Růže stolistá

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Růže stolistá patří do čeledi Rosaceae. Pochází z Persie, kde se jí dostalo i největší  úcty. Zahrady růží se zde nazývaly ráji Peršanů, kteří ovládali výrobu růžové vody,která byla cenným dárkem. Při oslavách jarní rovnodennosti hrála růže významnou úlohu, spolu se slavíkem ji považovali za posla jara. Už před dvěma tisíci lety řecká básnířka Sapfó nazvala růži královnou květin.

Její pěstování je prastaré a vlastní šlechtění a křížení začalo ve druhé polovině 18. století. Dosud vyšlechtěných odrůd dnes existuje řádově desítky tisíc. Z účinných látek obsahuje hlavně třísloviny, flavonoidy quercetin, kemferol, kyselinu galovou, antokyany, polysacharidy, silici, vosky a sliz.

Má silné antivirové, antibakteriální, antimikrobiální, antiseptické, adstrigentní, detoxikační, antioxidační, dermatoprotektivní a protizánětlivé účinky. Růže stolistá obsahuje celkem asi devět antivirových látek, které omezují množení virů a má příznivý vliv na posílení organismu při astmatu, chřipce, rýmě a nachlazení. Některé výzkumy naznačují možnou účinnost obsažených látek na omezení množení viru HIV a antioxidační účinek. Již proslulý Avicenna doporučoval růžový čaj při bronchitidě, TBC a jiných plicních potížích.

Aktivní fytolátky růže stolisté napomáhají zastavovat průjem, nadměrně silnou menstruaci, zlepšují potíže trávicího ústrojí, a pozitivně pomáhají při nespavosti. Pomáhají ochraňovat játra, srdce, slezinu, svaly, sliznici žaludku a střev. Napomáhají udržovat správnou hladinu cholesterolu, optimální složení střevní mikroflóry a harmonizují centrální nervový systém. Rovněž pomáhají eliminovat riziko vzniku ledvinových kamenů, zvýšené tvorby modřin, revma-tu, aterosklerózy a alergií. Růže stolistá tonizuje organismus, omezuje riziko vzniku smutku a deprese.

Zevně mají ochranný a regenerační vliv na pokožku. Pro své růžové aroma se okvětními lístky dají aromatizovat méně výrazné čaje a zdobit různé pochutiny. Čaj je příjemný, vonný a osvěžující. Růže stolistá obsahuje růžovou silici, která má ve Francii pověst afrodiziaka. Růžový čaj se skutečně dá použít i jako tonikum, ale též i při revmatických potížích. Pro koupel opět postačí připravit čaj podle návodu a vlít jej do vany s vodou. Teplotu vody zvolte podle vlastního uvážení. Ten, kdo má cévní a srdeční potíže, by měl volit vodu chladnější.