Zánět středního ucha

cm vysetreni ucha

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Latinsky se nazývá otitis media. Zánět středního ucha se objevuje nejčastěji u dětí mezi 6 měsíci a třemi roky. Ve většině případů se jedná o komplikaci rýmy či jiného virového zánětu horních cest dýchacích. Někdy jsou děti již předisponovávány k této nemoci nevhodnou polohou Eustachovy trubice, která spojuje střední ucho s nosohltanem.

U nich je položena spíše ve vertikální poloze než v obvyklé horizontální, takže je ztížen odtok hlenu. Dalším důvodem může být celkové oslabení imunity, nadměrná konzumace hlenotvorných potravin (kravské mléko, mléčné výrovky, sladkosti, bílé pečivo), alergie na potraviny, kvasinková infekce ve střevech, přemnožení baktérií či virů nebo kouření v rodině. K příznakům patří bolest ucha, tlak v uchu (přebytečná tekutina tlačí na ušní bubínek), zvýšená teplota či horečka. Nemoc je doprovázena jinými chorobami, jako je rýma, kašel, bolest v krku, průjem či zvracení. K možným komplikacím patří protržení ušního bubínku, postup infekce do vnitřního ucha či k vážnějším zánět mozkových blan.

Klasicky se léčí podáváním antibiotik a analgetik k potlačení bolesti. Chirurgicky se dá řešit propíchnutím ušního bubínku. Jako doplněk celkové léčby je více možností. V každém případě musí mít nemocný dostatek tekutin (čistá voda, polévky, bylinné čaje, u malých dětí častější kojení). Dále je třeba vyloučit z jídelníčku již zmiňované mléko, mléčné výrobky, bílé pečivo a sladkosti.

Z přírodních produktů lze preventivně podávat lactobacillus acidophilus, který upravuje střevní mikroflóru a tak pomáhá vyloučit jednu z možných příčin. Ke zvýšení imunity lze podávat Vitamin C či přípravky se zinkem. Rovněž ke stejnému účelu jsou vhodné doplňky s echinaceou. Přípravky s česnekem mají antibakteriální účinky. Individuálně je možné s homeopatem konzultovat homeopatický způsob terapie.