prozdravi.cz
Vše pro vaše zdraví
krasa.cz
Vše pro vaši krásu
parfemy.cz
Značková parfumerie
hodinky.cz
Značkové hodinářství
sperky.cz
Značkové klenotnictví
modnidoplnky.cz
Vaše módní inspirace
logo  
lékařská poradnakatalog stránekobchod pro zdraví

Najdete nás na facebooku


Express Diet - 5denní proteinová dieta

Zdraví ve vaší dlani – Základní anatomie ruky

22.02.2013

Západní anatomie je velkým vynálezem. Způsobila revoluci ve studiu medicíny, a to dokonce i v Asii. Západní anatomie je v podstatě jazykem pro přesný a jednozančný popis umístění jakékoli části nebo kousku těla. V následujících kapitolách se neustále opakují zejména dva anatomické termíny, které jsou pro lokalizaci pozic na rukou výjimečně důležité. Jsou to výrazy proximální a distální. Proximální a distální jsou výrazy, které se v západním světě používají primárně pro popis relativního umístění jednotlivých částí končetin. Proximální znamená blíž k trupu, distální pak od trupu dál. Ruka je tedy distální k předloktí, ale dlaň je proximální k prstům. Kůžička kolem nehtů je proc´ximální k distálnímu terminálnímu okraji nehtu ruky.

1. KOSTI

Zápěstí se skládá z osmi zápěstních kostí. Tyto kosti jsou seřazeny příčně ve dvou řadách. Nejproximálnější řada se skládá z kostí loďkovité, měsíčité, trojhranné a hráškové. Distální řadu tvoří kost mnohohranná větší, mnohohranná menší, hlavatá a hákovitá.

Kostru ruky tvoří pět kostí záprstních. Tyto záprstní kosti jsou očíslovány od jedničky do pětky ve směru od palce k malíčku. Kostru prstů tvoří čtrnáct článků prstu očíslovaných podobně a souhlasně s kostmi záprstními. Každý prst má tři články – proximální, prostřední a terminální. Palec však má jen dva – proximální a terminální.

2. SVALY

Svaly ruky jsou rozděleny do tří skupin. Do první skupiny patří svaly palce, které tvoří thenarovou vyvýšeninu. Do druhé skupiny patří svaly malíčku, které tvoří hypothenarovou vyvýšeninu. Ve třetí skupině jsou centrální palmární a mezikostní svaly.

  1. Svaly thenaru se nazývají abduktor pollicis brevis, opponens pollicis, flexor pollicis brevis a adductor pollicis. Tyto svaly palec napínají, odtahují, přitahují a staví proti ostatním.
  2. Svaly hypothenaru se nazývají palmaris brevis, abduktor digiti minimi, flexor digiti minimi brevis a opponens digiti minimi. S výjimkou palmaris brevis tyto svaly napínají, odtahují, přitahují a staví proti ostatním prstům malíček.
  3. Centrálními plamárními svaly jsou lumbricales dorzální a palmární interossei. Tyto svaly palec napínají, odtahují a přitahují prsty.

3. POJIVOVÁ TKÁŇ

Ruku dále tvoří retinacula (tuhý vazivový pruh), šlachová pouzdra (pouzdra obklopující šlachy), vaziva, fasciální prostory a aponeurózy (ploché fibrinózní pláty pojivové tkáně).

4. CÉVY A ŽÍLY

Povrchový žilní systém, který odvádí krev z ruky, je primárně tvořen cefalickou, bazilární a střední loketní žílou. Palmární žilní pleteň a palmární prstní žíly odvádějí krev z palmární strany ruky. Palmární prstní žíly jsou se hřbety rukou spojeny postranními interkapitulárními žílami. Krev z dorsální strany dlaně odvádí dorsální žilní sítí. Na ně jsou napojeny dorsální prstní a dorsální metakarpální žíla.

Hlavními srdečními cévami, které ženou krev k ruce, jsou radiální a ulnární tepna. Ty se zase dělí na povrchový a hluboký palmární oblouk. Periferní tepenný systém završují palmární metakarpální a běžná palmární tepna.

 

Ukázka z knihy Zdraví ve vaší dlani - Čínská medicína.


Související články:
Nemoci vyčtené z tváře - Co prozrazují ruce
Barevné nehty (změna ve zbarvení nehtů může signalizovat poruchu zdraví)


22.02.2013
autor: Cung Siao-fan, Gary Liscum
další články v rubrice: Filosofie zdraví


 
Šokující pravda o rakovině
Štítná žláza – jak se přestat „léčit“ a raději se svépomocně uzdravovat - 2. část
Jak umět říci „NE“
Překyselení organismu a zrádnost jeho jednoduchých řešení
Hemeroidy - léčba, která zabírá
Nebezpečné očkování proti rakovině děložního čípku - vakcíny Gardasil/Silgard a Cervarix
Štítná žláza – jak se přestat „léčit“ a raději se svépomocně uzdravovat - 1. část
Cukrovka - příznaky a hodnoty glykemie
Priessnitzův obklad
Nízký krevní tlak
(c) 2004 www.celostnimedicina.cz
O násRSS