10 potravin, na které při diabetu I. či II. typu pozor

cm jidlo zena hamburger jist mene

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Nedávno se mi do rukou dostala kniha kolektivu lékařů, Nebezpečný svět kalorií, mezi kterými figuruje také Rajko Doleček. Velmi si jej vážím, nejen pro jeho živoucí optimismus, ale také jiskry, které mu i v 91 letech sálají z očí. Ten člověk je jednoduše šťastný, naplněný až po samý kraj a vše co přetéká, může poslat dále. Nemluví do větru a nekáže vodu, aby pak sám zpovzdálí upíjel ze sklenky. Jak sám říkává, za mnohé mohou geny, nicméně, geny nejsou to jediné, co nás předurčuje k dlouhému a radostnému životu. Je to něco více, jisté know how, které nám nedovolí zabřednout, odhodlání a životní náplň, štěstí a hluboký smysl, jenž dennodenně popohání každou z našich buněk, aby i nadále plnila svou funkci. Spousta lidí, která v brzkém věku umírá, jako by ztratila svou životní náplň… kde má pak naše tělo brát onu sílu, která nás každé ráno probouzí?

V této knize se prof. MUDr. Rajko Doleček, DrSc. mimo jiné, věnuje také otázce diabetu, aby nám nastínil celou řádku zajímavých studií. Za zmínku stojí uveřejněné diabetické statistiky, které mne, doslova, posadily v úžas. Cituji: Za rok 2011 přibylo v Česku 68 000 nových diabetiků. Předpokládá se, že u více než čtvrt milionu dalších diabetiků ještě diagnóza cukrovky zůstává skryta. Dalším hrozivým číslem je, že ve stejném roce bylo diabetikům pro komplikace amputováno 10 408 končetin. Téměř 100 000 diabetiků má problémy s ledvinami. Podle údajů prof. Milana Kvapila (2012), místopředsedy české diabetologické společnosti, roční léčba diabetiků u nás přijde na 25 miliard korun!

U diabetu II. typu mi přijde hodně fair, že se jej v průběhu uvědomělého života můžeme zbavit. To s I. typem je to složitější, neboť zde tělo pozbylo buňky, zodpovědné za produkci nezbytného inzulínu. Samozřejmě, nic není zadarmo a proto, chceme-li se diabetu zbavit, je třeba zabrat. Vodítkem vám může být některý z již uveřejněných článků. Dnes se pro změnu zaměříme na 10 různých potravin, které nás v úsilí velmi prudce zbrzdí.

Pivo

Říká-li vám něco teorie glykemického indexu, zajisté jste si všimli, že se tento chmelový nápoj nachází v tabulce úplně nahoře. Glukóza, tedy krevní cukr, zaujímající hodnotu 100, je na tom o něco lépe, nežli právě pivo, kterému přiřazena hodnota 120. Je tomu proto, že pivo obsahuje maltózu, která je tvořena dvěma molekulami glukózy. 1 půl litr vychlazeného piva sice čítá 10 g sacharidů, stejné množství jako 20 g pečiva, nicméně zvedá glykémii asi 5 x rychleji. Mysleme tedy na to, že pivo není pouze nápoj, ale také zdroj velmi rychlých cukrů, které mají stejnou sytící hodnotu, jako mnohé z potravin. A bohužel, nepomůžeme si ani pivem nealkoholickým, je na tom totiž úplně stejně.

Extrudované rýžové chlebíčky

Vyrábějí se z té nejbělejší rýže, prosté vší vlákniny. Jejich výživová hodnota je téměř nulová, nicméně glykemický index sahá až k 90. Rovněž jsou kyselinotvorné, tudíž narušují acidobazickou rovnováhu těla, kdy nás taktéž, mimo jiné, okrádají o vápník. Marně se snažím dopátrat toho, kdo je kdy umístil na seznam redukčních potravin. Jen vzpomeňte, zasytil vás někdy tento výrobek? Nepocítili jste po jeho konzumaci ještě větší hlad? Ano, to je zcela přirozené, neboť právě toto má na svědomí vysoký glykemický index. Stejně jako u piva, je třeba k němu něco zakousnout. V redukci s nimi tedy nepočítejte.

Stejně se zachovají také burizony či bílá, vysoce ohlazená rýže.

Cukr

Určitě jste jej čekali na prvním místě, nicméně, omyl, sacharóza, neboli řepný cukr, má glykemický index o něco nižší, nežli výše zmíněný nápoj a „potravina.“ Mnozí diabetikové zajisté vědí, že po jeho konzumaci stoupá glykémie dosti rapidně směrem vzhůru. Je tedy dobré od něj upustit a nesnažit se jej nahrazovat ani medem (ačkoli v umírněném množství 1 PL denně je to v pořádku) či dokonce fruktózou, která metabolizuje zcela odlišně a jež se v těle přeměňuje v tuk. Což právě u diabetu II. typu není příliš žádoucí. Namísto cukru využijme přirozené sladkosti ovoce, které vyplní dopolední svačinky a které nám, kromě vlákniny, poskytne také celou řadu vitamínů, minerálů, taktéž i enzymů.

Nasycené mastné kyseliny

Má se za to, a ono to tak ve skutečnosti u mnohých bude, že diabetes II. typu nespouští ani tak konzumace přemíry cukru, jako právě nasycených mastných kyselin, ukrývajících se v masných výrobcích, tučném mase, nekvalitních cukrářských pamlscích, jež jsou plněny nejrůznějšími tučnými krémy, dále také v trvanlivém a jemném pečivu. K tomu pak přidejme deficit zeleniny, vlákniny, uspěchaný životní styl, stres, absence pohybu… no a diabetes II. typu je na světě.

Přemíra pšeničného pečiva

Mnozí z nás a nemusí se jednat pouze o diabetiky, pečivo snídají, svačí, obědvají i večeří. Většina pekařských výrobků je přitom vlákniny prosta, což je předurčuje v tabulce glykemického indexu těsně pod rýžové chlebíčky. Mnohé tyto výrobky zároveň ukrývají již zmíněné nasycené mastné kyseliny, o kterých často vlastně ani nevíme. Pokud by před nás položili veškeré ingredience, ze kterých jsou oblíbené potraviny seskládány, nevím nevím, zda bychom na ně měli ještě chuť. Pečivo přeci neplatí za jedinou formu přílohy, vždyť existují i jiné, velmi chutné potraviny, jako je pohanka, jáhly, quinoa, ječné kroupy, ovesné vločky, amarant, LUŠTĚNINY, se kterými si většina z nás mnohdy ani nezavdá.

Šťávy džusy, sladké limonády

Pomerančový džus, stejně tak jablečný, mrkvový či oblíbený jahodový atd., v sobě ukrývají nemalé množství velmi rychlých cukrů, částečně fruktózy, ale také glukózy, jejíž glykemický index je, jak již bylo zmíněno, 100. Snídani typu bílý toustový chléb s máslem, medem a sklenicí pomerančového džusu opravdu nepokládejme za nic velkolepého a zdravého. To si už raději pomeranč oloupejme a snězme na dopolední svačinku, díky čemuž do sebe dostaneme alespoň vlákninu, a sice minimální, aspoň však nějaké množství vitamínu C. Pozor také na sladké limonády či minerálky, kdy na 100 ml ukrývají průměrně 10 g sacharidů. Tedy opět stejné množství cukru, jako nabízí polovina obyčejného rohlíku. Sladkou chuť nekompenzujme ani na cukr hrajícím si aspartamem, mimo jiné totiž čeří hladinu cukru, ač je nekalorický a také, spouští mlsnou náladu.

Kompoty

Ach ty kompoty, pokládám je za zcela zbytečné, namísto nich si uchystejme zeleninový salát, který nás zásobí hezkým množstvím vlákniny, většinou i léčivým chlorofylem, vitamínem C, mnohými minerály, enzymy. Polovinu z toho v kompotu nenajdeme. A navíc, zelenina nás pročistí, zasytí, její konzumace napomáhá snazší redukci váhy. Kompoty, i kdyby dia, jsou jen velmi slabou náhražkou toho, čím nám doslova zelenina prospívá.

DIA výrobky

Další velký omyl. Neboť zde je více tuku, na úkor sacharidů. Ty jsou povětšinou tvořeny fruktózou a tuk pak nasycenými mastnými kyselinami. To si raději již kupme kvalitní hořkou čokoládu, která nám zvedne náladu, doplní hořčík, antioxidanty, a které nesníme tolik, jako přeslazených trubiček, keksů či sušenek.

Konzervy

Při diabetu II. typu buňky potřebují pročistit, rozvázat ruce, opět se zdravě nadechnout, dopřejme jim tedy to nejlepší, čerstvé, případně nezpracované a přirozené, z čehož snadno uchystáme sami. Proč kupovat Trenčanské párky s fazulkou, když můžeme rychle uvařit pokrm chuťově vyvážený a zdravý, experimentovat, přidat jen to, co sami přidat chceme, bez toho aniž bychom zkonzumovali celý zástup přídatných, tedy aditivních látek, v podobě tolik propíraných „éček.“ Diabetes se vyloupl proto, že jsme dlouhou dobu nečinili dobře, ruku na srdce, byl to stres, nekvalitní strava, případně kombinace obojího?

Nekvalitní tuky

Ty by mohly zaujímat podkolonku nasycených mastných kyselin, ráda bych je však zcela oddělila, protože to nebudou pouze nasycené mastné kyseliny, ale také oleje, které neumíme používat, příliš smažíme a smažíme zcela nevhodně. Při diabetu II. typu je dobré myslet na to, že smažené pokrmy z jídelníčku zcela vypustíme. Namísto toho budeme vařit, dusit, péci, připravovat v páře, případně pouze krájet a chystat zeleninové saláty. Slunečnicový olej, který je pro tepelnou přípravu pánvičkového typu zcela nevhodný, jeho bod zakouření je velmi nízký, brzy se přepaluje, vyměníme za olej avokádový, který se s pánví kamarádí více. Nicméně, bude to pouze výjimečně a takový pokrm pak vždy doplníme zeleninovým salátem.

A takto bychom mohli pokračovat a pokračovat, až bychom zjistili, že potraviny, které nám mnohdy přijdou více než obyčejné, ukrývají nemalé množství výživných látek, ze kterých naše tělo dokáže velmi rychle profitovat a utužit své zdraví. Někde jsem četla, že diabetes II. typu je trestem za obezitu. Pokusme se tedy zhubnout, naplňme svůj život pohybem, klidem a láskou… a tou láskou v prvé řadě k sobě. Ne, tohle není sobecké, milujeme-li své tělo, rozběhne se správným směrem…