Zrádný bronz

cm opalovani5

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Škodlivost ultrafialových paprsků je všeobecně známa a každý také ví, že zakoupení si krému s ochranným filtrem je samozřejmostí zvláště v případě, když chceme strávit dovolenou někde na jihu u moře. Pořídíme si ochranu vyšší než deset stupňů. Na etiketách opalovacích krémů, olejů, gelů či emulzí najdeme kromě faktoru i řadu jiných údajů, které by nám měly pomoci se lépe při výběru orientovat.

UVA a UVB
Ultrafialové paprsky se rozlišují typu A a B. Paprsky UVB jsou velmi agresivní a vyvolávají okamžitý efekt spálení nebo-li úpal, který se projeví silným zarudnutím pokožky. Když se  vystavíme prudkému slunci, musí být ochrana proti těmto paprskům co největší. Jednotkou míry je tzv. ochranný faktor. Jeho číslo najdeme na obalech opalovacích prostředků ve spojení se zkratkami: LSF, SPF, IP, SSF nebo F a udává násobek doby, po kterou se můžeme pohybovat na slunci, než kdybychom si pokožku neošetřili. Jde tedy o dobu, než nastane akutní zarudnutí – úpal. Toto měřítko je však individuální, protože lidé s citlivou pokožkou utrpí úpal mnohem rychleji.

Dále je nutno odlišit, zda je již naše pokožka opálená či nikoliv. Pokud jsme se systematicky a pomalu před dovolenou na sluníčko připravovali, můžeme se prudšímu slunečnímu záření vystavit na delší dobu a použít krém s nižším ochranným faktorem. Jsme-li na slunci poprvé po delší době, volíme v extrémnějších podmínkách faktor s číslem okolo 20.

Menší část slunečního záření tvoří paprsky UVA, které však působí v dlouhodobém horizontu a mohou být i zrádné. Mají schopnost pronikat hluboko do pokožky, kterou vysušují a produkují tzv. volné radikály, ničící buňky. To přispívá ke stárnutí pokožky. Některé kosmetické firmy již rozlišují ochranné faktory pro oba typy paprsků, a tak se při nákupu opalovacích krémů můžete orientovat označením například: 16 B – 6 A.Tato informace je důležitá zejména pro ty, kteří se dobře opalují, nemají úpaly a mnohdy  trpí představou, že svou pokožku nemusejí nijak chránit. Vliv UVA paprsku je však i u nich stejně zhoubný jako u ostatních.

Jak známo, nejrychleji se opálíme a většinou i spálíme během koupání. Odnesou to zpravidla naše nechráněná ramena… Pokud si během plavání i odpočineme na nafukovacím lehátku přímo na vodě, můžeme přivodit úpal i během několika minut. Proto je vhodné při nákupu opalovacích krémů volit ty, které jsou odolné proti vodě. Představa, že postačí tělo natřít ráno krémem a ono zůstane po celý den uchráněno, je mylná. I přípravky obsahující vysoký ochranný faktor, je nutno aplikovat několikrát denně. A péče o pokožku by měla pokračovat i po slunění. K tomu slouží preparáty zvané after sun, které pokožce vracejí přirozenou vlhkost. Došlo-li k podráždění kůže, použijeme krém s přísadou panthenolu nebo heřmánku. Osvědčený recept lidového léčitelství je nanést na spálenou kůži bílý jogurt.

Naši klienti, kteří znají principy homeopatie, používají Belladonnu a na spálenou kůži mohou použít Traumeel S mast. Před slunečními paprsky bychom měli chránit hlavně malé děti. Ale není tím míněno, že se i malé děti nemohou slunit. Buďme si přitom vědomi, že během prvních tří let života jejich epiderm ještě není na působení ultrafialového záření dostatečně připraven. Kromě kvalitního prostředku s vysokým ochranným faktorem bychom je měli chránit i tričkem s čepicí a kšiltem a pobyt na slunci střídat s pobytem raději na nepřímém slunci. To znamená být ve slunečném prostředí, ale ve stínu, v chládku.

Paradoxem je, že nejlépe nás chrání tmavé barvy, ve kterých je ale ještě větší horko. Málokdo je asi ochoten trápit se na slunci v tmavých šatech. S touto skutečností je však dobré počítat například při volbě ručníku, na kterém chcete na pláži odpočívat. Pokud si vyberete sytou barvu, bude vám na něm možná příjemněji, protože na rozdíl od bílého pohltí většinu slunečních paprsků. Kdo má trpělivost a myslí na ochranné prvky, dočká se příjemného bronzového odstínu své kůže.