prozdravi.cz
Vše pro vaše zdraví
krasa.cz
Vše pro vaši krásu
parfemy.cz
Značková parfumerie
hodinky.cz
Značkové hodinářství
sperky.cz
Značkové klenotnictví
modnidoplnky.cz
Vaše módní inspirace
logo  
lékařská poradnakatalog stránekobchod pro zdraví

Najdete nás na facebooku


Chilliburner

Zdravé sladkosti - Jak na cukry

16.04.2009
Zdravé sladkosti - že tato slova nejdou dohromady? Právě naopak. Dnes, kdy máme na výběr z velkého množství přírodních sladidel, různých druhů mouky a dalších ingrediencí v kvalitě bio, mohou být vaše moučníky, dorty, buchty i cukroví zdravé a dobré zároveň. V malém seriálu o zdravých sladkostech si nejdříve posvítíme na cukry.

Pozor na bílý cukr
Bílý zabiják - i tak někteří specialisté na výživu nazývají všem dobře známý bílý cukr. Při výrobě totiž dochází k procesu rafinace, který znehodnocuje vitamíny a minerály. Ty ale při trávení cukrů tělo velmi potřebuje, a tak mu nezbývá nic jiného než si je odebrat ze svých rezerv, což zbytečně oslabuje celý organismus.Jak na to jít jinak?
Zavítáte-li do specializovaných prodejen se zdravou výživou, zjistíte, že nabídka alternativních sladidel je dnes tak pestrá, že nevíte, co vybrat. Nejznámější je hnědý třtinový cukr, který je na rozdíl od bílého cukru kvalitnější a udržuje si obsah vitamínů a minerálů i vlákniny. Chcete-li obalamutit své blízké, kteří k hnědému cukru nemají důvěru, můžete koupit třtinový cukr i bělený. Není sice úplně čistě bíly, ale při běžném používání si toho těžko všimnou. Zkusit můžete i fruktózu, přirozeně obsaženou v ovoci a medu. Je přijatelná i pro diabetiky a díky vyšší sladivosti jí není třeba tolik. Mezi sladidla, která postupně získávají popularitu, patří i různé sirupy (javorový, borůvkový, kukuřičný, rýžový, ječný nebo jablečný). Variabilita chutí nabízí každému možnost najít si to svoje. I ječný nebo rýžový slad, které se podobají konzistencí medu, jsou lepšími pomocníky než bílý cukr.Trocha sladké exotiky
Neobvyklým tipem je jihoamerická rostlina stévie, která si postupně získává popularitu i u nás. Vyniká výjimečnou sladivostí i léčebnými účinky, je vhodná pro diabetiky a neobsahuje žádné kalorie. K dostání je sušená nebo v podobě extraktu. Ať už vám ale zachutná jakékoliv alternativní sladidlo, nezapomeňte, že i u něj se vyplatí sáhnout po výrobku v bio kvalitě, čímž máte zaručeno pěstování a výrobu bez chemie a zachování výživných látek. Není-li vám lhostejný osud pěstitelů v zemích třetího světa, hledejte na obalu i známku Fair Trade, spravedlivý obchod. Tím si zajistíte, že si nesladíte život díky dětské práci a že zemědělci dostali za své produkty spravedlivě zaplaceno. Jistě vám i sladká káva, čaj nebo dezert budou chutnat o poznání více.

 


Celková nabídka přípravků zdravé výživy.


Související články a videa:
Děti a cukr
Cukr je rostlinného původu, proč je špatný?
Cukr není potřeba, sladká chuť ano
VIDEO: Jak sladit méně a zdravěji?
VIDEO: Cukrovka
Příběh dvou sladidel: aspartamu a stévie
Sladidlo aspartam zřejmě vyvolává u krys rakovinu
Bez cukru to jde snadněji
Umělá sladidla mění způsob, jak tělo zpracovává přirozený cukr
Nelze mlsat zdravě?
Jak učit děti zdravé výživě
Pozor na sladkosti!
Včelí produkty a imunita
Stevia rebaudiana (stévie sladká)
Ovlivňují sladkosti výsledky písemek?


16.04.2009
zdroj: www.mebio.cz
další články v rubrice: Výživa


 
Externí reklama
Etikoterapie – 7 pocitů, které nám poškozují zdraví
Důležitost horečky při infekcích
Hemeroidy - léčba, která zabírá
Naučte se meditovat. Díl první – Jak vám meditace může změnit život
Cukrovka - příznaky a hodnoty glykemie
Překyselení organismu a zrádnost jeho jednoduchých řešení
Detoxikace organismu – jídelníček doporučený lékařem
Priessnitzův obklad
Jarní očistné kúry
Šokující pravda o rakovině
(c) 2004 www.celostnimedicina.cz
O násRSS