Zhoršení zraku – makulární degenerace

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Ve vyšším věku je velmi rozšířené oční onemocnění způsobené makulární degenerací. Objevuje se místo podobné mlze tam, kam se právě díváme. Neostré vidění.  Přímku vidíme zaobleně, písmenka jsou různě zprohýbána, celkově se zhoršuje zrak.

K rozvoji tohoto onemocnění přispívají různé rizikové faktory, jako špatné stravovací návyky, kouření, málo pohybu, užívání spousty léků. V literatuře se píše o genetické predispozici, ale také o nedostatečné ochraně před dlouhodobým vystavením očí přímému slunci. K tomuto onemocnění více inklinují lidé s bílou pletí a s modrýma očima.

Čtenáři našeho webu již vědí, že degenerativní onemocnění je nevyléčitelné, a proto by bylo pošetilé mluvit o nadějích k vyléčení, ale je namístě mluvit o zpomalení a zmírnění příznaků tohoto onemocnění. Je nutné hovořit o antioxidantech, vitamínu C, beta-karotenu, vitamínu E, stopových prvcích, jakými jsou selen, zinek a karotenoid lutein. Důležitá je aminokyselina glutation a světlík lékařský (euphrasia officinalis). Lutein je žlutý pigment, který má hlavně ochranný účinek před slunečním světlem. Nadměrné sluneční záření zachytí a tím brání poškození fotoreceptorů.

Všechny uvedené prvky si tělo nedovede samo tvořit, proto je čerpá ze stravy. Nejvíce jich najdeme v  listové zelenině. U starších lidí narůstá problém se vstřebáváním těchto látek z potravy. U nich je pak dost důležité jejich zvýšené podávání třeba potravními doplňky.