Transmastné kyseliny

cm hamburger

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Bílkoviny, sacharidy a tuky, základní složky naší stravy, tvořící ucelený komplex, který souhrnně označujeme jako makronutrienty. První výše zmíněné dnes opomeneme, abychom se na zoubek podívali právě tolik diskutovaným tukům. Ty jsou nezbytným zdrojem energie, zcela nepostradatelným, a pokud zvolíme správně, pak i plnohodnotným. Jedná se o jednu z nejenergetičtějších živin, kdy v porovnání se sacharidem a bílkovinou, uvolní dvojnásobek energie. Vyskytují se v několika formách, kdy každá z nich se vyznačuje specifickými účinky na naše zdraví. Zkusme si blíže něco povědět k jejich rozdělení. Mastné kyseliny se od sebe liší délkou řetězce a především různým stupněm jeho nasycení. Tyto kyseliny dělíme do dvou skupin.

Tu první nadepišme přídavným jménem nasycené a skupinu druhou nenasycené. Těm jsme se již také věnovali mockrát, dnes je tedy necháme odpočívat. Ony první nasycené tuky všichni dobře známe, ve výživové pyramidě, kdy se postupuje od nejspodnější základny směrem nahoru, tedy od toho nejpodstatnějšího, až k tomu, co je třeba užívat s mírou. Zaplňují špičku pyramidy, cca tedy 5 %. Nasycené tuky, které tedy neplatí, Bůh ví, za jaké terno, skutečně omezme, nicméně, nelze je všechny házet do jednoho pytle. Některé typy nasycených tuků, například ty, které se nacházejí v kokosovém ořechu, platí za jeden z nejzdravějších tuků vůbec. Samozřejmě, i zde platí všeho s mírou, negativně totiž ovlivňují hladinu cholesterolu a tím navyšují riziko kardiovaskulárních chorob. Proto jejich konzumaci nepřehánějme, zároveň však není nutné, pokud tedy vybíráme obezřetně, na tyto tuky zanevřít docela. Viz kokosový olej.

Mezi potraviny obsahující nasycené tuky patří máslo, sádlo, uzeniny, tučné maso, mléčné výrobky, ale také dobroty, ve kterých bychom mnozí kolikrát tuk nehledali. Zde bych ráda zařadila právě nejrůznější dorty, pečivo, čokoládu, mnohdy i zdravě vyhlížející müsli tyčinky, které jsou ozdobeny polevou. U těch skutečně pozor, protože mnohé, na úkor ovesných vloček, obsahují nekvalitní sušené ovoce konzervované oxidem siřičitým, dále cukr a pufované kuličky, které se vyznačují vysokým glykemickým indexem a svým okyselujícím efektem nás obírají o vápník, hořčík a draslík. Není nad to se naučit pár rychlých dobrot, které si pak, dle potřeby a aktuální chuti, uchystáme sobě na míru z potravin, které známe, kterým věříme a které naše buňky skutečně vy živí.

Nasyceným tukům tedy rozumíme, nyní již rovněž víme, kde je hledat, jak se však liší od těch transmastných? Ty, které v současné době, dle platné legislativy, výrobci nemusejí uvádět na obalech výrobků? Tohle rozhodnutí v posledních dnech zvedlo vlnu pobouření, netřeba se však bát. Ráda vás naučím, jak mezi potravinami zvolit ty nejkvalitnější a oněm transmastným tukům se velmi snadno vyhnout, aby se jejich výskyt v našem jídelníčku rovnal nule.

Tyto transmastné kyseliny mohou vznikat zcela přirozeně, díky bakteriální přeměně nenasycených mastných kyselin v bachoru přežvýkavců, tedy krav a ovcí, kdy volně přecházejí do tuku a mléka. Další možný způsob vzniku pak odráží proces zahřívání olejů během jejich vystavování vysokým teplotám. K tomuto lze dojít i běžnou nevhodnou technologickou přípravou pokrmu v domácích podmínkách. Vždyť kolik z nás tu ještě stále smaží, večeři skládá z brambor, které narychlo osmahnul na pánvi, z kousku masa, které chystal podobně, jako tyto brambory. Smažený sýr, řízek, smažený květák či brokolice. Na to, prosím, zapomeňme. Takto uchystaný pokrm nás nejenom obírá o drahocennou energii, trávicí enzymy, ale také zcela zbytečně okyseluje, přetěžuje játra a okrádá naše tělo o vápník, hořčík a draslík. Proč? Pro onu chvilkovou slastnou chvíli, která mnohdy čítá pouhých sedm minut, během kterých do sebe doslova nahážeme kus znehodnoceného masa a brambor?

K třetímu způsobu výroby transmastných kyselin se již doma jen tak snadno nedostaneme, jedná se totiž o tzv. metodu hydrogenace, během které olej ztužujeme. Touto metodou přicházejí na svět pomazánkové tuky, případně tuky pro kuchyňskou úpravu pokrmů. Fígl spočívá v tom, že převedením kapalného skupenství na skupenství tuhé, výrobce zvyšuje stabilitu tuku. Ten se pak lépe roztírá, zůstává tuhý i při pokojové teplotě a ona müsli tyčinka, o které jsem psala výše, zůstává líbivá a chutně vyhlížející. Jen si totiž představme, jak by nám asi chutnala, kdyby se koupala v tuku, který právě onou hydrogenací získal kompaktní formu. Nicméně, musíme platit za tuto směšnou hrstku zdánlivých benefitů svým zdravím?

Pokud si tedy již čas od času máme chuť dopřát smažený pokrm, vybírejme mezi oleji, které se vyznačují vyšším bodem zakouření, to znamená, že se snadno nepřepalují, po delší dobu jsou stabilní. Tato vlastnost lze přičíst avokádovému, případně již výše zmíněnému kokosovému oleji. Takovýto oběd pak vyvažme miskou čerstvé zeleniny a v průběhu dne si dopřejme pokrmy lehkého rázu, večer pak navyšme příjem vápníku stravou, protože tyto smažené potraviny nás, mimo jiné, připravují právě o tento cenný minerál. Dětem smažené jídlo podávejme jen skutečně výjimečně, není v něm nic, co by dětský organismus zužitkoval a použil.

Ztužený tuk vznikal se zcela čistým úmyslem, neboť se mělo jednat o zdravější alternativu másla, které, jak mnozí víme, obsahuje cholesterol. Naproti tomu, tuky rostlinné jsou cholesterolu prosty, nicméně, aby si s jejich emulgací tělo poradilo, potřebuje vyprodukovat svůj vlastní cholesterol, který je nedílnou součástí žluči, jež má právě onu emulgaci tuku na starost. Tady vidíme, že i když upustíme od konzumace živočišných výrobků a svůj jídelníček postavíme pouze na tucích rostlinných, naše tělo přesto cholesterol vyrobí. A upřímně, obsah transmastných kyselin vzniklý procesem hydrogence je ve výsledku horší, než ona troška cholesterolu kvalitního másla.

Negativní účinky transmastných kyselin:

  • zvyšují hladinu LDL cholesterolu a přispívají tak ke vzniku aterosklerózy, kardiovaskulárních chorob, obezity, diabetu 2. typu atd.,
  • navyšují množství triglyceridů, kapének volného tuku, v krvi,
  • připravují nás o antioxidanty,
  • napomáhají rakovinnému bujení,
  • přispívají k celkovému úpadku organismu.

Na co si tedy dávat pozor, jak se transmastným kyselinám vyhnout?

V prvé řadě si odepřeme vše, co obsahuje jakoukoli tukovou polevu. Za prvé, ve většině z nich zkonzumujeme obrovskou spoustu barviva, viz polévané koblížky Homera Simpsona, z müsli tyčinek vybírejme ty, které jsou pouze z ořechů, vloček, sušeného ovoce a medu. Vyhýbejme se trvanlivému pečivu, sušenkám, keksům, nanukům či zmrzlinám. Nic z toho naše tělo nepotřebuje, a pokud nám již tady chybí ona sladká chuť, věnujme si čas a upečme zdravější variantu bábovky, bublaniny, buchty, koláčů. I tady lze přeci klasickou pšeničnou mouku nahradit moukou špaldovou, pohankovou, množství mnohdy nesmyslně přidaného cukru nahradit melasou, medem, případně rozmixovaným banánem, který pečeným sladkostem dodá přirozeně nasládlou chuť.

Dále, vyhýbejme se velmi levným čokoládám, namísto toho si dopřejme čokoládu hořkou, s vysokým obsahem kakaa. Čokoládová vajíčka, velikonoční zajíčky či jiné dětské pamlsky, většinou nastavovány  nekvalitním tukem, vyměňme za zdravější formu sladkostí, pokud je již dětem potřebujeme dopřát. Ona cena se může zdát vyšší, nicméně, jakou hodnotu má naše zdraví? Věřím, že nevyčíslitelnou.

Pozor také na sušené náhražky mléka, ať už sojové či ovesné. Opět se jedná o prázdné bezvýznamné potraviny, které lze velmi hezky nahradit doma uchystaným mlékem makovým, mandlovým, kokosovým či konopným. Kupovaná forma totiž opět může zahrnovat ztužený rostlinný tuk.

Margaríny… Naše babičky nad nimi doslova ohrnují nos. Za války se jimi přejedly a nyní, pokud mohou zvolit mezi margarínem a máslem, s vděčností jim vlastní sáhnou po másle. Opomeňme i tolik vyzdvihované výrobky, jako je Flora… Namísto toho svůj cholesterol snižme mnohem efektivnějším způsobem, jako je pohyb, konzumace omega 3 a 6 NMK, zvyšme podíl vlákniny, vitamínu C, eliminujme stres. Z olejů vybírejme panenské, které používejme ve studené kuchyni. Dobrou volbou může být olej olivový, lněný, konopný či avokádový. Vycházíme-li z makrobiotického učení, kdy respektujeme potraviny naší země, zde bude pak skutečně dobrou volbou právě olej lněný.

Vyhýbejme se průmyslově zpracovaným, konzervovaným a vakuovaným produktům. Upusťme od potravin instantních, opět jsou to malí zlodějíčci, kteří v těle tropí pěknou paseku. Majonézu nahraďme jogurtem, opravdu si tady snažme dát to nejlepší. Čtěme a pečlivě vybírejme to, co do svého života přijmeme, vždyť nás to tu skutečně mnohdy stojí tolik cenné energie, kterou směňujeme za peníze. A pak? Pak tyto kolikrát těžce vydělané peníze ledabyle vyměníme za podřadné zboží, které, namísto toho, aby nám energii navrátilo zpět, ještě více bere. Každý jsme zodpovědný sám za sebe, mysleme na to… Protože ve výsledku jsme skutečně tím, co jíme…