5 tipů, jak prohloubit vnitřní klid v józe

joga a vnitrni klid

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Jóga poskytuje řadu blahodárných účinků. Jedním z nich je celkové zklidnění. Můžeme ztišit mysl, prohloubit vnitřní klid nebo uvolnit napětí v těle. Co ale dělat, když je jóga součástí našeho života již několik měsíců nebo i let a nedaří se nám hlubokého vnitřního klidu dosáhnout?

Když si půjdeme jógu jen „zacvičit“, budeme se nejspíš cítit hezky protažení, ale možná budeme i zklamaní, že nám neposkytuje takové zklidnění, jaké jsme očekávali. Po čase nás jóga může přestat bavit a budeme uvažovat o tom, zda nebude lepší zkusit něco jiného. Ale pokud se nenaučíme přistupovat vědomě k sobě a dané aktivitě, nezabere ani nic jiného. Skončí to vždy podobně. Nebude to fungovat. „Objevení vnitřního klidu je umění procitnout. Je to cesta, na které se učíme vnímat naše možnosti, hranice a vnitřní sílu. Je to dobrodružství, které otevírá srdce a dodává pevnou půdu pod nohama,“ říká průvodce dnešním článkem, učitelka jógy Hana Bartošová. Předávám Hance slovo – sama doporučuje následující tipy:

1. Zamyslete se nad tím, co vnitřní klid znamená

Vnitřní klid je naše vnitřní rovnováha, kterou se snažíme udržet ve víru neustále se měnících vnějších i vnitřních okolností. Změna je základem života a nemá smysl proti tomu bojovat.

Jedna z věcí, která víří náš vnitřní klid, je právě i to, co si o vnitřním klidu myslíme. Někdy převezmeme určitá přesvědčení, která se poté projevují i v naší jógové praxi. K tomu, abychom změnili své nastavení, je potřeba zvědomit si tyto pravdy, popřemýšlet o nich a poupravit je, aby se i změnilo naše vyladění. Podíváme se na dva časté mýty:

Mít vnitřní klid znamená, že mě nikdo a nic už nikdy nerozčílí.

Emoce jsou naší přirozenou součástí a je tedy v pořádku, že nás může i někdo rozčílit. Důležité je, co uděláme poté, co si uvědomíme, že takovou emoci cítíme.

Mít klidnou mysl znamená nemít žádné myšlenky.

Pokud chcete, aby vaše mysl přestala myslet, je to jako kdybyste chtěli, aby vaše oči přestaly vidět. Mysl máme proto, aby myslila, je naši přirozenou součástí stejně jako emoce. Když se mysl naučíme používat tak, aby nám pomáhala dosahovat toho, po čem toužíme, zjistíme, že je to další dar, který nám byl dán pro naši pozemskou cestu.

Pokud tedy meditujete nebo cvičíte jógu, zkuste jiný přístup ke svým myšlenkám. Vnímejte je jako mraky na nebi. Nechte je volně plynout, nechte je přijít a odejít. Nechytejte se do sítí dalších a dalších myšlenek. Klidnou mysl si můžete představit jako lehký a uvolněný tok myšlenek.

2. Popřemýšlejte nad otázkou: Když jednou vnitřní klid získám, budu jej mít už napořád?

S tréninkem vnitřního klidu je to, jako když se rozhodnete běhat maratony. Na začátku vám půjde vše pomaleji. Je to normální, jste ve fázi učení, a tak je třeba dát si prostor a čas. Možná, že pokroky neuvidíte hned, protože jste nikdy před tím žádnému sportu nevěnovali. Někdy vám běh půjde hladce, jindy to půjde ztěžka. Po čase budete připraveni na běh a maraton skutečně uběhnete. To ale neznamená, že když jste jej jednou uběhli, uběhnete jej od té doby pokaždé. Když nebudete rozvíjet nebo udržovat to, co jste se naučili, vaše dovednosti a fyzička zeslábnou.

Podobné je to i s vnitřním klidem, staráme se o něj, zaléváme jej svou pozorností. Některé změny v životě jsou pro nás úplně nové, jiné nás vychýlí více z rovnováhy. Důležité je, naučit se, jak si vnitřní rovnováhu opět získat a udržet.

3. Dopřejte si zklidnění na začátku a na konci vaší jógové praxe

Nevynechávejte zklidnění na začátku nebo na konci vaší jógové praxe. Na začátku hodiny nám vědomé zklidnění poskytuje potřebný čas k tomu, abychom se dokázali na sebe naladit. Lépe poté můžeme odkrýt svůj záměr, který si pro hodinu stanovíme a lépe se během celé hodiny dokážeme vnímat. Psychické uvolnění navozuje i fyzické uvolnění a obráceně. Zklidněním na začátku tak uvolníme přebytečné napětí z těla a bude se nám i lépe cvičit.

Postačí krátká meditace, dechové cvičení nebo jen chvíli nehybně posedět. Najděte si to, co vám nejvíce pomáhá.

Na konci vaší jógové praxe vám zklidnění napomůže zpracovat a integrovat vše, čemu jste se věnovali. Můžete například zkusit některou z výše uvedených technik, nebo můžete praktikovat projevení vděčnosti. V duchu nebo nahlas jmenujte vše, za co jste vděční.

4. Nalaďte se před cvičením na svůj záměr

Dalším pomocníkem, který podporuje vnitřní klid, je záměr. Když se na něco zaměříme, necháme ostatní věci stranou. Víme, kam směřujeme a zmatení ustane. Zkuste si na začátku hodiny v průběhu meditace stanovit svůj záměr pro danou jógovou praxi. A poté si představte, že se váš záměr právě v daný okamžik naplnil. Jaké to je? Co vnímáte? Vše si dopodrobna vykreslete a prociťte. Záměr také můžete použít jako mantru a v průběhu hodiny si jej několikrát opakovat.

5. Nekopírujte vnější podobu ásan od ostatních, naučte se stavět pozice zevnitř ven

Jógové pozice se většinou učíme tak, že kopírujeme vnější podobu od někoho na hodině, z knihy nebo videa. Snažíme se pozici udělat tak, jak ji vidíme. Pozice je ale třeba stavět zevnitř ven. Je dobré naučit se určité pohybové principy a zákonitosti a všímat si toho, jakou fyzickou dispozici máme, a jak se momentálně cítíme. To vše ovlivňuje, jak k pozici přistupovat, a jak bude v daný okamžik vypadat.

Často se také porovnáváme s ostatními. Někdo se předkloní tak, že dá hlavu až k nohám a my se o to snažíme také. Zbytečně se dostáváme za naše fyzické i psychické hranice. Nebudeme se v pozici cítit dobře a můžeme si i ublížit. Vnímejte své tělo. Skrze signály, které vám dává, dokážete rozpoznat, co je pro vás to pravé. Respektujte vaši jedinečnost a podporujte se ve vlastním rozvoji, který prostřednictvím jógy můžete zažít. Místo přehnaného úsilí se snažte o lehkost a hravost.

Webová stránka Hany Bartošové: www.jogavnitrnihoklidu.cz

Jiří Hamerský