Vyhrňme si tedy rukávy a začněme (eko)prát

cm valcha

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Úspěšnost praní posuzujeme zejména podle toho, do jaké míry si poradí se skvrnami a výrazným zašpiněním. V tom je potřeba šetrným a ekologickým přípravkům pomoci, a zdaleka to není tak složité ani namáhavé, jak se domnívají škarohlídi a jak nám tvrdí ti, kteří to nikdy nezkusili.

Příprava na praní

První zásadou a mantrou ekopraní je skvrny ošetřit před praním (a ideálně hned po jejich vzniku). K tomu je třeba prádlo třídit nejen podle barev a materiálu, ale také podle stupně znečistění.

Třídění podle barev

Bílé prádlo oddělíme od barevného a pereme zvlášť v přípravku na bílé prádlo nebo s přídavkem bělícího činidla. Barevné prádlo je dále vhodné rozdělit na prádlo tmavé a světlejší. U barevného prádla volíme přípravek a způsob praní tak, aby zůstala zachována barva (viz dále).

Materiál

Materiál, ze kterého je oděv vyroben, je buď přírodní (bavlna, len, vlna, hedvábí…), nebo syntetický, časté jsou také směsi. Bavlnu a len je možné prát na vyšší teploty. Vlnu a hedvábí je vhodné prát zvlášť a použít co nejšetrnější přípravky, jako jsou mýdlové ořechy nebo čisté olivové mýdlo.

Stupeň znečištění

Většina prádla po běžném nošení je znečistěná pouze potem a prachem a k vyprání postačí jen jednoduché prostředky, jako je saponin z mýdlových ořechů nebo mýdlo.

Máme-li však v hromadě prádla pár kousků se skvrnami od čokolády nebo ovoce, dává smysl skvrny ošetřit zvlášť předem, abychom měli jistotu, že se jich zbavíme a nemuseli kvůli nim vystavovat zbytek pračky dávce silné prací chemie, případně riskovat, že je nevypereme vůbec, protože se do textilu nečistota jednoduše „zavaří“. Pokud je některý kousek prádla obzvláště znečistěný, třeba od bláta, nejúčinnější formou, jak nečistoty ošetřit, je namáčení.

Ošetření skvrn: skvrnu namočíme a potřeme mýdlem. Výborně na skvrny funguje žlučové mýdlo nebo mýdlo s citronovým výtažkem (citronový výtažek má bělící účinek). V případě starých skvrn lze použít i kartáček.

Staré zaprané skvrny zkuste odstranit následujícím způsobem: v co nejteplejší vodě rozpusťte cca 100 g bělícího prášku na skvrny (vody stačí jen tolik, aby se prádlo ponořilo). Nechejte několik hodin nebo přes noc. Pro zvýšení účinku je možné prádlu mechanicky pomoci metodou turbo-namáčení (viz níže…)

Žlučové mýdlo je mýdlo s přídavkem hovězí žluči. Hovězí žluč obsahuje enzymy rozkládající tuky a enzymy štěpící bílkoviny, proto se výborně hodí k odstranění skvrn. Žlučové mýdlo je vhodné k použití na bílé a stálobarevné textilie z přírodních vláken či směsných tkanin.

Namáčení: Do přiměřené nádoby (kbelík nebo umyvadlo, v případě většího množství prádla použijeme vanu) napustíme co nejteplejší vodu podle toho, co prádlo snese. Čím teplejší voda, tím lépe. Ve vodě rozpustíme 2-3 lžíce (zhruba na 10L vody) kyslíkového prášku na skvrny, můžeme přidat také trochu mýdlových vloček, a do připravené lázně namočíme prádlo ideálně přes noc. Před praním vodu vylejeme (nejlépe do záchodu, aby se špínou zbytečně nezanášel odpad) a budeme pozorovat, kolik nečistot se do vody uvolnilo. Nečistota, kterou vyléváme, je špína, která by se jinak rozpustila v pračce, a v této vodě by se pralo veškeré ostatní prádlo!

Vychytávka: úžasným pomocníkem pro turbo-namáčení je zvon na čistění odpadů. Jeho funkci jsem objevila při namáčení jednoho extra znečistěného kousku, který měl po namočení do kbelíku stále tendenci vyplavávat k hladině. Protože byla voda horká a po ruce byl záchodový zvon, použila jsem jej k zanoření prádla. Zvon se k prádlu přicucl a síla jeho podtlaku způsobila, že po několika pohybech zůstaly kalhoty takřka čisté.

Praní

Máme-li ošetřeny skvrny a extra špinavé prádlo předem namočeno, můžeme se pustit do ekopraní s klidem a jistotou, že vypereme a budeme s výsledkem spokojeni. A jaký použít prací prostředek?

Dětské prádlo a prádlo pro alergiky

Nejšetrnější praní je praní v mýdlových ořeších, protože nezanechávají v textilu chemická rezidua dráždící pokožku. Pokud perete v pracím prostředku, mýdlových vločkách nebo mýdlovém slizu, nezapomeňte použít místo aviváže máchadlo, které pomůže odstranit jeho zbytky z textilu (viz předchozí díl). Zejména se však vyhněte přípravkům se syntetickou parfemací, enzymy či optickými zjasňovači.

Barevné prádlo

Na barevné prádlo použijeme buď prací gel bez obsahu bělící složky, případně můžeme opět sáhnout po mýdlových ořeších, které jsou velmi šetrné k barvám.

Bílé prádlo

Prací prášek s obsahem bělící složky nebo prací gel s přídavkem bělícího prášku se postarají o to, že bude dobře a doběla vypráno. Ekopřípravky neobsahují optické zjasňovače, takže se vám prádlo může jevit méně zářící (a také nebude ve tmě fosforeskovat 🙂

Praní textilních plen

Před praním ošetřete skvrny žlučovým mýdlem. Pleny perte na teplotu doporučenou výrobcem v pracím prostředku. Vyhněte se použití přípravků na bázi enzymů – poškozují vlákna a zkracují životnost plen, a také mohou způsobit podráždění pokožky. Do poslední máchací lázně přidejte máchadlo, které zneutralizuje zbytky pracího prostředku. Máchadlo však nepoužívejte u bambusových plen. Při praní látkových plen nikdy nepoužívejte aviváž – ucpává vlákna a snižuje savost plen.

Proč v pracích testech vycházejí ekologické prací prostředky hůře než konvenční

Při porovnávání vhodnosti různých pracích prostředků se mimo jiné porovnává i jejich prací účinnost. V takovýchto testech obvykle vychází prací prostředky prezentované jako ekologické různě. Jejich výsledky prokazují dle konkrétního produktu dobrou prací účinnost, ale například i účinnost téměř srovnatelnou s vodou.

Výše uvedený test však slouží k porovnání chování různých produktů za stejných podmínek. Méně se již hovoří o účinnosti ekologického vedení domácnosti, v tomto případě účinnosti celkového ekologického přístupu k praní prádla. Testy prací účinnosti však tyto postupy nezahrnují, a proto jsou jejich výsledky použitelné jen velice omezeně.

Pro získání prakticky použitelných informací o účinnosti praní je třeba testovat celý postup praní, který respektuje specifika daného pracího prostředku, prané textilie a druhu znečištění.

Závěrem

Všichni, kdo dočetli až sem, jistě chápou, že prát ekologicky není o maximálním zjednodušení. Zároveň se ale také přesvědčili, že to není složité nebo zdlouhavé, a zejména že je možné vyprat téměř vše, jen se na to musí o něco chytřeji. Co je ale nejdůležitější – to, že jste se dočetli až sem, znamená, že si uvědomujete, PROČ chcete omezit chemii ve svém prádle. Oblečení nás provází 24 hodin denně, 365 dní v roce a omezit chemii v oblečení znamená významně snížit celkovou chemickou zátěž na naše tělo.

Vyzkoušejte ekologické prostředky na praní prádla značky Yellow&Blue.