Sportovní ortézy a bandáže pro prevenci nebo jako řešení poúrazových stavů

cm mueller orteza na koleno

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Sport je důležitým prvkem zdravého životního stylu. Napomáhá při boji s nadváhou jak u dětí, tak i u dospělých. Dále zlepšuje psychiku člověka, kdy se zvýšením tělesné námahy vyplaví do těla více hormonu endorfinu, což je tzv. hormon štěstí. Kromě kladné stránky, má sport bohužel také svá negativa, ke kterým patří úrazy, poranění, zlomeniny atd.. Všichni jistě známe spojení „Sportem ku zdraví“ nebo platí spíše „Sportem k trvalé invaliditě“?

Rozhodně i sportovat by se mělo s rozumem. Jak třeba předejít zranění z přetrénování nebo z únavy? Pokud už nějaký úraz nastal, jak nejlépe a co nejefektivněji podpořit léčbu poúrazového stavu, aby se člověk mohl vrátit co nejdříve zpátky do hry či tréninku? Na tyto dvě otázky, a spousty jím podobných, se dnes dá odpovědět slovem ortéza. V dnešní době již seženete kvalitní sportovní ortézy z inovovaných materiálů, v moderním provedení a za rozumnou cenu. Sportovní medicína zabývající se výrobou ortéz je dnes tak daleko, že nabízí nepřeberné množství různých druhů ortéz, které mohou sloužit jak pro prevenci, tak i pro co nejlepší léčbu poranění. Jaký pohled na sportovní ortézy mají v dnešní době odborníci, nám odpovídala fyzioterapeutka Mgr. Jitka Kobrová ze soukromé rehabilitace Rehasport.

Správný výběr ortézy

Výběr té správné ortézy je nejdůležitější částí, když si pořizujete sportovní ortézu a je jedno, jestli je to jen jako prevence poranění nebo už při poúrazovém stavu. Při špatném výběru nemusí ortéza plnit svou funkci dostatečně a může dojít i k zhoršení stavu. Dalším důležitým prvkem před výběrem samotné ortézy je, uvědomit si, že je rozdíl mezi sportovní a léčebnou ortézou. Léčebné ortézy může předepisovat pouze odborný lékař a slouží k vyléčení daného problému. Pokud takovouto ortézu lékař předepíše, tak ji může celkově nebo částečně proplatit pojišťovna. Zatím co sportovní ortézy si může zakoupit každý sám dle svého uvážení a tento typ ortéz slouží jako podpora pro vykonávání sportovní aktivity. Jak říká fyzioterapeutka Jitka Kobrová: „Sportovní ortézy mají sloužit k bezpečnému sportování, nesmí však docházet k jejich nadměrnému používání, protože by tak hrozilo větší oslabování svalů kolem kloubu a tím by mohlo dojít k zvýšení jeho instability.“. Celkově se však účinky a vlastnosti obou ortéz navzájem překrývají. Výběr správné ortézy závisí na třech hlavních bodech.

  • Určit důležitost a typ poranění

Hned tento první bod je při výběru sportovní ortézy nejdůležitější. Pokud se diagnóza určí špatně může dojít ke koupi nevhodné ortézy, což může vést třeba i k zhoršení nebo stagnaci daného problému (viz. odstavec výše). Jak by se měl člověk zachovat při určení své diagnózy, odpovídala Mgr. Jitka Kobrová: „Nejlepší je, se vždy o svých problémech a bolestech poradit s odborníkem, ať se jedná o lékaře, fyzioterapeuta nebo kohokoliv jiného z lékařského oboru, který Vám pomůže a poradí, jaký typ ortézy si pořídit přímo k Vašemu typu zranění.“. Rozdíl už přichází i mezi dlouhodobými obtížemi (např. tenisový loket) a akutními problémy (vymknutý kotník), kdy na každý typ bolesti patří jiná ortéza. Některé ortézy totiž jen ulehčují od bolesti, jiné pomáhají se zotavováním se po úraze a další slouží pro prevenci při návratu do hry v prvních týdnech po poranění.

  • Určit stupeň stabilizace, ochrany a komfortu

Všechny tyto vlastnosti najdeme u každé ortézy, pouze však v jiné míře a poměru. Tyto složky jsou velice důležité proto, aby ortéza správně seděla a maximálně plnila svůj účel. Ani jeden z těchto tří faktorů by se neměl zanedbávat. Po určení diagnózy zranění je dalším takovým důležitým bodem úroveň ochrany a s tím spojená stabilizace, které jdou společně ruku v ruce. Ochrana (stabilita) má 4 stupně.

1. základní stupeň

Základní stupeň ochrany je ten nejnižší. V této oblasti se pohybují jednoduché návleky, které jsou vyrobeny z lehkého textilního úpletu nebo neoprenu a mají kloubu zajistit základní nebo minimální kompresi, proto aby se vytvořilo a déle udrželo terapeutické teplo, které zlepšuje hojení zranění. Tyto návleky tak slouží spíše jako prevence (např. pokud se očekává větší zátěž, než na kterou jste zvyklí). Jejich úkolem není kloub zafixovat a zpevnit, tudíž se od nich nemohou očekávat žádné převratné zázraky při léčbě. U těchto návleků si musíme dát pozor aby nedocházelo k jejich nadužívání (viz. komentář Mgr. Jitky Kobrové výše), protože jsou tak lehké, že je člověk může nosit v klidu celý den, aniž by mu omezovaly pohyb nebo nějak překážely.

2. střední stupeň

Ortézy s tímto stupněm ochrany a stabilizace nabízejí tělu pevnou nebo nastavitelnou kompresi, čímž vzniká a déle se udrží terapeutické teplo, které pomáhá zlepšovat prokrvení a tím dochází k lepšímu hojení poranění. Nastavitelnou kompresi můžeme najít u zavinovacích ortéz nebo bandáží. Tyto ortézy dokáží vyřešit lehčí zdravotní problémy.

3. vyšší stupeň

Ve 3. stupni ochrany se nacházejí ortézy, které dokáží naplno ulevit od bolesti. Je to dáno tím, že kloubu poskytují skvělou podporu či vyztužení, protože mají flexibilní ocelové pružiny nebo vyztužená pouzdra, případně systém kompresních pásků, a tak zmírňují bolest. I když jsou ortézy vybaveny těmito podporami, neomezují pohyb (popřípadě jen minimálně). Jelikož napomáhají při pohybu jen částečně, nedochází k atrofii svalů. Terapeutické tělesné teplo, které se pod ortézou tvoří, zlepšuje krevní oběh a napomáhá k rychlejšímu hojení zranění.

4. maximální stupeň

Ortézy zajišťující maximální ochranu nabízejí kloubu perfektní stabilitu. Kloub v ortéze drží Váš kloub natolik pevně, že nedochází k žádné instabilitě. Ortézy s maximálním stupněm ochrany obsahují kloubové závěsy, flexibilní ocelové pružiny, systém kompresních pásků, vyztužená plastová pouzdra nebo kombinaci více prvků najednou. Díky tomu je kloub dokonale chráněn. V tomto případě však ortézy už plně suplují pohyb, proto nejsou vhodné na celodenní nošení. Proto bychom je měli nosit jen při aktivitách, při kterých nám hrozí akutní úraz. Předejdeme tak atrofii svalů v okolí kloubu.

O komfortu ortézy rozhodují hlavně použité materiály a její technologické provedení. Každý detail, může zvýšit komfort klidně i o dvě třídy. Mohou to být různá polstrování, obruby okrajů, typy švů, ergonomicky tvarované klouby, ocelové pružiny a mnohé další. Samozřejmě i zde platí, že čím více detailů, vychytá-vek, vy-měkčení, tím vyšší cena. A však při výběru ortézy není dobré na komfortu šetřit, protože při každém pohybu následně poznáte, jak skvělé je vlastnit opravdu pohodlnou ortézu, která nikde netlačí, neškrtí, nesklouzává a nevytahuje se, což Vám umožní ji pohodlně nosit klidně celý den. Pro ukázku si představíme míru komfortu v podobě nejčastěji používaného materiálu pro výrobu ortéz, a to neoprenu. Neopren dlouho udrží teplo, má dobré izolační vlastnosti, je tvárný, nedá se trvale zmačkat ani ohnout a je ideální do špatného počasí. K jeho negativním vlastnostem patří to, že hodně saje pot, čímž těžkne a stává se tak nepohodlným. Navíc může u citlivých jedinců způsobovat alergickou reakci. To se novými inovativními materiály nemůže stát. Tyto tkaniny jsou už většinou prodyšné, jako například HydraCinn™, který neobsahuje latex, má vysoký tepelný management, a tím zaručuje vysokou míru komfortu. Ortézy z této inovativní textilie jsou antibakteriální, drží svůj tvar a jsou prodyšné a měkké.

  • Konečným bodem při výběru ortézy je cena

Zde výjimečně neplatí, že čím více peněz do ortézy investujeme, tím lépe. Nejdražší ortéza totiž nemusí být tou nejvhodnější pro náš konkrétní problém. Důležité je koupit si ortézu se stupněm ochrany odpovídajícímu naší diagnóze. V dané skupině ortéz potom většinou vyšší cena znamená lepší zpracování.

Sportovní ortézy a bandáže Mueller naleznete v naší nabídce.

Jak výbrat správnou velikost ortézy se dočtete v článku Sportovní ortézy a bandáže Mueller Sports Medicine.