Riboflavin

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Riboflavin je někdy označován jako vitamin B2. Jde o vitamín, jak už napovídá jeho příslušnost ke skupině vitamínů B, rozpustný ve vodě. Je to vitamín, který hraje důležitou roli v aktivitách řady enzymů, které se podílejí na štěpení a využití sacharidů, tuků a proteinů (bílkovin) nebo také na produkci energie uvnitř buněk. Významným zdrojem tohoto vitamínu jsou játra a mléko, ale rovněž vejce, nemleté bílkoviny a pivní kvasnice.

V kůži umožňuje metabolismus a výživu kožních adnex (žlázy potní a mazové). Působí tím příznivě k udržení zdravé pokožky, vlasů a nehtů. Účastní se též na tvorbě krevních elementů (krvinek) a zárodečných buněk. Ovlivňuje činnost nervové soustavy a mozku. Účastní se tvorby nukleových kyselin, napomáhá růstu, plodnosti. Hraje důležitou roli při změně amikyselinu tryptofanu na niacin. Při fyzické námaze spočívá jeho význam v přenosu kyslíku svalovým buňkám a působí i při nervosvalovém přenosu. Dále je u tohoto vitamínu uváděno, že podporuje tvorbu nových buněk, léčí bolavé koutky úst, pomáhá chránit rohovku oka, podporuje jasnější vidění, slouží k dobré funkci jater, napomáhá zabraňovat očním katarům (zánětům). Používá se preventivně proti šupinatění kůže, při seborhoické dermatitidě, zabraňuje maštění vlasů a pokožky, při rosacei. Používá se preventivně v těhotenství a ve stáří, kdy je zvýšená potřeba, při rekonvalescenci po zánětlivých onemocněních, dále jako doplněk léčby vitamínem B3 a B6, při hypovitaminóze při některých jednostranných dietách, při astmatu, alergíich, zánětech nervů, při léčbě psychických poruch.

Působí synergicky (vzájemně zvyšují účinek) s vitamínem B3 a B6 i s ostatními vitamíny skupiny B, s vitamínem C a A. Ničí jej antibiotika, antikoncepční přípravky a anxiolytika (léky užívané ke zklidnění), také léky obsahující estrogeny a síru. Nedostatek riboflavinu se může projevit u pacientů užívajících některé léky ze skupiny psychofarmak (fenothiazinová neuroleptika, tricyklická antidepresiva) či antikocepční léky s obsahem estrogenů. Dále do skupiny lidí ohrožených nedostatkem riboflavinu patří lidé s tzv. malabsorpčními poruchami či lidé se závislostí na alkoholu.

K nedostatku riboflavinu (vitamin B2) může rovněž dojít v důsledku některých závažnějších nemocí, velkých chirurgických zákroků nebo těžkých úrazů. Nedostatek riboflavinu, který trvá delší dobu, může způsobit popraskání rtů, zánětlivé změny na jazyku a také určitá postižení oka, jako je tupozrakost nebo zvýšená citlivost na světlo. O negativních účincích zvýšených dávek nejsou zatím žádné reference, ale přesto by se doporučené dávkování riboflavinu nemělo překračovat.