Středomořská dieta – striktní jídelníček nebo jednoduchost a zdravý životní styl?

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Středomořský způsob života miluji, odráží slunce a vše, co pod ním uzrálo. Půda, jež je nasycena jódem, lidé, jejichž duše patří právě a jen na toto místo. Díky slunci a vitamínu D jsou tak nějak štastnější, velkou roli tu však hraje také strava, strava, jež má na naše zdraví blahodárný vliv. V oblasti středomoří je všeobecně známý. Středomořská dieta redukuje výskyt kardiovaskulárních chorob, zvýšené hladiny LDL cholesterolu, diabetu 2. typu i obezity. Průměrná délka života je oproti zdejším oblastem vyšší i o několik let k dobru. Dlouhověkost v plné síle je jistě darem z nebes, neboť čím déle kráčíme, tím jsme bohatší o zkušenosti, životní lekce, životní pravdy a pokud nás nic nebolí, netrápí nás neduhy, které by zas a znova ukovávaly do židle, co může být víc?

Na čem tedy staví středomořská dieta?

Odpověď je zcela jednoduchá, neboť se jedná o několik základních principů, které jsou spíše výčtem základních potravinových skupin, než uceleným středomořským jídelníčkem, jež by nám diktoval, kdy si co naložit na talíř, abychom měly středomořskou stravu.

7 základních principů středomořského jídelníčku

Co by v rámci středomořské diety rozhodně nemělo chybět?

Čerstvá zelenina a ovoce

Zde nic více netřeba. Vzpomeňte si, když jdete u moře na večerní tržiště. Všude čerstvé prosluněné ovoce plné vůní a barev. Přenesme část z naší představy na talíř. Vše, co sem zapadá, je při správném skladování a zacházení s potravinou naplněno enzymy, vlákninou, minerály, vitamíny, antioxidanty, barvivy a velmi čistou vodou. Čerstvá zelenina a ovoce by se měly stát nedílnou součástí každodenního jídelníčku. Své ráno můžeme s chutí nastartovat čerstvou mrkvovou šťávou s troškou zázvoru, kousek ovoce můžeme přidat také k snídani, vyplnit jím dopolední svačinku. K obědu pak patří miska zeleninového salátu a stejně tak i k večeři. Tohle sama osobně pokládám za základ. Ruku na srdce, kolik ovoce a zeleniny ve svém čerstvém stavu, kompoty teď v potaz neberu, za den sníme?

ovoce antioxdanty stredomorska strava

Celozrnné pečivo

Ukrývající hezké množství vlákniny a podaří-li se, také semínek či oříšků, které pekař do těsta přimísil. Kupujme skutečně to nejkvalitnější, pamatujme, že bílé rohlíky nic neřeší. V současné době se jedná o směs až třiceti různých látek (zcela zbytečných) – takových, které nepřirozeně prodlužují trvanlivost zboží. Usmívám se, protože když doma peču vlastní chléb, postačí celozrnná mouka, kvásek, troška kvalitní soli, oleje, semínka, majoránka, česnek, voda. To tedy máme 7 různých ingrediencí, kvásek nyní nepočítám, neb je to opět mouka a voda. A tak si představme, že tu někdo vymyslel ještě 23 dalších, zcela zbytečných přísad, které pak narušují naše trávení a zažívání.

Drůbež a ryby

Minimálně ryby jsou často trnem v patě českého národa. Ano, žije zde také spousta vegánů, kteří však většinou baží po informacích a již tedy vědí, jak tělu dodat tolik potřebné omega 3 a 6 NMK i jinak než z rybího masa, které je jejich nejlepším zdrojem. My ostatní bychom je však měli do svého jídelníčku zahrnout nejlépe 3x týdně a nahradit jimi oblíbené vepřové. Tělu tak dodáme čistý zdroj bílkovin, protizánětlivých kyselin, pokud baštíme ryby mořské, tak také jodu. Pozor však, žádné smažení, volme přijatelný technologický postup, kdy například tresku proložíme citronem, plátky rajčat, cibulkou, zakapeme suchým bílým vínem, posypeme bylinkami a na místo smažení zapékáme.

ryba omega 3 stredomorsky jidelnicek

Olivový olej

V Česku věnujeme olejům stále pramalou pozornost. Naším nejprodávanějším olejem je olej slunečnicový, nicméně, ten je charakteristický nevyváženým poměrem omega 3 a 6 NMK. Navíc, díky nízkému bodu zakouření se rychle přepaluje a během smažení rychle mění strukturu za vzniku karcinogenních látek. Olivový olej je na tom sice s těmito kyselinami podobně, nicméně, obsahuje jednu velmi důležitou složku, kterou je právě kyselina olejová, pozitivně ovlivňující metabolismus krevního tuku a cholesterolu. Pokud byste hledali i jiné oleje, ráda ještě doporučím olej lněný.

TIP Celostní medicíny: Už jste vyzkoušeli jedinečný avokádový olej s vysokým kouřovým bodem, který je vhodný na studené pokrmy i smažení? Je skvělou alternativou k jiným olejům, 100% avokáda, za studena lisovaný.

Ořechy, luštěniny, semínka

patří k významným složkám této diety, neboť jsou dalším ze zdrojů kvalitního tuku. Pořád zde mluvíme o oříšcích ve svém přirozeném stavu, ty, které jsou solené, pražené, namáčené v čokoládě, ty si dejme skutečně jen výjimečně. A z onoho mlsání si vytvořme posvátný obřad.

Červené víno

obsahující resveratrol, speciální látku a přírodní antioxidant, který vyrábějí některé rostliny, např. červené víno, aby se ubránily škůdcům a plísním. V praxi to vypadá tak, že po napadení resveratrol zpomaluje proces stárnutí buněk tak, aby plody nedozrály dříve, než se rostlina škůdců nadobro zbaví. Dlouholetými výzkumy bylo prokázáno, že resveratrol pozitivně ovlivňuje činnost genů spojených s procesem stárnutí, jedná se o tzv. geny dlouhověkosti. Bez obav si tedy dopřejme sklenku červeného vína. Ale u té zůstaňme.

vino resveratrol antioxidant

Bylinky a koření

Bazalka, majoránka, kmín, koriandr, kardamom, to vše popohání metabolismus k vyššímu výkonu, usnadňuje trávení a mimo to, nabízí celou spoustu antioxidantů, vychytávajíc volné radikály a chránící nás tak před vznikem rakoviny. Nebojme se tedy experimentovat. Pro mne je koření jako pro krejčího nit.

TIP Celostní medicíny: Zajímají vás vědecké podklady tohoto stravovacího způsobu? Přikládáme jednu odbornou přehledovou studii Definice středomořské stravy, která shrnuje jednotlivé potraviny a uvádí, jak často a kdy je zařazovat do jídelníčku.

Výše zmíněné principy však nezneužívejme. Pamatujme, že všeho s mírou a láskou, jež je jedním ze základních pilířů šťastného života. Snažme se hýbat, cvičit a smát se, emoce, jenž nám energii berou, vypusťme. Teprve tehdy má veškeré naše konání smysl. A onu radost pak přesouvejme dál, tak, aby se stala nedílnou součástí našeho života, jež s námi zůstane na věky věků…

Osobně termín dieta příliš neuznávám, neboť je svazující. Klade jistá omezení a tam, kde jsou limity, se necítíme dobře. Všichni v životě potřebujeme svobodu, vpusťme si ji také do stravy a učiňme si z každého, zcela běžného rituálu dne, velkou událost. Přijměme pokrm jako svátost, která následně vyživuje buňky, dovoluje uhánět, zpívat, tančit, pracovat, být. A naše bytí je pak odrazem stravy, lásky, klidné mysli, čisté vody a víru tlukoucího srdce, pokud se zde naučíme běžet s větrem o závod.

TIP Celostní medicíny: Středomořský způsob stravování má vědecky podložené benefity v léčbě cukrovky 2. typu!