8+7 tipů: Jak léčit opar přírodní cestou?  

opar přírodni lecba

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Příčinou oparu je virus herpes simplex, přesněji HSV 1, který se objevuje především na sliznici rtů či pod nosem. Druhým typem viru je pak HSV 2, který se manifestuje v dolní části těla, přesněji v oblasti genitálií, jako tzv. genitální opar. Pokud se nám virus již úspěšně zabydlel v těle, jak s ním účinně zatočit? Pomůžeme si stravou, bylinkami nebo třeba celkovým zklidněním a tím, že se naladíme na svůj střed?

Co je příčinou oparů?

Opar, jinak také herpes, je vysoce nakažlivé onemocnění, které se přenáší kapénkově nebo přímým kontaktem. Nejrizikovější pro přenos je období těsně před vznikem typického výsevu drobných infekčních puchýřků a během jejich výsevu až do vyschnutí a vytvoření stroupků. Za opar je zodpovědný virus Herpes simplex, označovaný zkratkou HSV. Tento virus v sobě nosí drtivá většina z nás: u někoho je aktivní víc než dost, u jiného se nikdy neprojeví.

Herpes simplex virus: typy

  • HSV 1 je nejběžnější a projevuje se typickými opary na rtech, nose nebo i v oku.
  • HSV 2 vyvolává genitální opary, velice nepříjemné onemocnění, které se dlouho a obtížně řeší. Gravidní ženy musejí dávat pozor, a v případě, že výsevem oparů trpí v době porodu, musejí podstoupit císařský řez. Pro novorozence je tento virus extrémně nebezpečný.
  • Do této skupiny virů spadá ještě typ Varicella-zoster, který zodpovídá za pásový opar, nebo obávaný virus EBV, který je spouštěčem infekční mononukleózy.

Když je to poprvé…

Opar jsme nikdy nemělí, ale cítíme se celkově schvácení. Mohou se objevit příznaky podobné chřipce, a to včetně teploty, zvětšení uzlin na krku a bolesti. Poté, co se virus v organismu usídlí, může se jeho aktivita spustit prakticky kdykoli. Nejčastěji však v těchto situacích:

  • při oslabené imunitě
  • při nebo po stresové situaci
  • po úrazu nebo operaci
  • při dlouhodobém vyčerpání a psychickém zápřahu
  • po nadměrném slunění
  • při menstruaci
  • při horečce a onemocnění
  • při nedostatku odpočinku

Pokud se během svého života s těmito dvěma viry setkáme, budou se nás, bohužel, držet zuby nehty a čekat na svou příležitost.

Jak poznat, že se mi dělá opar?

Jak vypadá a jak se projevuje opar, který se nám vyrazí nejčastěji na rtu?  

  • Místo povětšinou brní, je horké, může svědit, může pálit.
  • Následně postižené místo zčervená, cítíme v něm pnutí s rychlým výsevem jednoho či více puchýřků. 
  • Puchýřky se sliznic drží několik dní, aby následně praskly a dále se projevovaly jako bolestivý vřídek.  
  • Tento vřídek často mokvá, následně se zhojuje, vytváří strup, který se postupně sloupne a odhaluje zdravou, neporušenou kůži.  

Nutno podotknout, že každá z popisovaných fází je pro okolí vysoce infekční, je tedy třeba dodržovat hygienu, používat svůj vlastní ručník, lžíci. Pokud máme malé děti, které již nejsou kojeny, snažit se je nepusinkovat, častěji si umývat ruce mýdlem.  

Rty s oparem i bez oparu nezapomeňte důkladně hydratovat, abyste předešli prasklinkám, které jsou ideálním místem k vypuknutí infekce. Nejlépe fungují gely a balzámy s aloe vera, měsíčkem lékařským nebo heřmánkem.

Jak léčit opar přírodní cestou: babské rady

Přírodní i klasická léčba oparu trvá zhruba týden až dva týdny. Obecně platí pravidlo: utužovat tělo i mysl, abychom ideálně s Herpes simplex virem nepřišli do kontaktu vůbec, případně abychom výsevy oparů eliminovali.

Akutní léčba oparu

My se nyní podíváme na akutní fázi výskytu oparu, tedy jeho výsev s následným utvářením puchýřků, strupu až k jeho vítanému zhojení, které se budeme snažit co nejvíce urychlit a zefektivnit. Ať už pomocí přípravků z lékárny či domácí apatyky, ve které najdeme léčivé bylinky, případně též babských rad, kdy na každém šprochu pravdy trochu.  

V prvé řadě si však během výsevu puchýřků dopřejme co nejvíce kýženého klidu. Je-li jenom trošku možné, veškeré starosti hoďme za hlavu. Roztěkanost, stres, přílišné pobíhání s mininem odpočinku a spánku v područí nekvalitní stravy, to je doslova oparové podhoubí. Z mé zkušenosti nutriční terapeutky vyplývá, že zodpovědný spánek, odpočinek a několik dní v klidu domova jsou poloviční cestou k úspěchu. 

1. Ledování a bylinky

Jelikož je místo výskytu oparu zarudlé, zanícené, bolavé a pnoucí, první účinnou pomocí může být přikládání ledových kostek, které jsme uchystali z nálevu černého bezu, lípy, měsíčku a řepíku. Takto připravený zmrzlý, protizánětlivý nálev přikládáme na bolavé, postižené místo několikrát denně, do vymizení bolesti. Následně je dobré místo ošetřit mastí, velice účinná se jeví mast s výtažky lilie bělostné a D-panthenolu. 

Pomoci může i protizánětlivý měsíček lékařský, který rovněž podporuje rychlejší zhojení oparu, a to jak vnitřní, tak i vnější cestou. Vnitřně jej můžeme popíjet v podobě nálevu, kdy 1 polévkovou lžíci sušeného květu měsíčku zalijeme 500 ml vroucí vody a nálev necháme 10 minut louhovat. Čaj popíjíme během dne, v akutní fázi oparu lze přichystat dvojnásobné množství nálevu. Vnější způsob aplikace měsíčku bude ve formě masti, kterou připravíme z CBD oleje, konopného oleje, bylinky a včelího vosku. Postiženou oblast mažeme 3 x denně, případně dle potřeby.  

Z bylinek můžeme dále zařadit i silné antivirotikum, a to lichořeřišnici větší, ať už ve formě masti, tinktury anebo v její čerstvé podobě, kdy ji lze konzumovat v salátech, jemně nakrájenou v přílohách anebo jen tak, ze zahrádky. Mezi další protioparové bylinky může patřit také černohlávek obecný, černý bez, heřmánek, šalvěj, tymián a levandule. Ty je možno popíjet, nebo z nich uchystat nálev a tím následně opary potírat.

lichořešnice

2. Obyčejná a účinná pomoc z kuchyně

Využít můžeme rovněž i síly obyčejných kvasnic neboli droždí, které rozmícháme v trošce vody tak, aby vznikla kašička, kterou následně nanášíme na postižené místo. Osobně doporučuji odebrat ¼ klasické kostky droždí, do které přidáme několik kapek vody, mícháme. Kašička by měla zůstat hustá, aby se dala dobře nanášet a nestékala dolů. Zhruba po pěti minutách droždí umyjeme, místo ošetříme mastí. Tuto léčebnou kúru doporučuji doplnit o konzumaci lahůdkového droždí, které můžeme přidávat do polévek, pomazánek, salátů či placek. Využít můžeme také síly pivovarského droždí, které se rovněž užívá vnitřně a na trhu jej najdeme například jako Pangamin.  

3. Obklady z jablečného octa

Klientům se také osvědčuje účinek jablečného octu, který nanášíme vnější cestou přímo na opar. Použití je praktické a jednoduché, kdy jablečný ocet doporučuji naředit v poměru 1:2, tedy 1 díl octu a dva díly vody. Naředěným octem napustíme kosmetický tampónek, místo ošetříme, po 10 minutách opláchneme a opět ošetříme léčivou mastí. Jakmile se místo oparu vysuší, ocet již nepoužíváme, aby nedošlo k narušení hojící se kůže. Tehdy na řadu přijdou již masti.  

4. Přírodní antivirotikum

Naše babičky s oblibou přikládaly na opar i rozkrojený stroužek česneku, kdy česnek působí jako silné a účinné antivirotikum. Pokud chceme využít sílu léčivého alicinu, který se ze stroužku uvolňuje po jeho rozmačkání, česnek určitě podrťme a v této podobě jej nanášejme na opar. Po 10 minutách místo opláchněme vlažnou vodou a opět ošetřeme zvolenou mastí.

cesnek

5. Hojivá aloe

Jedním z úžasných tipů může být i použití šťávy z aloe vera. V takovém případě ustřihněme kousek lístku, jemně jej naklepejme a šťávou, kterou lístek pustí, potírejme opět postižené místo. Nemáme-li aloe, využijme další super silné léčivky, kalisie vonné, kterou můžeme docela dobře pěstovat doma v květináči, podobně, jako i aloe vera.  

6. Tea tree olej

Pomocí může být i často diskutovaný čajovníkový olej, tedy tea tree olej, který vykazuje silný antiseptický účinek. Pokud po něm sáhnete, smíchejte 2 kapky čistého oleje s 10 kapkami libovolného oleje, osobně bych zvolila olej konopný. Směsí olejů pak napusťte kosmetický tampónek a opary potírejte.  

7. Včelí pomoc

Pokud nás čeká například focení, případně výstup na veřejnosti, kdy chceme vypadat na jedničku, zkusme využít také propolisu, který opar poměrně rychle vysuší a zároveň i zhojí. Jakmile se nám povede opar propolisem vysušit, následně jej už nepotírejme, aby kůže nebyla přesušená a nepraskala. Tehdy využijme léčivého účinku medu, který v jemné vrstvě nanášejme až do úplného vyhojení. 

8. Vitální houby

Kromě bylin doporučuji zařadit i medicinální houby, které dovedou podpořit imunitní systém, vybrat můžeme sibiřskou chagu anebo reishi.  

Protože je opar také běžným společníkem dětí, veškeré výše zmíněné tipy se nebojme použít i u našich nejmenších. Pozor jen na výrazně štiplavé „léčivo,“ jako je například čajovníkový olej, česnek či propolisová tinktura. U malých dětí bych upřednostnila léčbu mastí, ať už tou přírodní z bylinek, případně té z lékárny.

Strava při léčbě i prevenci  

Výše jsem již některé potraviny zmínila, přesto uvedu ještě několik bodů, na které se můžeme při přírodní léčbě oparů (i prevenci) zaměřit.

1. Lysin umí zázraky

Ze stravy pak upřednostněme lysin, který je výbornou protioparovou prevencí, zároveň eliminuje jejich tvorbu a pomáhá zkrátit období rekonvalescence. Mezi kvalitní zdroje lysinu můžeme zařadit hovězí, kuřecí a krůtí maso, parmazán, krevety, dýňová semínka, vejce či bílé fazole.

Pokud trpíme na časté opary, lysin zařaďme i v podobě suplementů, které jsou na trhu běžně dostupné. Protihráčem lysinu bude arginin, který zpomaluje jeho účinek. Najdeme jej například v mořských plodech, kukuřici, pšenici, čokoládě, sóji či oříšcích.

Na závěr odstavce zmíním jednu zajímavou studii, kterou provedli vědci na Univerzitě v Missouri a během které klienti trpící na opary přijímali 1 g lysinu denně, po dobu 6 měsíců. Výsledkem byl mnohem nižší výskyt oparů a též se zkrátila doba jejich zhojení, pokud se již tedy vyskytly.  

2. Česnek, česnek a zase česnek.

Česnek jsem uvedla již v odstavci výše, nicméně, pokud nás trápí vleklé a bolestivé opary, uvařme si česnečku, upečme si v troubě bramborové placky, do kterých přidáme alespoň 3 stroužky česneku. Proč? Česnek platí za významné a účinné antivirotikum. Česnek do jídla pokaždé rozdrťme, abychom podpořili přeměnu aliinu na protizánětlivý alicin, k čemuž dochází právě prostřednictvím narušení česnekového stroužku. 

3. Vitamín C

Opary jsou důsledkem oslabené imunity a tedy, dojde-li k jejich výsevu, zařaďme co nejvíce potravin bohatých na podpůrný vitamín C. Zde zdůrazním například rakytník, který můžeme v sezóně konzumovat čerstvý, v průběhu roku pak ve formě sirupu, šťávy, případně též potravinového doplňku.

Pitný režim obohaťme o macerát z šípkového plodu, zařaďme doma připravenou kvašenou zeleninu, papriku, brokolici, kiwi, v teplejších měsících pak citrusy, banány, brambory vařme ve slupce. Vybírat můžeme opět mezi potravinovými doplňky z nichž doporučuji upřednostnit vitamín C v lipozomální podobě. 

šípek antioxidanty

4. Omega 3

Při léčbě oparů se osvědčují také omega 3 nenasycené mastné kyseliny, které najdeme v tučnějších rybách, jako je losos z volné přírody, sardinky, treska, chlazená makrela tuňák. Zařadit můžeme i len, lněný olej, konopné semínko, konopný olej, zakysané mléčné výrobky, které staví na mléce volně se pasoucího dobytka či vejce slepic z volného chovu. Z bylinek upřednostněme šruchu zelnou, kterou můžeme umixovat ve smoothie, uchystat z ní polévku anebo též salát.

5. Vitamín D

Dalším výtečným podpůrným prostředkem bude také vitamín D, který bychom měli tělu dopřát po celý rok, výjimkou mohou být letní měsíce, během kterých vystavujeme kůži slunění. Potravinové zdroje vitamínu D budou opět ryby, vejce slepic z volného výběhu, kvalitní domácí sádlo (pozor na nasycené mastné kyseliny). Osobně pak vitamín D suplementuji a to v doprovodu vitamínu K2.

6. Probiotika jako základ

Jelikož podstatná část imunitního systému bydlí ve střevě v podobě tzv. mikrobiomu, v období oparové zátěže mysleme na probiotickou složku potravy, kterou načerpáme skrze zakysané mléčné výrobky, případně z probiotik. 

Své místo zde bude mít také prebiotikum, tedy výživa střevního mikrobiomu, které získáváme například z luštěnin. Střevo posilme dlouze táhlými vývary, které necháme probublat až 12 hodin.  

7. Zinek pro dobrou imunitu

Nesmíme zapomenout na zinek, který celkově podporuje zdravou funkci imunitního systému a rovněž se postará o zdravou kůži. Zinek načerpáme z dýňového oleje, dýňových semínek, mořských plodů, cizrny, čočky či fazolí.  

Funguje na opary detoxikace?

Všechny infekce mají dvě životně důležité potřeby: množit se a zapouzdřovat se v těle. Proto je dobré, aby vhodný detoxikační terapeut odhalil všechny zátěže v organismu a našel zdroje Herpes simplex viru. Může tak učinit například prostřednictvím speciálního bezbolestného měření na přístroji Salvia.

  • Při výsevu oparu je obvykle ložisko viru přítomno v orgánovém okruhu sleziny, je proto nutné tuto oblast detoxikovat. Proč právě slezina? Ta totiž zodpovídá za stav sliznic a za produkci hlenu, také přímo ovlivňuje kvalitu protibakteriální a protivirové imunity. Jakmile je energie tohoto okruhu oslabena, začnou se v něm množit a usazovat toxiny. Herpes simplex virus není výjimkou.

Kromě detoxikace slezinného okruhu dostává prostor také detoxikace mozku a úprava emocionální hladiny. Opary trpí zejména lidé ustaraní, typičtí „slezinoví lidé“. Více o nich si můžete přečíst například v brožuře Detoxikace lidské mysli od Ing. Vladimíra Jelínka. Zde se dozvíte, jak je možné podle typických gest poznat, jaký orgánový okruh má člověk nejspíše zatížen.

Specifické oparové situace, při kterých buďme obezřetní

varovani pozor

Opar u oka

Opar je nepříjemné a bolestivé onemocnění a je potřeba počítat s hojením po dobu zhruba sedmi až deseti dnů. Na rtu nebo v nose většinou žádnou větší neplechu nenadělá. Riziková je však oblast oka – opar může propuknout přímo na rohovce a v tom případě je nutné ihned vyhledat lékařskou pomoc a předejít tak závažným důsledkům, jako jsou nenapravitelné poruchy zraku.

Pozor dejte u dětí

Rizikovou skupinou jsou novorozenci a kojenci, pro něž představuje Herpes simplex virus opravdu velkou zátěž. Pokud trpíte oparem, k miminku se raději nepřibližujte, případně použijte roušku a nezapomeňte si důkladně umývat ruce. Výhodu mají kojící matky, které opary trpí. Prostřednictvím mateřského mléka svým dětem předávají současně také protilátky a děti jsou tak z velké části chráněny. I přesto je však dobré mít se na pozoru a v době výsevu oparu miminko nepusinkovat a nedotýkat se ho příliš v oblasti obličeje.

Opary v těhotenství  

Opary bývají častým nevítaným hostem i v průběhu těhotenství, plodu však nečiní žádný problém, neboť maminka produkuje protilátky, které se k nenarozenému miminku dostávají skrze placentu. Pokud se u nastávající maminky opar vyskytne, lze podpořit dostatečným spánkem, zařazením omega 3 NMK, zinku, vitamínu C, vitamínů skupiny B do stravy. A zároveň postižené místo potírat mastmi, krémy či přípravky s protizánětlivým, antivirotickým efektem.  

Aktualizováno k 11. 2. 2024