Vyžeňte moly ze skříně a ze spíže!

cm mol

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Také se vám před návštěvou stal ten trapas a vy byste se v té chvíli nejraději zavrtali do parket? Otevřeli jste cukřenku u kávy a z ní vyletěl malý černý motýlek. A ze skříně zase stříbrný. Přitom jste tak pečlivě uklidila. Jenže na ochranu před moly jste jaksi pozapomněla. Přitom moderních ochranných prostředků na to máme dost.

Jak se vlastně tihle škůdci do našeho bytu dostanou? „Potravinové moly si většinou přineseme domů s nákupem,“ říká MUDr. Jaroslava Zelenková, vedoucí referent pro státní správu Hygienické stanice hlavního města Prahy. „A nebo jsou tito škůdci už v našem domě. Ve světlících, ve stoupačkách, v záhybech tapet. A velmi často k nám prostě tihle nezvaní hosté vletí do bytu oknem. Podobnou cestou se do našich skříní dostanou i moli šatní.“ Šatní moly najdeme pochopitelně ve skříni. A ty potravinové samozřejmě ve spíži, hlavně v mouce, rýži, ovesných vločkách či luštěninách. Housenky můžeme najít také v čokoládě, sušenkách i v sušených houbách nebo strouhance. Pokud tam tyhle potvůrky najdeme, nezbývá nic jiného, než tyhle potraviny prostě vyhodit. Hned a navždy.

Přitom k tomu vůbec nemuselo dojít. Obrana proti potravinovým molům je totiž v podstatě velmi jednoduchá. Stačí jen pravidelně používat moderní prostředky a nástrahy. Jejich výběr není nijak složitý. V podstatě musíme dát pozor jen na to, zda tito pomocníci obsahují látku, která přivábí samčí moly. Ti se přilepí na papírový proužek s lepem a jejich smrt tak jednoduše přeruší reprodukční cyklus molů v našem bytě. A samozřejmě dbát na to, aby tyto prostředky neobsahovaly insekticidy. A protože jde o ochranu potravin, tak je důležité, aby byly bez jakékoliv vůně, jako tomu je například u výrobku Raid proti potravinovým molům.

Nejlepší prevencí před moly, je uchování suchých potraviny v dobře uzavřených nádobách. A pochopitelně používat pravidelně moderní prostředky a nástrahy které jsou vysoce účinné a dlouho působící. Například výrobky proti šatním molům působí až čtyři měsíce, proti potravinovým molům až šest týdnů. V případě ochrany před šatními moly použijeme přípravky proti molům v podobě účinných gelů či sáčků a celoročních prostředků zvaných 4 roční doby. Oděvy pochopitelně musíme také pravidelně větrat a proklepávat, stejně jako koberce a přikrývky. A jak se bránit tomu, aby se tito škůdci do našeho bytu vůbec nedostali? „Je to docela složité,“ říká dále doktorka Zelenková. „Vedle těsnosti oken je pochopitelně důležité správné uskladnění potravin do vhodných uzavíratelných nádob či obalů.