Ženy a premenstruační syndrom

cm zena4

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Premenstruační syndrom neboli ve zkratce PMS je v dnešní době velmi častým problémem žen. Může začít již osm až patnáct dní před plánovanou menstruací a vyznačuje se výkyvy nálad, plačtivostí, citlivostí prsů, břicha, depresemi, obrovskou chutí na jídlo, bolestmi hlavy nebo celkovou skleslostí. Zajímavý je tento fakt, některé ženy těmito příznaky netrpí vůbec a jiné ho pociťují velmi intenzivně. Výzkumy potvrzují, že je PMS spojen s nerovnováhou hormonů, především progesteronu a estrogenu. Hladiny těchto hormonů můžou těsně před cyklem stoupnout a zase prudce klesnout a tyto změny následně narušují hladinu serotoninu, což je chemická látka ovlivňující náladu.

Výživa je základ
Každá žena by si měla hlídat svůj jídelníček. Měl by obsahovat spoustu zeleniny, ovoce, obilovin, luštěnin, různých semínek a oříšků. Velmi důležitý je pravidelný přísun vitamínů A, E, C a skupiny B. Tyto všechny obsahuje například rakytník řešetlákový. Je běžně k dostání ve formě čaje, šťávy či sirupu. Užíváme jej od září do května a to co druhý den 1 čajovou lžičku.

Dalšími potřebnými prvky jsou především vápník, hořčík, zinek a železo. Na vápník a hořčík jsou bohaté rostlinné oleje – mandlový olej, sezamový olej, olej z lískových oříšků, pšeničných klíčků, máku. Užíváme je střídavě třikrát týdně v množství jedné čajové lžičky. Železo a zinek obsahuje v optimální formě například dýňový olej. Užíváme ho dvakrát týdně v množství jedné kávové lžičky.

Mezi podáváním rakytníkového oleje a dýňového oleje by měla být alespoň dvanáctihodinová pauza. Protože železo ničí vitamín E, což by byla škoda.

Rostlinné oleje jsou běžně k sehnání v tekutém stavu či ve formě želatinových kapslí. I když užívání kapslí je mnohem rychlejší a jednodušší, je nutné si uvědomit, že se vyrábějí v obrovských množstvích, tedy do zásoby a jejich relativně dlouhou trvanlivost zajišťují povětšinou chemikálie. Proto bych všem doporučila užívání rostlinných olejů v původním čistém tekutém stavu.

Pitný režim
Dostatečný pitný režim je také nesmírně důležitý. Dospělý člověk by měl denně vypít dva a půl až tři litry tekutin. Nejlepšími nápoji jsou čistá neperlivá voda, čerstvé zeleninové a ovocné šťávy, bylinkové čaje a rostlinná mléka (rýžové, ovesné či sójové). Kávu či jiné kofeinové nápoje a alkohol mezi ně rozhodně nepočítáme.

Přírodní prostředky vhodné pro ženy
Pupalka dvouletá: Z ní se lisuje velmi kvalitní olej, který obsahuje především kyselinu linolovou, olejovou a gama-linolenovou s malou příměsí velmi významné kyseliny dihomo-gama-linolenové. Jedná se o esenciální mastné kyseliny, které si lidský organismus neumí vyrábět a je tedy odkázán na zevní příjem. Pupalkový olej velmi účinně zmírňuje premenstruační syndrom (jedná se o deprese, bolesti a křeče), který trápí mnoho žen. Olej konkrétně blokuje zánětlivé prostaglandiny, které vyvolávají menstruační křeče, také zklidňuje bolestivost prsů a hraje i důležitou roli v léčbě neplodnosti.

Třezalka tečkovaná: Je vynikající bylinkou především pro ženy. Její široké pole působnosti je vhodné od dospívajících dívek po ženy v klimakteriu. Jelikož je i přírodní antidepresivum, pomáhá zklidnit výkyvy nálad a přecitlivělost. Nejrychlejší podávání této bylinky je ve formě tinktury. Užíváme ji po dobu šesti až osmi týdnů, v množství 2 x denně 15 kapek do 2 dcl vody. Potom je dobré si udělat dvou měsíční pauzu a můžeme užívat nanovo. Při léčbě třezalkou je nutné se vyhýbat intenzivnímu opalování, protože způsobuje přecitlivělost kůže na sluneční paprsky.

Čerstvý vzduch a pravidelný pohyb jsou také velkými pomocníky
Alespoň dvakrát do týdne bychom si měly dopřávat pravidelný pohyb. Vhodnými formami jsou jóga, power jóga, pillates, kalanetika, plavání, tanec, aerobic nebo jízda na kole či delší procházky. Cvičení totiž ulevuje od stresu, zlepšuje náladu a díky němu se budeme celkově cítit lépe.