Zánět slepého střeva

cm bolest bricha1

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Tento nejčastější typ náhlé příhody břišní může postihnout člověka v jakémkoliv věku. Přestože ve většině případů jasné, proč k zánětu dochází, vyšší výskyt této nemoci byl zaznamenán ve vyspělých zemích. Příčinou může být městnání střevního obsahu ve slepém střevě či přítomnost cizopasníků.

Tato nemoc se projevuje většinou náhle z plného zdraví. Dochází ke vzniku bolesti v nadbřišku a kolem pupku, která se stěhuje postupně do pravého podbřišku. Toto však nemusí být pravidlem, vzhledem k variabilitě uložení slepého střeva. Přechodně může dojít i ke zmírnění bolesti, která však bez odstranění příčiny sama nevymizí.

Mezi další příznaky patří nechutenství, zvracení, nadýmání a spíše zácpa než-li průjem. Dochází také ke zrychlení tepové frekvence a lehkému zvýšení tělesné teploty (většinou pouze kolem 37,5°C. U dětí může apendicitida probíhat pod obrazem průjmového onemocnění s nevýraznou bolestivostí bříška. Výrazný je však celkový neklid dítěte.

Vzácná, o to více nebezpečná je apendicitida u těhotných žen. Nebezpečí spočívá v nesnadnosti určení diagnózy, neboť děloha překáží vyšetření a v snadnějším přestupu zánětu na dělohu, kde může i ohrozit plod. Navíc příznaky jako zvracení a zácpa patří mezi normální součást těhotenství.

Zánět slepého střeva se léčí zásadně chirurgicky, odstraněním slepého střeva. Pooperační průběh zahrnuje dietu s postupným přidáváním jídla do jídelníčku, včasné vstávání z lůžka z důvodu prevence trombembolické nemoci a převazy rány.