Sója a sójové produkty jako mimořádně vhodné potraviny pro lidskou výživu

cm soja

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Sójové boby a z nich produkované potraviny jsou považovány za příznivé pro zdraví. Jsou živinově mimořádně hodnotné – obsah živin v sójových bobech je až 34 % bílkovin, což je 2x více než v mase, 18 % tuku je bohatým zdrojem energie a s ohledem na příznivé složení je považováno za mimořádně zdravotně prospěšné. Dále je přítomno asi 25 % cukrů, z nichž je škrobu a cukrů 20 % a asi 5 % vlákniny.

Sója obsahuje nejenom kvalitní živiny (je považována za plnohodnotnou náhradu živočišných bílkovin), ale také řadu zdravotně příznivě působících látek jakými jsou především steroly (fytoestrogeny), snižující nepříjemné vedlejší projevy přechodu a stárnutí a současně působící jako prevence rakoviny a osteoporózy. Příznivě působí vysoký obsah směsi přirozených tokoferolů a tokotrienolů (přírodní a jedině účinné formy vitaminu E).

Sója a výživa podle krevních skupin


Sójové boby jsou pro krevní skupinu:

0.…….. neutrální
A…….. prospěšné (červená sója)
B………prospěšné (červená sója)
AB……neutrální až prospěšné

Ať už akceptujeme princip výživy podle krevních skupin nebo ne jedno je jisté – výše uvedené hodnocení vhodnosti použití sójových produktů pro krevních skupiny dokazuje, že jsou vhodné v podstatě pro kohokoliv. Sója je tím vlastně v hodnocení ostatních bezkonkurenční.

Sója obsahuje některé látky, které za jistých okolností mohou být problematické?
Nebojte se negativních vyjádření některých odborníků ve smyslu problémů, spojených s konzumací sóji jako zdroje látek, které mohou působit poruchy trávení či jiné problémy a kterým se říká odborně „antinutriční faktory“. Mezi nimi je to především kyselina fytová, omezující vstřebávání železa. Sója však není jediným zdrojem takových látek! Kromě toho sójové boby obsahují poměrně značné množství železa, takže v konečném důsledku je vstřebání dostatečné k tomu, aby bylo zajištěno postačující množství. A navíc – nadměrný příjem železa není ideální.

Problém také může způsobit vysoký obsah kyseliny močové (označuje se jako „purin“). Ani té se nevyhnete ba dokonce v mnohem větším množství, budete-li konzumovat zvěřinu a obecně „vnitřnosti“, kakao, kaviár, sardinky a ořechy.
Přes možné problémy (například nadýmání či zhoršení stavu dny) se v konečném důsledku jedná o potraviny užitečné, pokud ne vysloveně prospěšné, protože jak již bylo řečeno, některé složky sóji slouží jako účinná ochrana zdraví.

Co jsou to:
Fytoestrogeny
Jsou oněmi užitečnými látkami, v sóje se mimořádně bohatě vyskytujícími. Jsou dvojího typu – lignany a isoflavony. Sójové boby obsahují především isoflavony. Ty se staly doslova módní záležitostí, přidávají se již do řady potravin, u nás jsou však na trhu zatím ojedinělé, dostupné jsou však ve formě doplňků stravy. Fytoestrogeny hrají roli v prevenci některých onemocnění, například rakoviny prsu a oběhových chorob. I v tomto případě však platí, že nic se nemá přehánět, protože jisté prameny tvrdí, že konzumovány ve větším množství mohou narušovat přirozenou produkci estrogenů u žen. V období po přechodu však nic takového nehrozí. Jak je tomu ve skutečnosti odborníci dosud nezjistili, upozornění na možné negativní působení je přehnané, dosud se neprokázalo. V porovnání s estrogeny antikoncepce nebo dokonce zbytkovými estrogeny v živočišných produktech je možný vliv sóji v tomto ohledu zcela zanedbatelný. Fytoestrogeny však příznivě působí proti osteoporóze především u žen v období menopauzy.

Isoflavony
Genistein, dadzein a glycetein mohou působit jako prevence rakoviny s výjimkou rakoviny prsu. Dávky by měly být rozumné, protože nadměrné množství zřejmě omezuje plodnost – u žen to však dosud nebylo prokázáno. Genistein se testuje jako prostředek proti rakovině prostaty. Ve světě se již vyrábějí isoflavonové produkty ve formě suroviny pro výrobu potravinových doplňků. Na základě zjištění pozitivních efektů dokumentovaných například v ženské části japonské populace, konzumující významná množství sóji a z ní odvozených potravin, se řada výrobců rozhodla obohacovat některé potraviny o některé látky, izolované ze sóji (genistein).

Hlavními fytosteroly sóji jsou SITOSTEROL – STIGMASTEROL – a CAMPESTEROL. Svého času se používaly jako léky proti vysokému cholesterolu, nyní byly nahrazeny syntetickými (ke škodě pacientů). Látka odvozená od sitosterolu je SITOSTANOL, který se začal používat jako zdraví prospěšná přísada do některých margarínů. Jako zdroj pro výrobu se však nepoužívá sója, ale dřevní celulóza. Významné množství sterolů je kupodivu v rostlinných olejích (nejenom sojovém, ale také a hlavně v kukuřičném).

Důležité upozornění pro spotřebitele:
Významně vyšší konzumace sójových produktů se příznivě projeví u osob, trpících dědičnou krvácivou telangiectasií (HHT), projevující se častým krvácením z nosu, krvácením do GIT (zažívacího traktu) a migrénami!

Skutečně dostatečně účinná sója?
Vedoucí vědecký pracovník v oblasti výzkumu sóji, pan Mark Messina, prohlásil s plnou odpovědností, že při běžné, dokonce i záměrně zvýšené konzumaci sójových produktů například ve formě tou-fu, sójového mléka a kvašených produktů ze sójových bobů se významné zdravotní (příznivé i nepříznivé) efekty nedostaví. Podle jeho názoru by k docílení skutečného účinku bylo nutné pravidelně konzumovat sójové proteinové izoláty (koncentrovaná bílkovina, obsah v prášku okolo 70 – 90 %), sójové maso (obsah bílkovin až 70 % při téměř nulovém obsahu tuku) a s nejvyšší pravděpodobností také doplňky stravy s obsahem koncentrovaných isoflavonů.

SÓJA a GENETIKA
Sójové boby používané většinou výrobců potravin jsou již bohužel geneticky modifikované, protože se tak docílilo vyšší odolnosti rostliny proti herbicidu glyfosatu. Efekt geneticky modifikované sóji však je již více než 15 let intenzivně testován s ohledem na případné zjištění obsahu nepříznivě působících látek – nebyly nalezeny žádné rozdíly při porovnání s geneticky nemodifikovanou plodinou. Nyní jde o to, do jakém míry tomu lze věřit. V některých odrůdách GM sóji je významně nižší podíl isoflavonů což pro výrobu funkčních potravin a doplňků stravy zvýhodňuje „klasickou“ sóju. Díky genetice se však například podařilo vyprodukovat dvě nové linie sójových bobů s méně než polovinou NASYCENÝCH (tedy relativně nepříznivých) mastných kyselin v porovnání s běžnými boby. A to je příznivá zpráva.

SÓJA jako náhrada kravského či kozího mléka?
Ano, především u osob s laktózou intolerancí (nesnášenlivost mléčného cukru) a s galaktózou intolerancí (především u kojenců a batolat, hlavně u těch, která mají dědičnou predispozici k cukrovce a to především v případě, že dítě je minimálně kojeno a jako náhrada kojení jsou používány produkty na bázi kravského mléka). Sójové produkty mohou být ideální alternativou mléčných produktů u osob citlivých či alergických na mléčné bílkoviny včetně dětí od ukončeného 1. roku života.

Vědecké studie prokázaly, že osoby citlivé na bílkoviny kravského mléka většinou NEJSOU citlivé na sóju, zato jsou potencionálně alergické na ořechy nebo luštěniny.

„Sójové nápoje“
Prvními specifickými produkty, které jsou ještě na trhu dostupné, jsou tzv. sójové nápoje – musím však na tomto místě ihned upozornit čtenáře, že konkrétně obsahují pouze směs sušeného kukuřičného škrobu a sójového oleje – to je kombinace sice přijatelná a možná i žádoucí, ale bohužel neobsahuje potřebné bílkoviny, takže není živinově „vyvážená“. A nakonec – není to žádné „sójové mléko“. Pravidelné použití takového nápoje je příznivé, protože neobsahuje nevhodně působící složky původních bobů ani cholesterol a naopak má vyšší podíl nezbytných mastných kyselin. Ale bílkoviny je nutné doplnit jinými potravinami.

Některé z původních sójových nápojů byly později obohacovány bílkovinami mléčné syrovátky (resp. sušenou syrovátkou), což zvýšilo obsah bílkovin, ale současně došlo k dodávce mléčné bílkoviny a mléčného cukru. Mléčná bílkovina může alergizovat (byť syrovátkové bílkoviny méně než ostatní bílkoviny mléka) Mléčný cukr – laktóza, je vhodný (a nutný, dokonce jako jediný cukr vůbec) pro kojence a batolata či děti přibližně do 7 let, ale později již není nutný, dokonce může vyvolat zažívací problémy. Nicméně stále je to kravský mléčný produkt a mnohým spotřebitelům se oprávněně nelíbí, že to výrobci nezdůrazňují. Pro osoby, které nemají problémy s bílkovinami syrovátky a s mléčným cukrem jsou takové nápoje naprosto vyhovující pokud ne přímo ideální v porovnání s kravským mlékem.

Pozoruhodné je, že někteří výrobci již popsanou směs kukuřičného sirupu a sójového oleje jednou nazvali jako „sójový nápoj“ (spotřebitel si pak myslel, že se jedná o sójové mléko) a jednou jako „kukuřičný nápoj“ přestože složení bylo v podstatě se sójovým identické.

Skutečné „jednodruhové sójové mléko“ se vyrábí ze sójové bílkoviny (srážením sójových bobů a použitím pouze takto vzniklého sójového tvarohu).

Podle nových směrnic FDA upravených komisí SAA (americké sdružení sójových potravin) je požadavek na složení tekutého (hotového ke konzumaci) sójového mléka následující:

Sójové mléko tekuté:
Minimálně 3 % sójové bílkoviny (žádné jiné bílkoviny!)
Přibližně 1 % sójového tuku (možnost až na 3 %)
Okolo 7 % celkové sušiny

Tuším, že na českém trhu je dostupný jediný takový výrobek od firmy PROVAMEL.

Koncentrované sójové mléko:
Nejméně 6 % sójové bílkoviny
Okolo 13 % sójového tuku
Asi 14 % celkové sušiny

Sójové mléko v prášku:
Minimálně 38 % sójové bílkoviny
Přibližně 13 % sójového tuku
Okolo 90 % sušiny

Dovoluji si vám, na základě předchozího textu doporučit jediný produkt – tzv. sušené „sójové mléko“  skutečně obsahující sójovou bílkovinu, nikoliv sójový olej vázaný na modifikovaný kukuřičný škrob (takový nápoj je na trhu s názvem ZAJÍC a se skutečným sójovým „mlékem“ nemá nic společného!).