Tuky jsou pro naše zdraví nezbytné

cm zena pijici dzus

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

I když se o tucích hovoří hlavně při obezitě, tyto látky jsou pro náš život nezbytné. Jenom s jejich pomocí může náš organismus přijímat a plně využívat vitamíny rozpustné pouze v tucích. Tuky rovněž obsahují esenciální mastné kyseliny, které regulují metabolismus tuků. Tyto látky mají dvojnásobek kalorií než sacharidy a bílkoviny. Proto se jich nemá za den přijímat více než osmdesát gramů, což odpovídá asi třiceti procentům celkové energetické spotřeby. Pravda je ovšem taková, že většina naší populace již během dne spotřebuje více než sto třicet gramů. Z tohoto důvodu rovněž téměř každý třetí člověk trpí obezitou.

Dbejme na jejich kvalitu:
Tuky se v naší výživě rozdělujeme podle jejich složek, mastných kyselin na nasycené (jsou živočišného původu), nenasycené a vícenásobně nenasycené (z rostlin). Pozor ale – k čistě rostlinným tukům nemusí bezpodmínečně patřit všemi doporučované margaríny, poněvadž i ty mohou částečně obsahovat hovězí lůj. Navíc při výrobě klasických margarínů probíhají chemické procesy. Proto je lépe upřednostňovat bio kvalitu.

Rostlinné oleje jsou směsi nenasycených mastných kyselin. Díky nízké molekulární hmotnosti a kulaté stavbě molekul chemických sloučenin lehce pronikají do kůže. Laicky vzato jejich složení je podobné kožním tukům, proto je můžeme označit jako tuky příbuzné, jsou tedy pokožkou velmi dobře snášeny. Nejlepší rostlinný olej se získává bez tepelného či chemického zpracování, takovým říkáme extra panenské. V tomto oleji je vždy hodně vitaminů A, E, D a mnoho dalších cenných látek, proto jsou vhodné jak k zevnímu, tak i k vnitřnímu používání.

V naší stravě bychom měli vždy upřednostňovat zdravé tuky, které obsahují nenasycené mastné kyseliny.

Zdravé tuky:
Ke zdravým tukům, kterých máme běžně ve stravě nedostatek, řadíme omega-3 a omega-9 mastné kyseliny. Omega tuky regulují veškeré biologické funkce, činnost srdce a cév, imunitní i nervový systém a činnost pohlavních orgánů. Bylo vědecky prokázáno, že omega-3 prokazatelně snižují riziko onemocnění srdce, arytmií a mozkových mrtvic. Dále snižují vysoký krevní tlak, riziko vzniku demence a depresí, mají protizánětlivé účinky a chrání před některými typy nádorů. Omega-9 mají zase prokazatelné antibakteriální a protiplísňové účinky, příznivě ovlivňují krevní tlak, cukrovku, nervový systém, chrání před osteoporózou, revmatoidní artritidou, srdečně-cévními chorobami a některými druhy rakoviny. Nedostatek těchto tuků se projevuje běžnými příznaky-artritida, chuť na sladké, lámavé nehty, zažívací problémy, neustálé pocity hladu, podráždění, únava, neustálý pocit hladu, vypadávání vlasů, suchá pokožka, zhoršená koncentrace. Při všech těchto potížích je velmi pravděpodobné, že máte nedostatek těchto účinných látek. Hlavními zdroji těchto zdravých tuků jsou mandle, lněné semeno, pupalka, brutnák, pšeničné klíčky, seznam, dýňové semeno, makadamie, kešu, olivy.

V plnohodnotné výživě hrají kvalitní rostlinné oleje významnou roli, protože obsahují cenné bílkoviny, esenciální mastné kyseliny, minerální látky, vitamíny, stopové prvky a balastní látky. Proto bychom je měli zařazovat do svého jídelníčku. Velmi důležité jsou pro zdravý vývoj dětí i dospívajících.