Žlutodřev peprný (Zanthoxylum piperitum)

cm zlutodrev

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Žlutodřev peprný (Zanthoxylum piperitum) patří do čeledi routovité (Rutacea) a pochází ze střední Číny. Bývá také označován jako anýzový pepř, čínský pepř, japonský pepř či Fagara. Roste buď jako keř nebo strom a dorůstá výšky až tří metrů. Má lichozpeřené listy drobnější velikosti s kožovitým povrchem. Má silné, pichlavé ostny. Plodem jsou červenofialové měchýřky (tobolky) obsahující černá lesklá kulatá semena.

Právě tyto tobolky se používají jako koření. Tobolky se sklízejí na podzim a suší se na slunci, dokud se neotevřou. Vůně tobolek je výrazně kořenná, chuť je většinou označována jako otupující než ostrá nebo hořká. Pokud chceme dosáhnout toho, aby měly výraznější chuť, měli bychom je opražit na litinové pánvi, aby se z nich uvolnily aromatické oleje. Takže nejdříve opražit a teprve potom nadrtit. Obsahuje aromatické oleje geraniol, dipenten, citral a další. Obvykle se doporučuje použít roztlučené než celé plody.

Příbuzný je tzv. japonský pepř, Zanthoxylum piperatum, který se běžně používá v japonské kuchyni při přípravě tučných pokrmů.

Žlutodřev peprný se používá v tradiční čínské medicíně. V Číně si mletým opraženým sečuánským pepřem koření zelený čaj. Před použitím se doporučuje vyřadit všechna uvolněná černá semínka, která jsou velmi hořká. V tradiční čínské medicíně se uvádí, že působí močopudně, podporuje chuť k jídlu, zlepšuje trávení a působí proti nadýmání. Dále se uvádějí antimikrobiální, tonizační, antivirové účinky a rovněž působení proti parazitům ve střevech.

Na závěr je třeba upozornit, aby nedošlo k omylům, že žlutodřev peprný, nemá nic společného s černým pepřem, snad jen to, že se v obou případech jedná o koření.