Tužebník jilmový (Filipendula ulmaria)

cm bylinky2

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Tužebník jilmový náleží do čeledi růžovitých (Rosaceae). Patří mezi dlouze používané drogy, už od dob antiky. Rodový název Filipendula je odvozen z latinského filum, tedy niť a pendulus znamená visící, druhový název ulmaria je z latinského ulmus, což znamená jilm. Drogu tvoří suchá nadzemní část rostliny s lodyhou dlouhou nejvýše 70 cm s listy okrouhle vejčitými 2x pilovitými nebo mělce laločnatými s terminálním lístkem 3 – 5 klaným.

Listy jsou na líci tmavší, na rubu chlupaté až tence plstnaté (F. ulmaria) nebo na rubu jen řídce chlupaté (F. quinqueloba). Drobné bílé květy tvoří řídký vrcholík. Dolní část lodyhy musí být se zelenými listy a nesmí být zdřevnatělá, na květních stopkách nesmí být patrno napadení plísní (bílý povlak). Droga je slabého zápachu po methylesteru kyseliny salicylové, hořce svíravé chuti. Tužebník roste na vlhkých místech jako jsou vlhké louky, vlhčí lesy, nivy řek. Vyskytuje se ve střední a v severní Evropě až po východní Asii.

K obsahovým látkám patří flavonové glykosidy (spiraeosid, rutin, hyperin), třísloviny, glykosidy fenolových kyselin, silice (salicylát, salicylaldehyd). Tužebníková nať se používá v lidovém léčitelství jako potopudný a močopudný – diuretický prostředek. Uplatňuje se i při onemocnění ledvin a močového měchýře, při poruchách látkové výměny, tradičně proti horečce, bolesti hlavy, zubů, kloubů. Zevně se používá na některé kožní vyrážky. Dalšími uváděnými účinky jsou antibakteriální a stahující, dále se používá při revmatismu, bronchitidě. Podporuje chuť k jídlu a snižuje kyselost žaludeční šťávy.

Dále je v lidovém léčitelství droga využívána při revmatických svalových a kloubních bolestech, a zvláště jako ochrana nebo při  peptických vředech, také při akutním zánětu močového měchýře, při ledvinových onemocněních a pálení žáhy. Droga bývá součástí čajových směsí (např. antirevmatických). Z nežádoucích účinků byla zjištěna schopnost vyvolat zúžení průdušek, proto není droga vhodná pro astmatiky. Vzhledem ke svíravé a výrazně hořké chuti pacienti někdy nálev odmítají.

Pro nedostatek informací se nedoporučuje používat doporučovat v těhotenství a době kojení. Pro obsah derivátů kyseliny salicylové není užívání drogy vhodné pro děti a vůbec pro osby , které nemohou užívat salicyláty. Jinak nežádoucí účinky při dodržení běžných terapeutických dávek nejsou známy. Při nadměrném dávkování se může vyskytnout žaludeční slabost a další žaludeční potíže. Oddenek se používal k barvení látek. V severských zemích se květy přidávaly jako aromatická látka do piva a vína.