Šalvěj, milá šalvěj

cm bylinky herbs

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Článek, který informuje o účincích byliny a způsobech použití. O dovolené v Chorvatsku se setkávám u moře i se svými slovinskými přáteli, kteří si nezapomenou vyjít do kopců nasbírat „žajbl“, tedy šalvěj z ekologické přírody. Oni ji používají nejen na kloktání, když pálí v krku (jako my), ale i na léčivý nápoj: Svaří mléko se šalvějí a osladí medem. V našich lékárnách jsem dokonce objevila nálevové sáčky na čaj, a tak je to velmi pohodlné ošetřování.

Léčivé účinky šalvěje byly písemně zachyceny už před dvěma tisíci lety a formou použití byl čaj, víno nebo polévka.

Dnes můžeme podpůrně využít její účinky na kardiovaskulární systém, její účinky antibakteriální, protizánětlivé, antioxidační, sedativní, proti ateroskleróze a nádorům. Šalvěj totiž prospívá krvi a odstraňuje městky, podporuje menstruaci, uvolňuje bolesti, snižuje horečku, uklidňuje. Pomocně se nejčastěji používá při problémech krevního oběhu, angině pectoris, palpitaci, tísni na hrudi, nepravidelné menstruaci, dále na amenorheu, metroragii, leukorhagii, bolesti břicha, tumor v břiše, nespavost, ztuhlé a bolestivé klouby, vředy, v neposlední řadě na chronickou hepatitidu, srdeční choroby, vysoký krevní tlak, infarkt, kožní choroby. Hlavními složkami jsou rostlinné kyseliny (šalvějová, oleanová), diterpencidy, vitamin E a další látky. Kromě uvedeného vnitřního použití můžeme vyzkoušet i šalvějové obklady a výplachy.

Obraťme se ještě obecně k méně obvyklému použití bylin v naší kuchyni. Je možné využít sezónního výskytu bylin přes celé léto a v zimě sušené. Jsou to rostliny, které přinášejí také antioxidační schopnost přítomných vitamínů, dále minerály, enzymy. Můžeme jimi jídlo kořenit a omezit přísun kuchyňské soli – jako prevenci kardiovaskulárních onemocnění. V bylinách je větší přítomnost energie a vitality (tedy životaschopnosti), než ve vyšlechtěné zelenině. Jsme zvyklí používat třeba oregano čili dobromysl na pizzu, ale můžete vytvořit kupříkladu slaný koláč ze špaldové celozrnné mouky a okořenit povrch zeleniny tymiánem (antivirový účinek) a pampeliškovými lístky. Mějme na paměti, že byliny nám přinášejí tzv. hořčiny, které nám na moderním talíři většinou chybí. Naučme se zužitkovat pozorně byliny rostoucí v bezprostředním okolí našeho bydliště – mají svou sílu pro udržení našeho zdraví.