podvědomě začnete očekávat zlepšení a otevírat se změně. Už to samo o sobě znamená hrozně moc.