6 nebezpečí, které Vám hrozí při používání nepřilnavých pánví a 2 bezpečnější alternativy

cm teflonova panev

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Nevím, jak vy, ale já už jsem slyšela hodně o nebezpečí teflonových pánví na smažení, pro ujasnění, mluvím o lehkých nepřilnavých pánvích. Jistě, používání je pohodlné, neváží skoro nic a nevyžadují před použitím žádnou přípravu ani žádnou speciální údržbu. Ale tyto pánve mohou vážně ohrozit vaše zdraví, pokud s nimi nezacházíte správně.

Teflon je nebezpečný pouze tehdy, pokud s ním není správně nakládáno. Tudíž jakékoliv jeho přehřátí může způsobit, že nepřilnavý povrch začne praskat a uvolňovat toxické látky, které mohou zabít domácí ptáčky a u lidí přivodit potíže podobné příznakům chřipky. Jinými slovy, i krátké přehřátí teflonu trvající jen minutu či dvě může způsobit onemocnění. Teflon je často spojován (ale není prokázáno, že zapříčiňuje) s rakovinou, vysokým cholesterolem, onemocněním štítné žlázy a poklesem plodnosti. Což je příliš velké riziko i pro mě, které osobně podstupovat nechci.

Jaké jsou tedy možnosti?

Máte dvě možnosti (pokud jde o mě): litinové nebo keramické pánve. Každá z nich přináší vlastní výhody a překvapivě méně nevýhod. Tak, bez dalších okolků, pojďme na to.

Litinová pánev

Litinová pánev je moje osobní volba a mám na to nejednoznačný pohled. Nemohu vysvětlit, proč. Upřednostňuji litinu ve srovnání se zbylýma dvěma, protože to vyžaduje více práce, ale já to dělám s láskou. Takže správně vypálená litinová pánev je skvělá pro přípravu kyselinotvorného jídla. Ten všudypřítomný negativní mýtus je otravný.

    Výhody

1. Nezničitelnost

Je opravdu nezničitelná. Upustila jsem litinovou pánev a ta udělala dolík do podlahy, ale pokaždé, když jsem ji upustila, nedošlo k žádnému jejímu poškození.

Koupila jsem starou litinovou pánev v garážovém výprodeji za tři dolary, byla pokrytá rzí, ale s jistou dávkou trpělivosti a s odstraňovačem rzi jsem znovu získala úžasný nástroj na vaření. Co tak miluji na této pánvi? Je to starožitnost, předpokládám, že pochází z 30. let. Tato stará litinová pánev měla leštěný hladký vnitřek. Je tedy daleko více nepřilnavá než moje moderní pánev. Takže je daleko praktičtější si koupit starší litinovou pánev než investovat do novější.

2. Bezrizikové použití do trouby

Jsem nadšená, že můžu strčit svou litinovou pánev do trouby bez jakýchkoliv obav. Miluji to! Připadám si jako profesionální šéfkuchař. Je praktická také v tom, že se vám teplo rozloží rovnoměrně po celé pánvi. Můžete v jedné pánvi zároveň připravit omáčku, do které si přidáte těstoviny, které jste si předtím zapekli.

3. Odolná proti poškrábání

Na litinovou pánev můžete používat kovové kuchyňské potřeby. Ten, kdo si myslí opak, neví, o čem mluví. Kovové kuchyňské potřeby zde nemůžou způsobit žádnou škodu (jsou naprosto bezpečné).

4. Můžete ji umývat (nebo je), jak uznáte za vhodné

Jedním z všudypřítomných mýtů o litinových pánvích je, že je nemůžete mít Jarem a vodou. To není pravda! Litinovou pánev můžete mít nebo taky ne, jak si vyberete. Já ji normálně vyplachuji vařící vodou. A každé dva týdny ji vyčistím a pak ji nechám znovu vypálit.

5. Můžete ji použít kdekoliv

Velký karavan? Vezměte si litinovou pánev. Není problém ji použít na vaření na ohni. Je to pravděpodobně jediné víceúčelové nádobí, které můžete mít.

    Nevýhody

1. Litina neohřívá rovnoměrně. Opravdu ne. Nemám pro to žádnou omluvu.

Jakákoli část, která je přímo nad tepelným zdrojem, je okamžitě rozpálená, ale zbytek pánve zůstává poměrně vlažný. Já osobně to považuji za výhodu, protože můžu vařit vícero věcí najednou při různých teplotách, ale mám pocit, že většina lidí toto vidí jako velkou nevýhodu.

2. Litina vyžaduje vypálení (tzv. zajetí)

Není to obtížné a většina (nových) pánví už je před-vypálená. U starších pánví je budete muset oškrabat a znovu si je sami vypálit, což je ale jednoduché.

3. Litina není zcela nepřilnavá.

Přibližuje se tomu, ale stejně musíte pánev připravit.

4. Litina je opravdu, ale opravdu těžká!

Přestože mám silné předloketní svaly a můžu otáčet i palačinky, chvilku to trvalo, než jsem si zvykla.

Keramická pánev

Pokud bych musela vyměnit litinu z nějakého neznámého a nečekaného důvodu, přešla bych na keramiku.

    Výhody

1. Keramika je nepřilnavá.

Je téměř nepřilnavá jako teflon. Některé pánve vyžadují trochu oleje nebo másla, ale většina ne.

2. Rovnoměrné teplo.

Toto je velký prodejní argument pro většinu lidí. Já osobně to chápu, jelikož když jednu z nich používám, smaží rovnoměrně a čistě a zanechává pouze malé nebo žádné připáleniny, takže se snadno myje.

3. Velice snadné na čištění.

Protože jsou mnohem hladší než litinové pánve, dokonce i když jsou připečené a zamaštěné, stačí je trochu namočit a vyčistit utěrkou.

4. Nepoškrábatelná a nepřilnavá.

Opravdu. Jsou také odolné proti kovovému kuchyňskému nádobí. A líbí se mi na nich, že jsou skutečně nepřilnavé, což nemůžeme očekávat u modernějších litinových pánví.

5. Bezpečná do trouby.

Zkontrolujte si svoji značku. Některé značky keramického nádobí nejsou použitelné do trouby. Ale ty, které jsou, se dají použít do trouby stejně snadno jako litinové.

 Nevýhody

1. Váha

Tohle je ve skutečnosti pravda. Veškeré keramické nádobí, se kterým jsem pracovala, je téměř stejně těžké jako litinové. Ale podle všeho existují i značky, které vyrábí lehčí verze keramických pánví.

2. Křehkost

To je problém, který slýchám stále dokola. Když upustíte jednu z těchto krásek, tak se zlomí, praskne nebo se roztříští.

Nikdy jsem nesehnala jedinou laciněji. A na rozdíl od litiny je opravdu nemůžete získat v místních garážových výprodejích za cenu kafe.

Když to shrneme, vím, že keramika je pravděpodobně je vhodná především do domácností, kde žijí jen dospělí. Domnívám se, že by bylo riskantní mít keramické nádobí v domě s dětmi nebo pokud jste nemotorní. Keramika je lepší vzhledem k její údržbě a pravděpodobně o hodně praktičtější, ale vysoká cena a křehkost jsou faktory, kvůli kterým váhám s koupí.

Jiným důvodem je to, že jsem naprosto oddaná litině. Já vím, že to vypadá, že je s tím hodně práce, ale vypalovat ji stačí pouze občas. Mám ráda jejich váhu. Miluji svou starou pánev víc, než mohu vyjádřit a budu pokračovat v jejich hledání v obchodech se starožitnostmi a v garážových výprodejích. Staré pánve jsou totiž uvnitř hladké, což poznáte tak, že přejedete prsty po dně. Pánve vyrobené po 50. roce bývají na dně hrbolaté. Starší pánve stojí za ty peníze, které za ně zaplatíte, Slibuji!