Včelí produkty

cm med

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Léčba včelími produkty se nazývá apiterapie. Med je výsledkem přeměny, kterou podstupuje rostlinný nektar ve vnitřním ústrojí včel za pomoci včelích zažívacích šťáv. Jejichž důsledkem jsou následující komponenty: organické kyseliny, například antiseptická kyselina mravenčí, 75 – 80% cukru ve formě glukózy, fruktózy a menšího množství sacharózy, enzymy, 0,3 % bílkovin a stopy složek tukových, látky aromatické a přírodní barviva.

Ve 100 g medu je přibližně 1 mg vitaminu C a 0,003- 0,3 mg vitaminů skupiny B. A velmi malé zastoupení i jiných prvků – fosforu, mědi, manganu, železa, draslíku, hořčíku. Med je zajisté mnohem lepší alternativou doslazování pokrmů než-li bílý cukr.

JAK SE LIŠÍ BIOMED OD KLASICKÉHO MEDU?
Dnes je med velmi levný a s původním léčivým nektarem nemá skoro nic společného. Nízká cena  má za důsledek to, že med obsahuje často přídavek škrobového sirupu či cukru a někdy i nepovolené množství antibiotik. Hlavní kritéria výroby biomedu jsou tyto – stanoviště včelstev je v dostatečné vzdálenosti od průmyslu, silnic a chemicky ošetřovaných polí. Obvykle pochází z chráněných oblastí či ekofarem. Pro přikrmování včelstev je dovolen jen vlastní med či cukerný sirup z ekologické produkce. A při léčení včelstev je přísný zákaz antibiotik či jiných chemických preparátů. Takový med je logicky dražší, ale nesrovnatelně kvalitní a léčivý.

VČELÍ PYL
Včelí pyl je sbírán z různých druhů květin, často i těch, které vyvolávají alergické reakce. Když včely nasbírají větší množství pylu, stlačí ho do pevných kuliček a ukládají do plástů. Odtud se potom může vyjmout a použít. Včelí pyl obsahuje vitaminy skupiny B, bílkoviny, sacharidy a enzymy. Včelí pyl je takový všelék – zpomaluje stárnutí, zlepšuje fyzickou výkonnost, pomáhá s hubnutím, posiluje obranyschopnost organismu, má antibakteriální účinky, zmírňuje projevy alergií a senné rýmy, je osvědčeným prostředkem v léčbě prostaty.

Zmínila bych se hlavně o zmírnění alergických projevů. Včelí pyl napomáhá v prevenci kýchání, sekrece z nosu a jiných symptomů sezónních alergií. Je vyzkoušené, že pravidelné užívání malých dávek pylu může snížit citlivost nemocného k alergizujícím složkám, podobně jako vakcína. Můžeme si to vysvětlit tím, že imunitní systém těla si při pravidelném kontaktu s malým množstvím pylu vyrobí protilátky.

Užívání: Množství včelího pylu nutné ke zmenšení alergických příznaků je u každého jedince různé. Obvykle se doporučuje začít asi měsíc před obdobím jara s užíváním několika granulek denně, pokud nedojde k žádné větší reakci tak se dávka se postupně zvyšuje až do množství asi dvou lžiček denně. Doplňky s včelím pylem se mají zapíjet větším množstvím čisté neperlivé vody.

Pyl sbírají včelky na prašnicích, což jsou samčí pohlavní žlázy rostlin, takže není divu, že obsahuje látky podobné mužským pohlavním hormonům. Toho lze tedy využít hlavně v léčbě prostaty u mužů. Ve vyšším věku totiž klesá hladina mužských hormonů, což se nelíbí prostatě, takže následkem toho začne tvrdnout a utiskovat močovou trubici. Někteří lidé mohou být na včelí pyl alergičtí, proto by se vždy mělo začínat s užíváním malých dávek, podle nichž se snadno zjistí případná alergická reakce. Jako například zarudnutí, sípavý kašel, dušnost, vyrážka, kopřivka, bolest hlavy. Pokud se některý z uvedených příznaků vyskytne, okamžitě je nutné přestat pyl nebo jiný včelí produkt užívat.

PROPOLIS
Unikátním včelím produktem je propolis. Propolis, nazývaný také včelí tmel, je lepivá masa sbíraná včelami na poupatech borovic. Včely jí používají na utěsňování skulin v úlech. Každému včelaři se jistě stalo, že objevil v úlu mumifikovanou myš, kterou včely ubodaly a zahalily propolisem, aby její rozkládající se tělo jim nemohlo uškodit. Propolis je silné antibiotikum, má imunostimulační, antivirové a hojivé účinky. Jeho nevýhodou je vysoká alergotropnost. Protože jsou popsány případy anafylaktického šoku po požití propolisové tinktury, je důležité před první aplikací provést alergologickou zkoušku. Dělá se tak, že si propolisovou tinkturu nakapeme na prst a v podpaží, kde je nejcitlivější pokožka, si jimi namalujeme kolečko veliké jako dvacetikoruna. Za hodinu pečlivě překontrolujeme. Alergici mívají toto místo zarudlé, svědící, někdy zapálené, opuchlé a bolící. U nealergiků je reakce zanedbatelná či žádná. Alergici nesmí propolis ani olíznout!

PROPOLISOVÁ TINKTURA
Hrudku propolisu o velikosti 2×2 centimetry zalijeme 1 dcl lihu či ovocné pálenky a necháme 14 dní na teplém místě louhovat. Potom dobře přecedíme, nalijeme do skleněné lahvičky a dobře uzavřeme. Skladujeme na tmavém místě, dobře schované před dětmi.

MATEŘÍ KAŠIČKA
Mateří kašička je  mléčně bílá hmota, která se tvoří ve slinných žlázách včelích dělnic a slouží jako zdroj potravy pro zárodky nových včelích matek. Mateří kašička je opravdový životabudič a je určena především ženám, poněvadž tento produkt obsahuje látky podobné ženským hormonům. Jejím podáváním se léčí hlavně ženské problémy. U mladších dívek pomáhá upravovat pozastavený menstruační cyklus a tišit s ní spojené bolesti. U starších žen pomáhá účinně snižovat klimakterické projevy. Její velkou předností je i fakt, že dovede výrazně zvýšit využití vápníku ze stravy a tím odvrací nebezpečí osteoporózy, aniž by bylo zapotřebí vápník doplňovat jinými preparáty pro jeho ukládání. V tradiční čínské medicíně je mateří kašička vysoce uznávána pro svou účinnost při rekonvalescenci po nejrůznějších onemocněních.

K včelím produktům patří i vosk. Ten se hojně používá v kosmetice na přípravu mastí. Jeho přídavek je dělá hutnější.