Slinivka břišní

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Slinivka neboli pankreas je na první pohled nenápadný orgán žaludečního traktu, který je ale řazen mezi žlázy s jak vnitřní, tak vnější sekrecí. Velikost se pohybuje kolem 25 cm a váha nepřekračuje obvykle 90 gramů. Dělí se na hlavu, tělo a ocas. Je uložena pod brániční klenbou mezi žaludkem a velkým břišními cévami.

Tím, že má vnitřní i vnější sekreci, je řazena mezi podvojné žlázy. Naprostá většina její tkáně je zaměřena na produkci trávicích nebo též pankreatických enzymů, které v organismu štěpí tuky, cukry či bílkoviny. Tyto enzymy jsou obsaženy v pankreatické šťávě, která je ze slinivky odváděna do dvanácterníku. K těmto enzymům patří trypsin (štěpí bílkoviny na aminokyseliny), lipázy (štěpí tuky na glycerol a mastné kyseliny) a amylázy (štěpí sacharidy neboli cukry na glukózu). Ve dvanáctníku se setkávají s natrávenou potravou ze žaludku a podílejí se na jejím dalším zpracování. Vývod do tenkého střeva má slinivka společný se žlučníkem.

Malou část slinivky tvoří tzv. exokrinní část, která produkuje hormony inzulín a glukagon, které jsou odváděny do krve. Tato část je také označována jako Langerhansovy ostrůvky pankreatu. Alfa buňky produkují glukagon, který zvyšuje hladinu cukru v krvi. Beta buňky produkují inzulin, který snižuje hladinu cukru v krvi. Důležité je ovšem, že ještě existují gama a delta buňky, které produkují hormon somatostatin, který jim „šéfuje“ – to jest ovlivňuje vylučování jak glukagonu, tak inzulinu. Ovlivňuje také vylučování pankreatického polypeptidu, který vylučují tzv. PP buňky Langerhansových ostrůvků.

Inzulin je pro lidský život nepostradatelný, jeho nadbytek i nedostatek může způsobit komatický stav a posléze i smrt. Z tohoto důvodu patří slinivka mezi nejdůležitější orgány našeho těla a její onemocnění způsobuje velké zdravotní problémy.

Nemoci slinivky se dělí do tří skupin – akutní či chronický zánět a ten nejvážnější, nádor slinivky. Podle vybrané diagnózy se přistupuje k léčbě, která bývá často doprovázená dietou a změnou životní stylu, což je dáno nutností pravidelné aplikace inzulinu v případě nejznámější nemoci spojované s pankreatem – cukrovkou, latinsky diabetes mellitus.

Mezi příčiny, které mohou způsobit špatný stav slinivky, patří alkohol (jeho nadměrné a pravidelné požívání je nejčastější příčinou onemocnění pankreatu), dále dietní chyby (tučná a přepálená jídla), či žlučový kamínek (ucpe společný vývod slinivky a žlučníku, žluč pak poškodí slinivku).

Akutní zánět bývá spojen s nadměrnou konzumací tučného jídla, obzvláště pokud je doprovázena vyšší konzumací alkoholu, cože je příznačné po vydařeném večírku. Svoji roli může hrát také již zmíněný zaklíněný žlučový kamínek. Tento akutní zánět se projevuje velmi silnou bolestí v levém boku, dále nadýmáním, nevolností až silným zvracením a zvýšenou teplotou. Pokud dojde k ucpání vývodu žlučníku, může se projevit i žloutenkou. Při těchto příznacích je nutný okamžitý lékařský zásah.

U chronického zánětu sice nejsou tak výrazné příznaky, ale o to více může dojít ke komplikacím spojeným s tímto stavem. Nejčastěji je to spojeno s nadměrnou a dlouhodobou konzumací alkoholu, tím dochází ke snížení produkce trávicích enzymů, ale rovněž i inzulínu a dochází k projevům cukrovky.

Při chronických potížích se slinivkou lze z našeho sortimentu jako doplněk léčby doporučit například beta glucan nebo cordyceps.

Nádorové onemocnění je velmi vážné a podle odborníků patří mezi nejnebezpečnější nádorová onemocnění. Nebezpečné je právě to, že toto onemocnění nemá vyhraněnou podobu a pacient přichází někdy bohužel už příliš pozdě, kdy již má vážné problémy s bolestmi břicha, zažívacími potížemi, žloutenkou, výrazným úbytkem na váze či obecně také s nechutenstvím, únavou až apatií.

Z výše zmíněného také vyplývá, jaká je prevence jak akutního, tak chronického zánětu slinivky – střídmý životní styl s minimální konzumací alkoholu a vyhýbáním se tučným a přepáleným jídlům.

K lékaři je třeba jít, pokud dochází k nečekané bolesti v oblasti břicha nad pupkem, která může zasahovat do levého boku a až do oblasti zad. Toto bývá doprovázeno stavy nevolnosti, zvracením, zvýšenou teplotou a také zvýšeným pulzem.