Test IPSS – jak je na tom Vaše prostata

cm prostata1

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Máte potíže s častým močením, obtěžuje vás noční vstávání a pocit nedokonalého vymočení či bolest? Spočítejte si testem IPSS, jak je na tom Vaše prostata a zda je nutné navštívit lékaře. Ulevte prostatě a zharmonizujte svůj hormonální systém přípravky KLAS. Problematice prostaty a prostatických potíží jsme se v KLASu doposud nevěnovali. Nyní toto ožehavé téma nakousneme. Myslím, že je pro každého muže velmi aktuální. Další řádky nejsou samozřejmě určeny jen pro muže, ale i pro ženy. Protože jsou to právě naše partnerky, které si často všímají varovných příznaků daleko dříve než my muži.

Co je to prostata?
Prostata, neboli předstojná žláza, se vyvíjí již během prenatálního života. V období puberty mladého muže dochází k řadě hormonálních změn,  prostata díky tomu začíná růst do velikosti přibližně kaštanu a váží okolo 20g. Prostata je tvořena drobnými žlázkami, které produkují prostatický sekret. Při ejakulaci semene aktivuje spermie prostatou procházející, dodává jim energii, zkapalňuje sperma a má dokonce antibakteriální účinky. Bez prostaty by se spermie neaktivovaly a ztratily by svou funkci, tedy pohybovat se směrem k vajíčku. Prostata se dělí na několik částí. Je uložena těsně pod močovým měchýřem a obepíná močovou trubici.

Jaké jsou příznaky onemocnění prostaty?
Příznaky onemocnění prostaty vycházejí zejména z útlaku močové trubice a neustálého dráždění močového měchýře. Prvním varovným signálem je častější nucení na močení a to zejména v noci. Močový paprsek je často přerušován a dochází k jeho ochabování. To s sebou pak nese stavy vyčerpanosti a únavy, zejména tehdy,  pokud již tento stav trvá delší dobu. Častější nucení na močení nemusí být jen otázkou nočního klidu, ale objevuje se i přes den, kdy zase narušuje denní stereotypy. Nemocný musí často čekat než akt močení začne a má potíže i s jeho ukončením (ukapávání moče).  Dochází tak k sociálním problémům a také ke špatné psychické náladě. Často mohou být přítomny bolesti. Později, jak prostata roste, se přidávají další problémy a to z důvodu sílícího útlaku močové trubice. Nemocný pozoruje nutkavé pocity na močení a obtížné a nedokonalé vyprázdnění močového měchýře. Tento stav může být komplikován častými záněty močových cest, protože reziduální moč v měchýři zvyšuje riziko infekce. Pokud se dále onemocnění zhoršuje, může muž pociťovat zadržování moče, nevymočení se a bolesti.  Onemocnění prostaty pak může končit ledvinovým selháním či těžkou poruchou ledvin. Je nutností, aby nemocný vždy včas navštívil lékaře!

Ke zjištění, jak na tom jsme se zdravím prostaty, doporučuji jednoduchý diagnostický dotazník, který v mnohém napoví.

K nejčastějším onemocněním prostaty patří benigní hyperplazie prostaty – BHP, jejichž příznaky jsme si nyní v podstatě vysvětlili. K dalším pak patří karcinom prostaty a různé druhy zánětlivých onemocnění.

Proč onemocníme?
Nelze s určitostí vystopovat příčinu nemoci. Nicméně nezdravý životní styl, dědičnost, stresy se podílejí na vzniku nemoci. Se stále se zvyšujícím věkem muže, také prostata prochází řadou hormonálních změn, takže se nabízí i hormonální příčina obtíží.

Jak lze prostatu léčit?
Upravíme jídelníček a vyloučíme z něho sůl a silně kořeněná jídla. Zařadíme do stravy větší množství vlákniny a dostatek zeleniny a ovoce. Taktéž vyloučíme alkohol a černou kávu. Pitný režim nikterak neomezujeme, snad jen omezíme chladnější nápoje. Nepijte velké množství najednou, tekutiny spíše rozložte do celého dne. Nikotin také není tím pravým, čemu bychom měli dávat přednost. Velmi vhodná je při prostatických problémech chůze a to pravidelná každý den do 5 kilometrů a plavání. Naopak nevhodná je častá jízda na kole s úzkým sedákem.

Dále se indikuje medikamentózní a operační léčba, o které rozhoduje lékař. Dnes se již běžně doporučují přírodní přípravky, které mají nezastupitelnou funkci.

ČESNEK A PETRŽEL
Působí protizánětlivě v oblasti močových cest, což je přínosné zvláště tam pokud se objevuje infekce. Dávkování volíme 2 až 3x denně jednu tabletu před jídlem.

MULTIVITAMINY S MINERÁLY, ENZYMY A BETA KAROTENEM
Neměly by nikdy chybět v terapeutickém plánu nemocného muže. Kvalitní a jsou zdrojem plnohodnotných a lehce vstřebatelných vitamínů, minerálních látek a enzymů. Navíc zinek, hořčík, selen, vápník, vitamín E jsou velmi důležitými složkami. Dávkování doporučuji 2 až 3x denně jednu tabletu před jídlem.

BROMELAIN + PAPAIN
Využijeme jej zejména v pooperační péči, díky svému blahodárnému účinku na podporu regenerace tkání. Dávkování doporučuji 2 až 3 x denně jednu tabletu 45 min. před jídlem.

ACIDOPHILUS
Nasazujeme tehdy, pokud užíváme antibiotika např. po operaci. Dávkování doporučuji 2 až 3x denně jednu kapsli nalačno.

KLÍČKOVÝ OLEJ S VITAMINY A,C,E
Používáme pokud jsme unavení a psychicky skleslí. Dávkování doporučuji 3x denně jednu kapsli před jídlem.