Tři pověry o hubnutí

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Chcete zhubnout? Pak ale pozor na nejrozšířenější pověry spojené s hubnutím! Mohou vám hubnutí značně zkomplikovat, a řada procesů, které by jinak proběhly normálně, se stane doslova hororem a noční můrou! Takže konkrétně…

1. Pověra – zásadně nejíst večer!
Někteří lidé mně s pocitem dobře vykonané práce hlásí, že poslední jídlo mají v 17.00 hod., a to je jen zelenina. Stále však zápasí s obezitou – a přitom se trápí dlouhou část dne hladem, protože usínají (s obtížemi a hladoví) např. až kolem půlnoci. Po neklidném spánku následuje ráno, kdy jsou schopni zkonzumovat půlku lednice. Je přece ráno! Kalorický příjem je dovolen! Jde však o zbytečné nepravidelnosti v příjmu potravy, který by měl být více méně rovnoměrně rozdělen během dne, aby se zabránilo velkým výkyvům v hladině krevního cukru, a tím i výkyvům při vyplavování hormonu inzulínu do krve. Proto je vhodné si večerní jídlo „načasovat“ v závislosti na tom, kdy chodíte spát. A klidně ještě 2 hodiny před spaním sníst něco méně kalorického, s nízkým glykemickým indexem: např. bílý jogurt s nízkým obsahem tuku a rýžový chlebíček. Těžší jídlo však nejpozději 3 hodiny před spaním.

2. Pověra – denně musíte vypít 2,5 až 3 litry tekutin!
Nelze takto určovat příjem tekutin, aniž je známo složení vašeho jídelníčku. Pochopitelně, pokud přijímáte hodně bílkovin (což je v období hubnutí vhodné), pak je nutno také dostatečně pít. Většinou ale žízeň ucítíte sami. Skutečný stav však bývá často takový, že hubnoucí žena či dívka konzumuje přes den hlavně jogurty, ovoce a zeleninu, a je nešťastná z toho, že s obtížemi tuto stravu dokáže „zalít“ třemi litry tekutin. Pochopitelně, že musí mít problém: vždyť jídelníček, který zvolila, již sám o sobě obsahuje značné procento vody a málo „solí“. Ošidná však může být v tomto ohledu káva – napomáhá odvodnění, a přitom potlačuje pocit žízně. Což je opačný a nežádoucí extrém. Nevypít za celý den nic kromě tří káviček v kanceláři – to je velká chyba, ať je váš  jídelníček jakýkoliv. Také je nutno mít na paměti, že dospělý člověk již nepociťuje žízeň tak přesně a spontánně jako dítě, u kterého ještě probíhá intenzívní růst a dělení buněk, a žízeň cítí velmi palčivě. Proto je pro dospělé osoby přece jen prospěšné pít vědomě více, než je pociťováno jako nutnost. Příjem tekutin má také navíc protistresový účinek.

3. Pověra – je nutno úplně vyloučit tuky!
Nelze úplně vyloučit tuky, a dokonce není ani vhodné klesnout s příjmem tuků pod 20% denního energetického příjmu. Důvod? Jídelníček musí být vyvážený. Vynecháte-li úplně některou složku výživy (bílkoviny, sacharidy nebo tuky), dožene vás chuť jinde. Je to začátek problémů s jojo efektem, a metabolických poruch. Kromě toho: některé vitamíny nejsou rozpustné ve vodě, ale v tucích, takže je v tucích musíte také přijímat (vitamín A, E, D). Co je pro vás při hubnutí nejdůležitější – to je složení přijímaných tuků. Je třeba vyhnout se tukům přepáleným, zvýšit příjem tuků rostlinných (universálně nejvhodnější se jeví olivový olej), vyhnout se trans-mastným kyselinám obsaženým v levných margarínech (viz článek Hubnutí a konzumace tuků), a doplnit jídelníček o důležité mastné kyseliny – např. kyselinu linolenovou (obsažena v potravních doplňcích. Možná se vám to zdá neuvěřitelné, ale se správně vyváženými tuky budete hubnout rychleji a snáze, než když je úplně vyloučíte.