Celík zlatobýl – polozapomenutá užitečná bylinka

celik e1623672187606

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Celík zlatobýl, latinsky Solidago aurea patří mezi trochu zapomenuté léčivé rostliny. Ovšem neprávem, byla oblíbená už ve starověku. Proto je důležité se zmínit o jejím možném přínosu pro naše zdraví. Patří do čeledi hvězdnicovité (Asteraceae). Je rozšířena po celém světě – najdeme ji v Evropě, Asii, ale také v Severní Americe. Můžeme se s ní setkat také pod jménem zlatobýl obecný. Má krásné, zlatožluté květy. Roste vzpřímeně a plod je chlupatá 3 až 4 milimetry velká nažka (suchý, nepukavý, obvykle jednosemenný plod). Odolává dobře mrazu a je nenáročná pro pěstování.

Jako rostlinná droga se sbírá a suší nať. Je obsažená také v Českém lékopisu 2009.

Obsahuje flavonoidy, saponiny, fenolové kyseliny a jejich glykosidy, třísloviny, hořčiny, slizy, polysacharidy a další sloučeniny. Z rostliny nebyla izolována jedna složka, je pravděpodobné, že k jejímu účinku přispívá, jako u dalších léčivých rostlin, celý komplex biologicky aktivních látek. Celík vykazuje diuretické, protizánětlivé a nově popsané protinádorové, antimikrobiální, diuretické (močopudné), hojící, choleretické (vypuzuje žluč) sedativní (zklidňující) a hypotenzní (snížení krevního tlaku) účinky. Těmto odborně ověřeným poznatkům odpovídá použití celíku zlatobýlu v lidovém léčitelství.

Používal se hlavně při problémech s ledvinami a močovými cestami jako močopudný prostředek. To je užitečné také u pacientů s ledvinovými kameny. Našel použití rovněž jako doplněk léčby zvětšené prostaty (benigní hyperplazie prostaty) pomocník proti průjmům. U nemocných se dnou se podával pro lepší vylučování kyseliny močové z těla.

Celík zlatobýl se používá také zevně při hojení zanícených, hnisavých a nehojících se ran, vyrážek či vředů a u ekzematické pokožky. K těmto účelům se používá výluhy či koupele z čerstvých omytých listů rostliny.

Na závěr uvedu jeden z receptů lidového léčitelství k přípravě čaje z celíku zlatobýlu:

zahřeje se 1,5 čajové lžičky sušené kvetoucí natě v cca 1/4 litru studené vody. Přivede se k varu a 2 minuty se nechá vyluhovat. Doporučená denní dávka jsou 2-3 šálky denně.

Jako zajímavost lze ještě zmínit, že květy a listy celíku zlatobýlu byly používány jako přírodní barvivo.