Rádi vám upravujeme nabídku na míru, ale abychom to zvládli, používáme k tomu soubory cookie.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
OK
prozdravi.cz
Vše pro vaše zdraví
krasa.cz
Vše pro vaši krásu
parfemy.cz
Značková parfumerie
hodinky.cz
Značkové hodinářství
sperky.cz
Značkové klenotnictví
vivantis.cz
Být sám sebou
logo  
lékařská poradnakatalog stránekobchod pro zdraví


4 věci, které dělat, abyste přilákali štěstěnu na svou stranu

03.03.2017
Štěstí
Existují lidé, kteří uvádějí, že trvale zažívají štěstí nebo smůlu. Psycholog Richard Wiseman několik let tyto šťastné i nešťastné jedince zkoumal a dokázal, že my sami máme na své štěstí nebo smůlu zásadní vliv. Pozoruhodné je, že většina z účastníků jeho výzkumu navzdory tomu věřila, že za to dobré nebo špatné, co se jim v životě stalo, mohla náhoda. Někdy širší souvislosti prostě nevidíme…

Sám se tématem štěstí se zabývám od nepaměti a posledních 5 let o něm přednáším na svých kurzech Enjoyingu. Proto mě potěšila Wisemanova rozsáhlá studie, shrnující výsledky experimentů se stovkami „šťastlivců“ a „smolařů“, kterou Wiseman popisuje ve své nové knize Faktor štěstí.


Jeho hlavní zpráva? „Lidé se šťastlivci nerodí“ (2017: 7).

 

Šťastní lidé – a často aniž by si to sami uvědomovali – používají jeden nebo více z následujících čtyř postupů k tomu, aby si štěstí vytvořili. Jaké principy to jsou a jak můžete více štěstí do svého života přilákat i vy?

 

1. Buďte aktivní

Vždy říkám, že štěstí je vždy aktivita. Šťastní lidé jsou obvykle lidé činorodí, pracovití, aktivní. Naplňuje je práce pro druhé, ve které vidí smysl. Pasivní přístup k životu – očekávání, že budu jenom brát, má naopak blízko k depresi. Nešťastného člověka neučiní ani velká výhra v loterii šťastným, protože je naší přirozeností vážit si spíše věcí, o které jsme se sami svou pílí zasloužili.

 

Wiseman navíc dokazuje, že zdánlivé náhody – to, že jsme v pravou chvíli na tom pravém místě (například narazíme na chodbě „náhodou“ na svého budoucího životního partnera) – ovlivňuje správné rozpoložení mysli! A také již zmiňovaná aktivita. Například účastnice výzkumu Wendy se považuje za mimořádně šťastnou ženu, protože v průměru vyhrává v soutěžích tři ceny týdně (Wiseman, 2017: 46). To zní neuvěřitelně, ale zcela v jiném kontextu budeme tento fakt vnímat, když uvážíme, že každý týden se Wendy přihlásí přibližně do 130 korespondenčních a internetových soutěží…. Proto Wiseman říká: „Maximalizujte své šťastné náhody!“


2. Jděte za hlasem svého srdce

Ať už svému vnitřnímu hlasu říkáme intuice nebo máme dojem, že nám správné řešení posílá samotný Bůh, vyplatí se tuto niternou moudrost následovat.

 

Častou chybou například bývá, že si díky touze po dokonalém partnerovi něco nalháváme, přehlížíme varovné signály a vidíme jen to, co chceme vidět. Přitom hluboko uvnitř sebe víme, že děláme chybu a podvádíme sami sebe.

 

Šťastní lidé mají ve zvyku svůj vnitřní hlas poslechnout – a jsou s ním také v mnohem větším spojení. Velmi tomu napomáhá modlitba či meditace.

 

3. Očekávejte to nejlepší

Smolaři málokdy dostanou, co chtějí a stěžují si na svou smůlu již od dětství. Wiseman zjistil, že šťastným lidem se naopak jejich sny plní proto, že smýšlí mnohem pozitivněji o sobě a o své budoucnosti. Proto se také nevzdávají tam, kde by to smolaři již dávno vzdali. Šťastní lidí také očekávají, že budou potkávat zajímavé a inspirativní lidi – a skutečně je pak potkávají (v psychologii se tomuto fenoménu říká sebenaplňující se proroctví).

 

4. Udělejte z porážky vítězství

Na mých kurzech Enjoyingu si říkáme, že jednu z nejlepších věcí, kterou můžeme v životě praktikovat, je hledat ve všem výhody. Nádherně to uměla hlavní hrdinka filmu Pollyanna (2003) – rozvedl jsem to již dříve v článku Chytejte se každého stébla radosti, nespokojenost je k ničemu.

 

Wisemanovo čtvrté a poslední doporučení tedy zní: „Změňte svou smůlu ve štěstí“. V životě jde totiž o to, se po každé ráně osudu znovu rychle zvednout. Poučit se a jít dál. Šťastní lidé se nešťourají pořád dokola ve své smůle a naopak jsou přesvědčeni o tom, že jim jejich současné přechodná nepřízeň v budoucnu přinese nakonec i něco dobrého.

 

Celková nabídka knih o pozitivním myšlení.

 

Použité prameny:

Wiseman, R. (2017): Faktor štěstí. Dobrovský: Praha.


Související články:
Nekompromisní štěstí v životě - Enjoying
Lze si koupit štěstí?
Chytejte se každého stébla radosti, nespokojenost je k ničemu
Buďte spokojeni tam, kde jste


03.03.2017
autor: Mgr. Jiří Hamerský
další články v rubrice: Psychologie


 
Cukrovka - příznaky a hodnoty glykemie
Extrasystoly aneb bouchání či vynechávání srdce
Priessnitzův obklad
Nejčastější příčiny bolestí na hrudníku
Jak vyčistit ucpané cévy?
Hemoroidy - léčba, která zabírá
Štítná žláza – jak se přestat „léčit“ a raději se svépomocně uzdravovat - 1. část
Serotonin - osm přirozených způsobů, jak posílit jeho produkci a tím i dobrou náladu
Nízký krevní tlak
Warfarin - co vám u lékaře neřeknou
Správně dávkovaný chlad může snížit nemocnost o více jak 90 % (rozhovor s Liborem Mattušem)
Hemofilové nákazy
Hemoroidy - příznaky a fotky
Zvětšené uzliny na krku
Dornova metoda

234,- Kč
(c) 2004-2019 www.celostnimedicina.cz
O násRSS