Vědecky potvrzeno: lidský imunitní systém považuje maso za cizorodou látku!

cm autoimunita1

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Dne 1. 10. 2003 zveřejnily odborné noviny PNAS-online („Proceeding of the National Academy of Science“), jedny z nejrespektovanějších a nejvíce citovaných vědeckých odborných novin na světě, závěr jedné zajímavé studie: lidský organismus reaguje na maso jako na cizorodou látku a brání se. Američtí výzkumníci objevili, že lidský metabolismus po požití červeného masa (hovězí, vepřové, skopové) přijímá určité tělu cizí molekuly a ukládá je do různých tkání.

U těchto molekul se jedná o vazbu s glukózou s označením N-Glycolyneuraminacid (Neu5Gc), která se nachází na povrchu membrán buněk. Tato substance se tvoří jen u zvířecích savců; lidský metabolismus nemůže tuto vazbu s glukózou vyrobit. Zvláště velká množství se nacházejí v hovězím mase, vepřovém a skopovém, také mléko a sýr obsahuje tyto vazby v malých množstvích.

Dva výzkumníci podílející se na této studii objevili v krvi testovaných osob antitělíska, která reagovala s s novou molekulou Neu5Gc. Z toho se mohlo usoudit, že v těle proběhla obranná reakce proti této molekule. Sama molekula Neu5Gc byla prokázána nejprve v různých tkáních postižených rakovinou, později v cévách a sliznicích.

Poté, co se podařilo bez problémů molekulu Neu5Gc z lidských buněk přenést do zkumavky, rozhodli se tři výzkumníci z pracovní skupiny provést sami na sobě experiment. Vypili z vepřového masa získaný koncentrát testované substance. Po asi dvou dnech byla koncentrace Neu5Gc 2-3krát vyšší, než před pokusem. Po asi čtyřech dnech klesly koncentrace opět na původní hodnoty.

Nejvíce pozoruhodné na této studii je první, jednoznačně vědecké prokázání závěru, že se molekuly z konzumace masa ukládají v lidských tkáních a tam vyvolávají reakce imunitního systému. Lidský imunitní systém považuje molekulu Neu5Gc za škodlivého vetřelce.

Jak v prvním, opatrném zhodnocení výsledků, poznamenal vedoucí studie profesor Ajit Varki, je docela možné, že příjem molekuly Neu5Gc a tvoření antitělísek proti ní může v průběhu života přispívat ke vzniku nemocí.

Komentář: Tato studie působivě dokazuje, že maso nemůže být pro člověka žádnou přirozenou potravou, jinak by proti němu lidský imunitní systém netvořil žádní antitělíska. Pravidelná konzumace masa podporuje škodlivé reakce imunitního systému a narušování metabolismu se všemi z toho vyplývajícími následnými nemocemi.

V souvislosti se studií zveřejněnou v PNAS-online se mluví o xenoreaktivních antitělíscích, tvořících se následkem konzumace červeného masa. Přitom přichází na mysl pojem „xenotransplantace“, tedy přenos zvířecích orgánů a tkání na člověka. Odvržení transplantátů je vyvoláno silnými obrannými reakcemi. Nemůže to znamenat, že prokázané imunitní reakce na konzumaci masa rovněž představují přirozenou obrannou reakci lidského těla?