Usilovní sportovci a lidé závislí na heroinu nejsou příliš odlišní, tvrdí výzkumníci

cm muz horolezec

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Podle výzkumníků z The Tufts University – soukromé univerzity poblíž Bostonu – se pocity euforie, které lidé zažívají během náročného cvičení, vztahují k hormonům podobným těm, které se tvoří u lidí závislých na opiátech. Cvičení i opiáty vyvolávají produkci obdobných neurotransmiterů v mozku – obojí se podílí na pocitech rozkoše a vděčnosti.

I když to možná zní nezvykle, závislost na cvičení je něco, čím trpí milióny lidí. Jedná se o pokřivený způsob myšlení, nazývaný hypertělocvik (hypergymnasia) a má velmi často spojitost s anorexií. Pro lidi s touto poruchou neexistuje žádná věc, jako je úprava cvičebního režimu; nic takového, jako je odpočinek. Neustále potřebují mít „plně napnuté plachty“.

Přitom se jedná o přirozenou věc: odpočinek je stejně důležitý jako cvičení. Podobně jako tělo potřebuje pravidelné cvičení, stejně tak potřebuje i pravidelný odpočinek, aby se mohlo zregenerovat z napětí, která v něm přetrvávají po cvičení. Pokud neposkytneme tělu dostatek času k uzdravení a zotavení, svaly se poškodí, zvýší se riziko poranění a celková výkonnost poklesne. (Neuzvednete tak těžkou činku kvůli vyčerpaným svalům, vytrvalost poklesne kvůli únavě…).

Pokud vám cokoliv z výše uvedeného připadá povědomé s ohledem na vaše jednání nebo u někoho vašeho blízkého, je důležité si o tom promluvit s profesionálním poradcem. Hypertělocvik bývá často vyústěním množství faktorů, které působí na lidský život (patří sem např. samolibost, zvýšená stresová zátěž doma nebo v práci) a pohovor s profesionálem může velmi pomoci překonat takovou závislost na cvičení.

Pamatujte si tedy, že cvičení je důležité a napomáhá ke zlepšení kvality života, ale není tím nejzákladnějším pro život a naše všeobecné štěstí. To lze najít hlavně tak, že se naučíte přijímat své vnitřní já. Podrobnější výsledky biochemického výzkumu o tom, jak konkrétně dochází k poškozování zdraví v těle sportovce se dočtete v článku Volné radikály a antioxidanty u sportovní zátěže.