Výživa z přírody pro náš mozek

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Řada z nás hledá prostředky na posílení paměti, soustředění či koncentrace. Mnozí preferují čistě přírodní přípravky, ať už se jedná o výtažky z léčivých rostlin či hub, vitamíny, minerály či stopové prvky. Většina přírodních přípravků obsahuje právě kombinaci těchto látek a často je pro běžného zájemce těžké se vyznat v tom, která složka má jaký význam. To vše ještě stěžuje legislativa EU, která povoluje na doplňcích stravy uvádět pouze tzv. schválená zdravotní tvrzení, které se ovšem týkají jen určitých látek a navíc jsou formulovány dosti neurčitě.

Proto jsem v článku místo obvyklého výčtu přírodních látek zvolil opačný postup. Vyberu si 3 zavedené přípravky na našem trhu, které obsahují více látek, a stručně budu charakterizovat, proč je obsahují.

První z nich je přípravek  – Elixír na posílení paměti a potlačení trémy. Obsahuje extrakty z rozrazilu lékařského, přesličky rolní, klanoprašky čínské, jinanu dvoulaločného (Ginkgo Biloba), révy vinné a propolis.

  • Rozrazil lékařský (Veronica officinalis) je vhodná léčivá rostlina (mimo jiné) pro relaxaci, protože pomáhá zmírňovat napětí a úzkost a doporučuje se i starším pacientům (u těch je vhodné, že pomáhá zmírňovat i závratě).
  • Přeslička rolní (Equisetum arvense) bývá součástí tradičních bylinných směsí (právě spolu s rozrazilem lékařským) při zhoršování paměti. Přeslička obsahuje navíc jako jednu z látek kyselinu kávovou, takže je možné spekulovat, že může pomáhat k zlepšení soustředění (je obsažena v kávě, ale působí jinak než kofein, zatím není povzbuzující účinek prokázán). V každém případě kyselina kávová je antioxidant, který pomáhá chránit náš organismus před negativním vlivem škodlivých volných radikálů z okolního prostředí.
  • Klanopraška čínská (Schizandra chinensis) pomáhá jako adaptogen – přírodní látka, která nás činí odolnější vůči jako stresu a negativním podmínkám z okolí obecně, tak nám pomáhá dobře snášet jak náročnou fyzickou, ale i psychickou práci. Odolnější jedinec se samozřejmě bude i lépe soustřeďovat na věci, na kterých mu záleží.
  • Jinan dvoulaločný (ginkgo biloba) je vazodilatans – zvyšuje roztažení cév a tím i lepší prokrvení jednotlivých tkání včetně mozkové a jejich zásobení kyslíkem. Lepší zásobení kyslíkem v mozku napomáhá tak se lépe soustředit a je pozitivní i pro lepší paměť.
  • Výtažek z vinné révy (Vitis vinnifera), přesněji řečeno ze zrníček z jejích plodů také pomáhá rozšiřovat všeobecně cévy a tím i v rámci toho zlepšit zásobování mozku kyslíkem a tím posílit paměť a koncentraci.
  • Propolis sice nemá přímý vztah k paměti, ale součástí přípravku je zřejmě proto, že má silné antioxidační vlastnosti, které pomáhají v působení proti nepříznivým vlivům životního prostředí a volným radikálům.

Další přípravek je Kapky bylinné Paměť soustředění 50ml, který obsahuje extrakty z jinanu dvoulaločného (ginkgo biloba), eleuterokoka, maralu a gotu kola.

  • Jinan dvoulaločný (Ginkgo biloba) byl již v článku zmíněn.
  • Eleuterokok ostnitý (Eleutherococcus senticosus) patří mezi adaptogeny, stejně jako už uvedená klanopraška čínská a působí stejným mechanismem coby tato látka. Jeho zařazení do tohoto přírodního přípravku podporuje i to, že se podává u nemocí ovlivněných stresem či při stresu samotném a obecně pomáhá zlepšovat psychický stav.
  • Maral neboli parcha saflorová (Leuzea carthamoides alias Rhaponticum carthamoide) patří rovněž mezi adaptogeny. Ruští výrobci ho obvykle prodávají pod názvem Leuzea. Navíc maral zklidňuje a podporuje psychický výkon. Důvodem k tomu může být, že obsahuje látku s názvem N-feruloylserotonin, který byl izolován ze semen rostliny, jež má strukturní podobnost se serotoninem nebo melatoninem.
  • Gotu kola neboli pupečník asijský (Centella asiatica) podporuje zlepšení periferního krevního oběhu. To posiluje buňky v cévních stěnách, čímž napomáhá průtoku krve, zlepšení zásobování mozku kyslíkem a tím posílení kognitivních funkcí (paměť, koncentrace). V přírodní medicíně je doporučován i starším pacientům, protože pomáhá zlepšovat mentální funkce a zpomalovat degenerativní změny v mozku.

Třetí přípravek Lecitin + E , obsahuje sice jen dvě složky, lecitin a vitamín E, ale jedna z nich, lecitin patří k velmi oblíbeným na podporu paměti.

  • Lecitin pomáhá posilovat mentální procesy – paměť, koncentraci a všeobecně soustředění. Obsahuje cholin, který se v našem těle přemění na acetylcholin, který přenáší v mozku impulsy mezi nervovými buňkami. Jeho nedostatek odborníci spojují s poruchami paměti a tudíž se zvýšeným rizikem vzniku Alzheimerovy choroby. Přestup cholinu do mozku je dán i tím, že je významným tzv. lipotropním faktorem (patří mezi několik málo látek, které jsou schopny proniknout bariérou mezi krevním řečištěm a mozkovou tkání a tím usnadňují přístup látek přímo k mozkovým buňkám).
  • Druhá složka, vitamín E, sice nemá přímý vztah k paměti, ale také patří k antioxidantům, které nás chrání před negativním působením volných radikálů z okolního životního prostředí.