Voňavé bylinkové směsi

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Právě sušené bylinkové směsi jsou způsobem jak si uchovat i v zimě vůně letních dnů v bytě. Bylinky dělíme do čtyř skupin: aromatické listy, koření a kůru, květy pro vůni a fixáře, které směs konzervují. Květiny kombinujeme dle síly vůně silic. Silně aromatické však do směsí používáme opatrně, protože bychom mohli potlačit jiné, daleko jemnější vůně.

Ze sušených bylinek si můžeme připravit kytky, věnce, grilandu, vyrobit z nich voňavé koule či směsí naplnit různé pytlíčky a polštářky. Jednoduchou a velmi estetickou formou je i jednoduché rozprostření sušené směsi do misek či skleněných nádob.

Nabízím několik návodů pro inspiraci, ale i zde se nekladou meze, vše záleží na fantazii:

Příjemná uklidňující směs
Potřebujeme: sušené okvětní lístky růží, měsíčku lékařského, levandule, anděliku, tužebník jilmovitý. Tyto přísady smícháme stejným dílem.

Uklidňující směs pro děti
Potřebujeme: levanduli, listy meduňky, sušené okvětní lístky růží.

Chalupářská směs
Potřebujeme: květy chrpy, okvětní lístky růží, květy mateřídoušky, květy měsíčku lékařského, levanduli. Tato směs svojí vůní připomíná venkov.

Aromatický odpuzovač hmyzu
Potřebujeme: levanduli, květy a listy máty peprné, vratič, pelyněk. Vratič a pelyněk nejsou úplně nutné. Tato směs výborně odpuzuje mravence, blechy, mouchy a moly.

Bylinky k ochraně a provonění šatstva
Potřebujeme: levanduli, rozmarýn, sušenou citronovou kůru, okvětní lístky růže. Tuto směs naplníme do bavlněných pytlíčků a jimi prokládáme šatstvo. Tyto bylinky šaty provoní a zároveň je ochrání před škůdci.

Vonné dřevo
Potřebujeme: Nepotřebné části bylinek – jejich stonky, listy, ale můžou být i květy přidávejte při topení do ohně. Při zvlášť sváteční příležitosti, ale i když si chcete posedět u rodinného krbu, palte v krbu zvlášť voňavé dřevo, jako například: větve jalovce, cedru, šeříku, modřínu.

Voňavé knihy
Potřebujeme: Bavlněné pytlíčky naplněné levandulí, meduňkou, pelyňkem, hřebíčkem, skořicí a citronovou kůrou vložte mezi knihy. Bylinky knihy příjemně provoní a zároveň je chrání před hmyzem.

Kuchyňská voňavá směs
Potřebujeme: I. Způsob – 2 díly máty peprné, 2 díly bobkového listu, 1 díl libečku, 1 díl tlučeného hřebíčku, 4 díly aloisie. II. Způsob – 2 díly máty peprné, 2 díly rozmarýnu, 2 díly levandule. Tyto směsi dokonale potlačí kuchyňské pachy.

Kuchyňské chňapky
Potřebujeme: Do chňapky na nádobí všijte kousky rozmarýnu, mateřídoušky. Pokaždé když přijde chňapka do styku s horkým hrncem či troubou, začne krásně vonět.

Bylinková trouba
Potřebujeme: při pečení dejte do trouby snítku rozmarýny, levandule či šalvěje a její vůně nádherně provoní kuchyň.

Levandulový polštářek
Potřebujeme: Malý vlastnoručně ušitý levandulový polštářek šíří uklidňující vůni. Polštářky se dají jednoduše ušít se zbytků látky a olemovat kraječkou. Rozměr polštářku 10 x 10 cm úplně stačí. Vnitřek před zašitým naplňte sušenou levandulí. Tyto polštářky jsou výborné do postýlek pro již úplně malé děti. Ale pozor musí být pevně obšité, aby se dítě nedostalo k bylince!