
Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.
Mít harmonické vztahy s rodiči je extrémně důležité. Protože kvalita našeho vztahu k tátovi a mámě většinou ovlivňuje i naše partnerství a další životní oblasti, včetně zdraví. Bohužel v realitě má mnoho lidí vztah k rodičům narušený. Nikdy nezažili bezpodmínečné rodičovské přijetí a lásku. Nebo se na své rodiče za něco hněvají. Mají s nimi neustálé konflikty. Co na zlepšení vztahu s rodiči funguje?
Mimochodem, komunikace rodičů a dětí patří k nejčastějším věcem, se kterými se na mě jako na psychologa klienti obrací.
1) Buďte si vzácnější. Aneb lepším vztahům někdy svědčí větší vzdálenost
Existují důvody, proč i dospělí lidé bydlí se svými rodiči v jedné domácnosti. Někdy není jiná možnost. Ale pokud by vás zajímal můj „bod zvratu“ – kdy se mé vztahy s rodiči významně zlepšily – tak to bylo po odstěhování z Brna do Opavy, kde jsem necelé čtyři roky pracoval jako psycholog v psychiatrické léčebně. Něco podobného jsem slyšel i v příbězích mnoha mých klientů. Popisují, jak jsou si najednou s rodiči vzácnější. Jak se na setkání s nimi více těší.
Někdy rodiče vytváří na své děti i v dospělosti velký tlak; diktují jim, co mají nebo nemají dělat. Je pak těžké být sám sebou; rozhodovat se sám za sebe a nalézt vnitřní sílu, pokud na nás den co den působí jejich „energie“. Jakmile se ale z jejich vlivu vymaníme a vídáme se například jednou za dva, za tři týdny, celá dynamika vztahu se mění. Aneb u mnoha věcí v životě platí, že je to často o míře. I v partnerských vztazích je většinou ku prospěchu nebýt spolu 24/7.
2) Snažte se své rodiče lépe pochopit
Své rodiče můžeme mít více rádi, když jim budeme více rozumět. A více rozumět jim budeme, když zapojíme empatii. Vynikající tip je, nevnímat rodiče jako „staré lidi“, ale mít jejich fotky, když jim bylo dvacet nebo třicet let. Pomáhá to vnímat, že i oni měli kdysi svoje sny, žili v jiné době a snažili se o to nejlepší.
Nechte své rodiče mluvit o svých vzpomínkách; o tom, co dělali, když se učili řemeslu nebo chodili na střední… A pokud nejste zvyklí dělat s rodičem společně nějakou aktivitu (mít společné zážitky/koníčky), i to může být obrat k lepšímu. Není to popření bodu jedna – v některých případech, je naopak lepší trávit s rodiči více času.
3) Respektujte pohled rodičů na svět a svoje hranice
Poslední dobou bohužel vznikají různé generační rozdíly i v názorech na politiku, vnímání světa a hodnot. Respektujte, že Vaši rodiče mají právo na svůj názor. Zároveň Vy máte zase právo mít ten svůj. Velmi se mi líbí otázka: „Chceš mít v životě pravdu, nebo být šťastný?“ Lidem, kteří potřebují, aby s nimi všichni souhlasili, se nežije úplně nejlépe. Odlišné názory nás naopak učí větší toleranci. Tak jako se říká, že naše děti nás mohou mnohému naučit, tak i rodiče jsou naši učitelé. Naštvání některých lidí na vlastní rodiče je obří. Jako psycholog ho chápu. Někdy nás ale tyto nekomfortní a vyloženě nepříjemné vztahové situace naučí nejvíce. A teprve zpětně, po létech, nebo až rodiče zemřou, mnohé věci pochopíme a přehodnotíme.
4) Rodiče si zaslouží naši úctu – za všech okolností
Nebýt schopný odpustit svým rodičům může podle ruského léčitele S. N. Lazareva vést i k mnoha nemocem. Požadavek „Cti otce svého a matku svou“ je zcela striktní a nejede přes něj vlak. Bez ohledu na náboženství jde o princip pro člověka velmi prospěšný. Neumím to asi popsat zcela vědeckým a racionálním jazykem, ale při nerespektování tohoto přirozeného řádu, dochází v organismu jakoby k defektům – člověk se vychyluje ze svého nejvyššího potenciálu, přestává se mu životě dařit atd. Rodičům máme být vděční za život. Nikdy není pozdě jim za to poděkovat (osobně – nebo jsou-li po smrti, tak na hřbitově).
Pokud vnímáme s rodiči závažnější rozkol a aplikovat věci z tohoto článku je nad naše síly, nemusí být na škodu, alespoň jednou za život zkusit metodu rodinných konstelací nebo se objednat k terapeutovi.
Jiří Hamerský