Černá maca – méně známý příbuzný oblíbené macy

maca cerna

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Maca nebo někdy psáno počeštěle maka, je v současnosti oblíbená léčivá rostlina z Jižní Ameriky, její správný botanický název je řeřicha peruánská (Lepidium meyenii).

Patří do čeledi brukvovitých (Brassicaceae).  Roste ve vysokohorských výškách jihoamerických And.

V tradiční místní medicíně se používá jako doplněk léčby anémie, příznaků menopauzy nebo při žaludečních problémech. A samozřejmě také z důvodů, pro které je maca u nás známá i u nás mezi příznivci přírodní medicíny: plodnost a sexualita. Slouží rovněž jako potravina. S macy se jako rostlinná droga zpracovává její kořen (někdy označován jako bulva).

V bulvě (kořenu) macy můžeme najít měď, vápník, mangan, draslík, železo, jód, fosfor, zinek, vitamíny ze skupiny B, vitamín C, mastné kyseliny (linolová, palmitová a olejová), alkaloidy, třísloviny. saponiny a obsahuje esenciální aminokyseliny (lysin, arginin).

Méně je známo, že se vyskytuje v různých barevných variantách a každé variantě se přisuzují trochu jiné vlastnosti. Nejznámější jsou černá, žlutá a červená maca.

Použití černé macy vychází, stejně jako u ostatních dvou odrůd, z jihoamerického lidového léčitelství. Nicméně je zajímavé se o ní dozvědět více, i vzhledem k tomu, že v poslední době se objevily doplňky stravy obsahující právě speciálně macu černou.

V Jižní Americe se jí připisuje zvýšení plodnosti a libida, zlepšení hormonální nerovnováhy a kvality spermií u mužů. Její konzumace zlepšuje vytrvalost a přináší více energie. Rovněž přispívá ke zlepšení kvality spánku, podpoře paměti a koncentrace. V místě původu je oblíbená u párů, které trpí hormonální dysbalancí a nedaří se jim otěhotnět.

Chuť černé macy je lehce nasládlá a zároveň nahořklá, je podobná chuti pražených sójových bobů. Je také označována jako “pánská” nebo “mužská” maca. Má černou barvu slupky a je vzácná.

Na závěr ještě pár slov o dalších dvou zmíněných odrůdách. Červená maca je doporučována jako prevence a doplněk léčby osteoporózy, při zvětšené prostatě a pro zvýšení libida. Žlutá maca po aplikaci na pokožku má podle domorodé přírodní medicíny chránit před poškozením kůže způsobeným ultrafialovým slunečním zářením.