10 příznaků dehydratace

voda2 e1594378011253

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Voda je, jak víme, základ života. V lidském organismu představuje jeho nejvíce zastoupenou složku: ve svalech a ledvinách je jí 73 %, v krvi 83 %, v plicích 90 % a v mozku máme 76 % této důležité tekutiny. Vodu vylučujeme především močením, ale nesmíme zapomínat na její ztráty pocením a dýcháním.
Existují různá doporučení, kolik vody je důležité přijímat. Celkem souzním se 3–4 dl na 10 kg váhy. Téma nedostatečného příjmu tekutin se dotýká více starší populace, lidí, u nichž se málo dostavuje pocit žízně a nejsou tak masírováni reklamou kolem pitného režimu. Dehydratace vede ke vzniku různých nemocí, nejdříve se projevuje četnými, víceméně nenápadnými příznaky.

Tmavě žlutá moč


Tmavé zabarvení moči znamená, že se v ní vyskytují odpadní látky ve vyšší koncentraci. Moč má být světle žlutá. Tělo se zbavuje odumřelých krvinek, toxinů, bílkovin a dalších látek právě močí. Ale moč může být tmavší i po některých lécích, zbarvuje ji konzumace červené řepy, vitaminy skupiny B,
ostružiny.

Menší množství moči

Během 24 hodin močí dospělý člověk 6–7x. Při menším příjmu tekutin vylučuje méně. Aby nedošlo k dehydrataci, ledviny raději tekutinu v organismu zadržují. Kdo močí méně než 6x za den, měl by se zamyslet a zvýšit příjem vody.

Zácpa

Jedna z nejčastějších příčin zácpy je dehydratace. Pokud tělo nemá dostatečný příjem tekutin, snaží se je získat kdekoliv, a obsah tlustého střeva je dobrým zdrojem. Pouhé zvýšení přísunu přírodní vlákniny z ovoce a zeleniny nebo jiných druhů potravin není samo o sobě dostačující. Je třeba i víc pít. Toto je i moje zkušenost z dovolené u moře, kde vysušuje horké klima, ostrá strava, grilované a pečené potraviny

Suchá kůže a výraznější vrásky

Procedury a různé krémy na redukci vrásek nemají takový efekt,
jaká se jim dělá propagace. Dostatečný příjem tekutin předchází
podráždění, zánětu a přecitlivělosti kůže. Kůže, která vypadá od pohledu starší, a výrazné vrásky, jsou důsledkem chybějící vlhkosti (buňky se scvrkávají). Všímám si u kuřáků – zejména žen (podle čínské medicíny je otvorem plic a tlustého střeva kůže).

Hlad a tloustnutí

Známé úsloví říká: „Hlad je převlečená žízeň.“ Tělo žízní a snaží
se nabrat tekutiny z přijaté stravy, proto přibíráme. Stává se totiž, že místo vypití sklenice vody se často zbytečně najíme. Při snaze hubnout je tedy dobré, když pocítíme hlad v nevhodnou dobu, sáhnout nejprve po sklenici vody a počkat 10–15 minut. Pokud hlad přetrvá, pak si případně dát něco k jídlu.

Žízeň a sucho v ústech

Varovným znakem dehydratace je pocit žízně. Sucho v ústech, které ji provází, ukazuje na potřebu sliznic hydratovat. Je vhodné pít vodu po celý den.

Bolesti hlavy

Při sníženém příjmu vody se snaží tělo opětovně vstřebávat tekutiny ze všech tělesných tkání, včetně mozku. Jeho smrštění a oddálení od lebky vyvolá reakci receptorů bolesti a dochází k bolestem hlavy. Zhoršuje se okysličování mozkové tkáně zmenšováním objemu krve, která putuje do mozku. Otok a zánět vyvolá reakci cév, které se rozšiřují, a bolest hlavy sílí.

Vyčerpanost

Při únavě je zvykem dát si kávu, ta ale dehydratuje. Stejně tak čaj, nealkoholické slazené a sportovní nápoje nenahrazují vodu, proto při pocitu únavy je nejlepší dát si vodu. Srdce musí při dehydrataci pracovat usilovněji, aby dostalo kyslík a živiny ke všem buňkám těla.

Bolesti kloubů

Hladký pohyb těla umožňuje tak zvaná kloubní synoviální tekutina, díky které plošky kloubů po sobě dobře kloužou a dovolují tak jejich plynulý a bezbolestný pohyb. Dlouhodobou dehydratací se může ovlivnit množství synoviální tekutiny, poškodit kloubní chrupavka a vzniknout například artróza. Při bolestech kloubů je proto třeba mimo jiné věnovat pozornost
i dostatečnému příjmu tekutin.

Slabý imunitní systém

Při jakékoli nemoci je důležité pořádně pít, protože dehydratací se zvyšuje koncentrace toxinů v krvi. To může oslabovat imunitní systém. Proto je třeba, aby organismus dostával dostatek tekutin pro snadnější vylučování toxinů a imunitní systém byl silnější v boji s infekcí.

Zdroj: www.energy.cz