Superpotraviny – Superpotraviny ve všedním dni

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Je velmi snadné zabudovat super-potraviny do kulinářského všedního dne. Můžete tyto balíčky plné živin denně pojídat. Podle druhu super-potraviny stačí často už malé množství: Protože řasa chlorela silně detoxikuje a maca ovlivňuje hormonální rovnováhu, neměli byste například sníst víc než jednu až dvě čajové lžičky denně. Zelí, borůvky nebo quinou naopak můžete sníst i ve velkém množství.

Pesto, zálivky, dipy a smoothie

Mnohé super-potraviny se dají dobře kombinovat, například v müsli nebo ve smoothie: super-potraviny dodají směsi ze zeleniny a ovoce nejen zvláštní chuť, ale i extra porci zdravotní energie. I pesta, salátové zálivky a dipy můžete zjemnit super-potravinami. Prostě to jednou vyzkoušejte. Nechte se inspirovat návrhy receptů. A příležitostně super-potraviny střídejte, aby tělo mohlo profitovat z jejich různých pozitivních účinků. Já osobně mám hrst oblíbených super-potravin, které používám pravidelně. Navíc neustále přibírám další – většinou ve fázích po několika týdnech. Protože u některých to chvíli trvá, než organismus reaguje na jejich vitální látky.

Vědomě vybírat

Všechny potraviny jsou nejlepší čerstvé a nezpracované. Tak je to i u super-potravin. Proto volím čerstvé borůvky, když je u nás právě jejich sezona, místo prášku z bobulí acai. Pokud chcete použít bobule acai, dbejte na čerstvé zpracování, raději použijte zmražené ovocné pyré. Místo průmyslově vyrobené müsli tyčinky s bobulemi goji sáhnu raději po kousku dobré bio čokolády. Pro müsli tyčinku jsou bobule většinou uvařené a zpracované se spoustou cukru, pročež jsou méně účinné. Mimochodem bio: především u exotických super-potravin je důležité při nákupu dbát na bio kvalitu. Podmínky v zemích původu nejsou často dost přehledné, tak byly například v bobulích goji při tradičním pěstování vždy nalezeny zbytky pesticidů.

Superfoods to go

Doma jste s müsli a smoothies, která si připravíte sami se super-potravinami, už zpola na bezpečné straně. Ale jak to vypadá, když někam cestujete? Možná se nedá strava ze super-potravin na cestách zcela prosadit, ale pár triků ke zhodnocení stravy už existuje:

  • Můžete cestou chroupat některá semena, ořechy a bobule. Namíchejte si vlastní studentskou super-stravu. Vhodné jsou vlašské ořechy, sušené goji bobule a physalis, kakaová drť a strouhaný kokos.
  • Výtečné na cestu jsou taky syrové krekry. Ty se dají koupit v biopotravinách nebo online, nebo si je připravíte sami – nejraději do zásoby. Vyzkoušejte například jednou krekry s lněnými semínky nebo chipsy ze zelí se v malém sáčku nebo plastikové krabičce hodí do kabelky.
  • Objednávejte si v restauraci především jídla s hodně zelenými přílohami, a když je to možné, i v syrovém stavu. Salát má na jídelním lístku každá restaurace.
  • Vezměte si pro první den cesty nebo do kanceláře s sebou zelené smoothie, tak dostanete koncentrovanou porci chlorofylu. Smoothie se dá doma dobře připravit a vzít s sebou v malé skleněné lahvičce se šroubovacím uzávěrem. Celý den vydrží i bez chlazení.
  • Opatřete si několik dobře uzavíratelných nádobek, v nichž můžete bezpečně přepravovat doma připravená jídla. K tomu se hodí i mnoho receptů z této knížky.

A kromě toho: Prostě zůstat v klidu. Pár dní už tělo zocelené super-potravinami vydrží několik horších jídel.

Ukázka z knihy Superpotraviny.