Revmatoidní artritida a léčebný program

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

U autoimunitních poruch je velmi těžké stanovit jejich příčinu, může být ve stravě, v přílišném stresu, lécích, psychice, mnohdy kombinací výše zmíněného, většinou přijde náhle, aniž bychom to čekali, aniž bychom byli vůbec připraveni. Věk zde nehraje vůbec žádnou roli, autoimunita si skutečně nevybírá, zpravidla se však jedná o velmi mladé lidi, výjimkou však nejsou ani nejmenší. Vždyť jenom diabetes 1. typu bývá diagnostikován mrňousům kolem jednoho roku. Autoimunitních poruch existuje nespočet, od časté celiakie, Crohnovy choroby, přes zmíněný diabetes 1. typu, roztroušenou sklerózu, autoimunitní zánět štítné žlázy, revmatoidní artritidu atd. V takovém případě nás mnohdy lékař převede na zatěžující, celoživotní substituci, což znamená, tabletovou či injekční formou nahrazující chybějící hormony, případně pak léky tlumící zánětlivé procesy. Nejčastěji se jedná o kortikoidy, které si s sebou nesou celou řadu vedlejších účinků. Na jedné straně sice aktivní imunitní systém plácnou přes prsty, což se na první pohled může zdát, zvláště u autoimunitních poruch výhodné, na straně druhé jej však oslabují, neřeší příčinu, pouze důsledek. Pacient pak kromě nemoci bojuje s únavou, podrážděností či nadváhou, která se zvláště u kortikoidů projevuje obézním měsícovitým obličejem, ukládáním tuku v pase a dutině břišní, nápadně tenkými končetinami, bez většího svalového základu. Už tyto dopady na optimismu nepřidají, namísto toho, abychom nalezli příčinu probíhající nemoci, řešíme důsledky zatěžující léčby.

Jak se však lze autoimunitním poruchám vyhnout a bránit, mírnit jejich projevy? V prvé řadě zklidněme a vylaďme poškozený imunitní systém. Toho lze dosáhnout několika způsoby:

Proti-alergenní strava

Věděli jste, že při každém pozření jakéhokoli sousta vystavujeme tělo trávicí leukocytóze, laicky řečeno zmnožení bílých krvinek? Nyní nás nenabádám k pránické výživě, chci jen upozornit, že už obyčejná strava aktivuje imunitní systém, který se snaží rozpoznat cizorodé nebezpečné látky, jež poté úderně zneškodní. Jíst však musíme, strava nás utváří, vyživuje, mění se ve svaly, energii, v hormony, podporuje čisticí mechanismus těla, ladí náš nervový systém, díky správně vyváženému jídelníčku pak pomáhá regenerovat, uzdravovat, ale také škodit, ztrácíme-li schopnost respektu jemných mechanismů těla.

Uvědomme si, kolik jen denně sníme zatěžujícího lepku, laktózy, na kterou jsme mnozí alergičtí, zbytečného prázdného cukru, zvedajícího hladinu glykémie, vrhající nás do neustálého kolotoče chutí, únavy, vyčerpanosti a boje s nadváhou. Konzervy, zavařeniny, extrudované potraviny, namísto dobrého kvalitního pečiva. Instantní strava, nekvalitní znečištěné ovoce a zelenina. Nedostatek omega 3 a 6 nenasycených mastných kyselin, bojujících proti zánětu.

Specializuji se více méně na diabetického pacienta, dnes bych však ráda pomohla i těm, jejichž klouby jsou zatíženy revmatoidní artritidou. I tady zmůžeme mnohé, pokud vezmeme rozum do hrsti, vyladíme imunitní systém a namísto tlumení následků nemoci umožníme tělu zregenerovat sebe samé. Jak na to?

  • Vyřaďme lepek, mnohým pacientům se pokaždé uleví, přejdou-li na přirozeně bezlepkovou stravu. Nemám teď na mysli bezlepkové pečivo typu kukuřičná či rýžová mouka. Ne, na této krásné Zemi nám roste pohanka, proso, kvalitní rýže, výživný protizánětlivý amarant, quinoa, ale také luštěniny, které svou zajímavou porcí vlákniny čistí celý gastrointestinální trakt. Uznávám, chce to upgradovat kuchařský um, nicméně, výsledek skutečně stojí za to.
  • Laktóza, další ze silných alergenů, nacházející se v mléčných výrobcích, ale vlastně čemkoli, na jehož přípravu použito mléko. I zde bude potřeba, alespoň z počátku, pomocné ruky, pro více informací si prostudujte článek Jak se stravovat bez lekpu a laktózy.
  • Omega 3 a 6 nenasycené mastné kyseliny, které jsou známy svými protizánětlivými účinky. Ty se vyskytují jako EPA, DHA a ALA. První dvě jsou pro tělo nejvýhodnější, nacházejí se v živočišných výrobcích, jako jsou tučné mléčné produkty, ale hlavně ryby, losos, makrela, tuňák. ALA najdeme v rostlinné říši, může být reprezentována konopným či lněným semínkem, vlašskými ořechy či ovesnými vločkami. Jak jsem výše zmínila, tělu bližší EPA a DHA, pokud přijímáme pouze ALA, tělo si z nich tyto dvě vyrobí, nicméně je to energeticky náročnější. U revmatoidní artritidy, stejně jako zbytku autoimunitních poruch doporučuji navýšit omega 3 a 6 NMK z co nejlepších zdrojů. Za ty pokládám lněný olej, kvalitní ryby z čistých vod. Ne síťových sádek. Aljašský losos může být dobrou volbou.

Další pozitivní účinky konzumace vyváženého poměru omega 3 a 6 NMK:

  • vyladění imunitního systému,
  • pozitivní vliv při onkologických problematikách,
  • úprava hladiny škodlivého LDL cholesterolu,
  • u diabetu II. typu zvýšení insulinové resistence,
  • eliminace kloubních zánětů a bolesti,
  • urychlení rekonvalescence,
  • podpora mozkové činnosti,
  • lepší kontrola hmotnosti.
  • Listová zelenina, disponující blahodárným chlorofylem, enzymy, četnými vitamíny a minerály, nezbytnou vlákninou. Kdybychom ji natrhali do hrnečku, léčebný vliv budou mít tři šálky denně. Zdá se vám toto množství nereálné? A co takhle ráno uchystat smoothie z banánu a avokáda, karobového prášku a hrsti špenátových listů? K obědu si dopřát cizrnovou pastu s mrkví a rukolou a k večeři pak k dušené rybě uchystat salát z pekingského zelí, mrkve a lněného oleje?
  • Antioxidanty, které nám zajistí kvalitní čerstvé ovoce a zelenina. U revmatoidní artritidy doporučuji protizánětlivý ananas, ve kterém se nachází léčivý enzym bromelain, dále lesní ovoce, jako jsou maliny, ostružiny, borůvky a lesní jahody. Hrneček těchto drobných barevných plodů ukrývá celou boží lékárnu. Maliny platí za ovoce mládí, dle tradiční čínské medicíny zpomalují proces šedivění vlasů.
  • Zařaďme protizánětlivé potraviny, kterými jsou jablečný ocet, zelený čaj. Jablečným octem se nastartujme ráno, kdy 1 polévkovou lžíci rozmíchejme ve vlažné vodě. Pozor, ocet vinný má opačný vliv, namísto protizánětlivých účinků platí za potravinu prozánětlivou. Během dne pak popíjejme dobrý zelený čaj, pokud zelený čaj odmítáme, můžeme vyzkoušet také lapacho. Na vyladění imunity je rovněž účinné.
  • Nezapomínejme ani na koření, zde bych vypíchla protizánětlivý zázvor, kurkumu a hřebíček, dopřejme si také majoránku, protizánětlivou šalvěj, ze které lze uchystat výborný voňavý čaj.
  • Mysleme na síru, veledůležitý minerál, který najdeme v česneku, cibuli, vejcích, brokolici, hlávkovém salátu, již zmíněných malinách. Její účinky jsou několikeré, nás však bude zajímat blahodárný vliv na naše kosti, chrupavky a klouby.
  • Pohyb, nezbytný a důležitý, kterým klouby léčíme, pamatujme na to, že vyvážený pohyb, ať už plavání, procházky, rychlejší chůze, indiánský běh, jízda na kole, jóga, pohyb, jenž nám umožňuje správně dýchat, léčebný proces ještě více podpoří. Cvičme hlavně ráno, kdy jsou klouby ztuhlejší, během několika minut se však tělo prohřeje a klouby se jemně uvolní. Cvičení eliminuje bolest a předchází vzniku deformací.
    • Dopřejme si masáž, ne však bolestivých zanícených kloubů, ale okolních svalových partií. Postiženou kloubní oblast pak masírujme proudy vody, kdy střídejme 6 minut horké vody a 4 minuty chladnější, mělo by urychlit prokrvení a uvolnit bolest.

Příčinu mnohých autoimunitních poruch lze hledat v neklidné psychice, neúměrné pracovní zátěži, stresu, kterým ukrajujeme z pomyslného koláče života. Pamatujme na to, že jsme zde takovou směšnou hrstku dní, která čítá zhruba 30 000 dní. Uvědomme si, že přeci nemusí být už vůbec žádné další zítra. A teď si položme otázku, zda to, co nám ubírá onu životodárnou sílu, stojí za všechen smutek a shon, který obestírá duši, bere tělu klid, potřebnou rovnováhu. Sama jsem diabetikem 1. typu, nicméně, snažím se, protože je přeci tolik lepší nad věcmi každý den jemně zapřemýšlet, než se zde potýkat s neustálou únavou, bolestí, pocitem bezmoci, která je s autoimunitou velmi úzce spjata.

Podaří-li se tedy vyladit stravu, psychiku, zařadit léčebný pohyb, naučit se správně dýchat, učinit svůj život smysluplnější, věřím, že jsme na té nejlepší možné cestě autoimunitní proces zastavit.

Je to jen na nás, protože každý jsme zodpovědný sám za sebe