Sléz lesní (Malva sylvestris)

cm kvetina berberin

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Tato bylina patří mezi slézovité (Malvaceae). Mezi jeho lidové názvy patří zaječí sléz, slíz, chlebíčky, Boží koláčky, homolky, koláčky, knoflíčky a další. Sléz lesní je dvouletá až vytrvalá bylina dorůstající výšky 30 až 120 cm, s lodyhou větvenou, obvykle však chlupatou. Listy jsou dlouze řapíkaté, pěti- až sedmilaločné, na okrajích až pilovité, na rubu jemně chlupaté. Květy mají fialově růžovou, tmavě nachovou až temně červenofialovou nebo svítivě růžovou s temnými žilkami, velmi vzácně bílou barvu.

Můžeme ho najít na vlhkých půdách, spíše v teplých polohách. Původně pochází z východního Středomoří, v současnosti roste téměř v celé Evropě a byl zavlečen prakticky i na všechny ostatní kontinenty. Objevíme ho na mezích, rumištích, v křovinách a podél cest. Daří se mu na půdách bohatých na dusík. Rostlina je využívána už od starověku hlavně pro obsah slizu v květech. Sbírají se jak listy, tak květy. List obsahuje z účinných látek slizy, třísloviny, flavonoidy, organické kyseliny. Květ obsahuje slizy, anthokyany (malvin, malvidin). Dále tato bylina obsahuje i vitamin C a karoteny.

V lidovém léčitelství se drogy vnitřně používají při léčbě onemocnění dýchacího (především při bolestivém, suchém a dráždivém kašli) i trávicího traktu – slizy  chrání sliznice. Působí protizánětlivě a rozpouští hleny. Působí i mírně projímavě. Zevně se používá k léčbě drobných poranění. Anthokyany se využívají k barvení vína, nápojů, vlny. Protože její působení je mírné, je vhodná pro léčení dětí a starých lidí. Obdobně lze používat i sléz přehlížený (Malva neglecta). U variety slézu lesního (Malva sylvestris, var. mauritiana) se využívá květ stejným způsobem  – květ je větší než u slézu lesního i přehlíženého, a proto bývá často pěstován buď jako léčivá rostlina, nebo jako okrasná rostlina.

Z květu i listu se připravuje nálev. Prozatím u slézu lesního nebyly popsány žádné interakce, kontraindikace ani nežádoucí účinky. Bývá součástí čajových směsí i sirupů.Co do účinku má sléz podobné vlastnosti jako proskurník (ibišek). Bývá pěstován i jako okrasná rostlina.